Dobré noviny
FOTO: Bláznivý apríl je tu! Zima opäť ukázala silu a Slovensko zaodela do bielej pokrývky
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

FOTO: Bláznivý apríl je tu! Zima opäť ukázala silu a Slovensko zaodela do bielej pokrývky

— Foto: TASR/Erika Ďurčová

Zima ukázala, že s ňou ešte treba rátať.

Hoci sme si cez sviatočný víkend užívali teploty, ktoré siahali nad 25 stupňov Celzia, zima sa ešte raz nadýchla a ukázala nám svoju silu. Na niektorých miestach na severe Slovenska totiž poriadne nasnežilo, čo okrem krásnych scenérií prinieslo aj problémy pre šoférov.

Sneženie

Ako píše iMeteo, dopoludňajšie sneženie potrápilo vodičov v okolí Demänovskej Doliny, Štrby či Čertovice. „Množstvo ľudí práve dnes cestuje po sviatkoch za prácou či školou, takže dnešné počasie im veľmi neprialo, resp. na strednom a východnom Slovensku stále nepraje,“ vysvetľuje portál.

Zima sa vrátila na Martinské hole.
Zima sa vrátila na Martinské hole. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Ako informoval Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS), vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je na utorok vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Po mimoriadne teplom období prišlo prudké ochladenie spojené s výdatnými zrážkami, nad 1200 metrov snehovými.

Na čo si treba dať pozor?

„Napadnúť môže do 20 centimetrov nového snehu. Nebezpečné bude hlavne rozhranie nového a starého snehu. Nebezpečenstvo hrozí najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ priblížil Krajčí. Na svahoch s trávnatým podkladom vo všetkých orientáciách hrozia aj kĺzavé lavíny. Tie môžu dosiahnuť veľké rozmery.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?