Dobré noviny
Až na kúpalisku si všimla vytetované číslo na jeho ruke. Rudolf Vrba bol hrdina, no nedalo sa s ním žiť
Simona Gálová
Simona Gálová

Až na kúpalisku si všimla vytetované číslo na jeho ruke. Rudolf Vrba bol hrdina, no nedalo sa s ním žiť

Rudolf Vrba po vojne.
Rudolf Vrba po vojne. — Foto: Profimedia

Bol veľmi úspešný vo svojej práci, ale nedalo sa s ním žiť, hovorila manželka Gerta o mužovi, ktorému sa podaril legendárny útek z koncentračného tábora.

Žila pod falošnou identitou, pracovala ako sekretárka. V Bratislave sa Gerta opäť stretla s kamarátom s detstva, Rudolfom Vrbom, do ktorého sa ešte ako mladá kedysi zamilovala. Tentokrát však netušila, čo všetko Rudolf zažil. Nikdy nezabudla na jeden letný deň, keď sa rozhodli ísť zaplávať a ako sa vyzliekli do plaviek, všimla si na jeho ruke vytetované číslo. Vtedy jej prvýkrát vyrozprával príbeh, ako prežil koncentračný tábor a ako sa mu ako prvému podarilo z neho ujsť.

Rudolf Vrba.
Rudolf Vrba. Foto: Profimedia

Považoval ju za dieťa

Rudolf Vrba sa narodil ako Walter Rosenberg v Topoľčanoch do židovskej rodiny, ktorá na vlastnej koži pocítila silu nacistických Norimberských zákonov. „Mami, nechcem skončiť v transporte ako dobytok, ktorý vezú na porážku,“ hovoril mame Rudolf. Mal len 15 rokov, keď ho vylúčili z bratislavského gymnázia a odišiel pracovať ako robotník do Trnavy. Práve tam prvýkrát v roku 1938 stretol svoju budúcu manželku Gertrúdu Sidonovú.

„Keďže nás vylúčili zo školy, tak sme si zorganizovali vlastné štúdium. Tak som sa zblížila s Rudym. Učil ma chémiu a matematiku a robil rôzne experimenty na ich záhrade, až raz vyhodil do vzduchu ich kôlňu,“ spomínala v relácii Nikdy sa nevrátili Gertrúda na časy, keď spoznala Rudolfa.

Rudolf Vrba.
Rudolf Vrba. Foto: Reprofoto YouTube - Nikdy sa nevrátili – Príbeh Gerty Vrbovej / SNM – MŽK

„Myslím, že sa mi páčil, ale ja som bola preňho príliš mladá a považoval ma za dieťa, aj keď bol len o dva roky starší,“ prezradila. Gertrúdini rodičia sa ale jedného dňa rozhodli, že s rodinou odídu do Maďarska a aj samotný Rudolf sa snažil dostať z krajiny preč. Vtedy sa cesty budúcich manželov na dlhé roky rozišli.

Gerta.
Gerta. Foto: Reprofoto YouTube - Nikdy sa nevrátili – Príbeh Gerty Vrbovej / SNM – MŽK

Nezabudni si meniť ponožky!

Gertrúda sa ukrývala v Maďarsku a 17-ročný Rudy sa snažil utiecť do Anglicka, kde sa chcel pripojiť k československej armáde. Odtrhol žltú Dávidovu hviezdu, ktorú musel ako Žid nosiť, vo vrecku mal len matkine peniaze, mapu a krabičku zápaliek.

„A tak som sa na začiatku marca 1942 rozlúčil s matkou, poďakoval jej za všetko, čo pre mňa urobila a vzal som si svoju preplnenú koženú tašku. V tvári sa jej neodrážalo takmer žiadne pohnutie. Jediné, čo povedala, bolo: Dávaj na seba pozor. A nezabudni si meniť ponožky,“ spomínal vo svojej knihe neskôr.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 5

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…