Dobré noviny
Ušetrite aj desiatky eur ročne. Odborník prezradil päť tipov, ako si upratať rodinný rozpočet
TASR
TASR

Ušetrite aj desiatky eur ročne. Odborník prezradil päť tipov, ako si upratať rodinný rozpočet

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: unsplash.com/Sasun Bughdaryan, micheile henderson

Pripravte sa na jarné upratovanie financií.

Jarné upratovanie vo financiách môže pomôcť ušetriť v rodinnej kase ročne aj stovky eur. Základom je pripraviť si rodinný rozpočet a zistiť, aké má rodina výdavky. Dobré je tiež vyhýbať sa nepremysleným a predraženým nákupom či skontrolovať si poplatky za vedenie bankových účtov. Ako urobiť poriadok vo financiách, poradil ombudsman spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Freepik/rawpixel.com

1. Pripravte si rozpočet

Prvým krokom pri finančnom upratovaní je podľa ombudsmana mať prehľad o tom, kam smerujú peniaze z účtu a pripraviť si rodinný rozpočet. Chýbať by v ňom nemali výdavky spojené s bývaním a chodom domácnosti, zarátať treba aj splátky pôžičiek, sporenie, poistenie či náklady na mobilných operátorov. Do výdavkovej časti rozpočtu je dobré uviesť aj výdavky na potraviny, drogériu, oblečenie, dopravu, vzdelávanie či trávenie voľného času.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: freepik.com/8photo

„Samozrejme, sú tu niektoré výdavky, napríklad za nájom, ktoré sú nevyhnutné a ich výšku nevieme priamo ovplyvniť. Na druhej strane je tu však väčšia časť nákladov, pri ktorých sa šetriť určite dá. Trebárs za nevýhodné služby, pri nákupoch luxusného oblečenia, nápojov či v reštauráciách. Po analýze výdavkov môže nejedného prekvapiť, za čo v skutočnosti vyhadzuje pomerne vysoké sumy,“ priblížil Zborovský.

2. Vyhýbajte sa nepremysleným nákupom

Ombudsman tiež radí, vyhýbať sa nepremysleným a predraženým nákupom. Oplatí sa podľa neho sledovať a pravidelne si porovnávať ceny tovaru dennej spotreby či sledovať cenníky poskytovateľov pravidelne využívaných služieb.

3. Spíšte si zoznam

Pomôcť môže podľa Zborovského aj spísanie nákupného zoznamu pred väčším nákupom, ktorého sa však treba aj držať.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?