Dobré noviny
Pil toľko, že bez toho nevyliezol na pódium. Braňo Jobus už nechcel, aby alkohol rozhodoval o jeho živote
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Pil toľko, že bez toho nevyliezol na pódium. Braňo Jobus už nechcel, aby alkohol rozhodoval o jeho živote

Braňo Jobus
Braňo Jobus — Foto: TASR/Milan Kapusta, Facebook/Braňo Jobus

Spevák a spisovateľ oslavuje 55. narodeniny.

Najskôr sa preslávil ako hudobník a zakladateľ festivalu Vrbovské vetry, potom k tomu pridal aj písanie kníh pre deti. Braňo Jobus však k svojim životným úspechom môže pripísať aj víťazstvo nad démonom, ktorý trápi mnohých ľudí. Už devätnásť rokov totiž nepije alkohol. V utorok 2. apríla oslavuje slovenský spevák a rozprávkar 55 rokov.

Braňo Jobus.
Braňo Jobus. Foto: TASR/Jakub Kotian

Tri kapely

Branislav Jobus (viac známy ako Braňo Jobus) sa narodil 2. apríla 1969 v Piešťanoch. V hudobnej sfére začínal už ako 12-ročný, keď spoločne s bratom a ďalšími kamarátmi založili kapelu Harmasan. Tú museli premenovať na Veget a neskôr na Karpatské chrbáty, čo im zostalo dodnes.

„Od dvanástich rokov som mal hudobnú skupinu Veget a ako dieťa som musel chodiť autobusom do Okresného kultúrneho strediska v Trnave, aby som im dával odobriť texty pesničiek, ktoré sme chceli hrať na koncerte vo Vrbovom,“ spomínal Braňo Jobus na začiatky pre SME. Okrem toho je lídrom kapiel Vrbovskí víťazi a Abusus.

Literárny debut

Literárne debutoval v roku 2006 knihou Láskavé rozprávky s pútavými ilustráciami slovenského výtvarníka Igora Derevenca. Po roku nasledovalo druhé vydanie Láskavých rozprávok. Ďalším literárnym počinom sa stala kniha Zázračné rozprávky (2009).

Braňo Jobus.
Braňo Jobus. Foto: TASR/Milan Kapusta

„Málokedy má človek v ruke knihu, ako je táto. Rozprávky pre deti. Ale vy cítite, že sa v nich píše niečo strašne dôležité, na čo ste už dávno zabudli, čo máte v sebe pod všetkými tými kabátmi, šálmi, svetrami, košeľami a tielkami a všetkými vrstvami svojej hrošej a potom aj tej ľudskej kože hlboko skryté,“ napísala o knihe prozaička Lucia Piussi.

Muflón Ancijáš

Pre dospelých napísal autor len jednu knihu - napínavú publikáciu z horolezeckého sveta s názvom - Až na vrchol. V ďalších rokoch tvoril výhradne pre detských čitateľov. Tí si príbehy Braňa Jobusa zamilovali. Ohromil ich príbeh Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda (2010), kde sa malý hrdina v čarovných tepláčikoch vydá do krajín dostatku a blahobytu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?