Dobré noviny
Jedna potešujúca vec pribudne, druhá zanikne. Diaľničné známky čakajú mimoriadne novinky
TASR
TASR

Jedna potešujúca vec pribudne, druhá zanikne. Diaľničné známky čakajú mimoriadne novinky

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Lukáš Grinaj, Radovan Stoklasa

Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok.

Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú v stredu s pripomienkou schválila vláda. Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž podľa ministerstva dopravy už nemá popri 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.

Platiť bude kalendárny deň

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice. Platná bude jeden kalendárny deň. „Zároveň dochádza k zrušeniu možnosti úhrady na kalendárny rok, keďže tento druh diaľničnej známky už nemá popri 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie,“ uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Diaľničná známka s ročnou platnosťou uhradená na kalendárny rok 2024 bude podľa prechodného ustanovenia novely platná do 31. januára 2025. V novele zákona ministerstvo upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky.

Vyššia miera flexibility

„Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky,“ vysvetlil rezort.

Cieľom zavedenia jednodňovej diaľničnej známky má byť vyššia miera flexibility pre motoristov pri užívaní spoplatnených úsekov ciest. Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a dostupná pre domácich i zahraničných motoristov. Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. júla 2024.

Už ste čítali?