Dobré noviny
Hovorili, že si záchvaty vymýšľa. Kristína s neliečenou epilepsiou verí, že raz bude viesť normálny život
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Hovorili, že si záchvaty vymýšľa. Kristína s neliečenou epilepsiou verí, že raz bude viesť normálny život

— Foto: Donio.sk / Pomôžme Kristíne absolvovať ťažkú operáciu

Študentka strednej školy verí, že raz bude viesť plnohodnotný život.

Najskôr jej diagnostikovali tetániu, neskôr jej hovorili, že si záchvaty a kŕče vymýšľa. Stav 21-ročnej Kristíny sa však v priebehu rokov zhoršil natoľko, že lekári odhalili neliečenú epilepsiu. „Keďže ma skoro sedem rokov držali na benzodiazepamínoch, môj stav sa len zhoršuje,“ povzdychla si pre portál Donio Kristína, ktorú od plnohodnotného života delí náročná operácia v Brne. Žiaľ, sama na ňu sporí len ťažko.

Každý druhý týždeň v nemocnici

„V roku 2017 som prvýkrát odpadla. Bol to záchvat, po ktorom som skončila v nemocnici na prístrojoch. Mala som bežný život. Povedali mi, že je to tetánia a mám sa menej stresovať. Povedala som si fajn, veď tie kŕče mám už roky,“ opisuje Kristína, ktorá bola v tom čase stále žiačkou základnej školy.

Hoci sa nestresovala, po mesiaci sa záchvat opakoval. „Uzavrela som sa do seba a nechcela nikoho k sebe pustiť,“ pokračuje a dodáva, že s nástupom na strednú školu, ktorá ju neskutočne napĺňa, sa všetko začalo zhoršovať a namiesto školy každý druhý týždeň trávila v nemocničnej izbe.

Nádej na plnohodnotný život

„Žiadne lieky mi nenasadili, zo školy som musela odísť a začal veľký boj, keďže si mysleli že záchvaty a kŕče si vymýšľam. Roky ma držali na benzodiazepamínoch. Po piatich rokoch v žilinskej nemocnici mi povedali, že mám už päť rokov neliečenú epilepsiu. Nastavili mi lieky, menili liečby, no stále žiadne výsledky,“ hovorí sklamane Kristína.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?