Dobré noviny
Prečo sa už nespieva zastavme „sa“ bratia? Päť vecí, ktoré ste nevedeli o slovenskej hymne
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Prečo sa už nespieva zastavme „sa“ bratia? Päť vecí, ktoré ste nevedeli o slovenskej hymne

Janko Matúška (vpravo), autor textu slovenskej hymny.
Janko Matúška (vpravo), autor textu slovenskej hymny. — Foto: TASR, Wikipedia

V utorok 5. marca uplynie 180 rokov odvtedy, keď vznikli slová slovenskej hymny.

Keď Ľudovítovi Štúrovi zakázali prednášať na Evanjelickom lýceu v Bratislave, rozhodla sa skupina jeho študentov na protest opustiť Bratislavu a odísť študovať do Levoče. Pri demonštratívnom odchode slovenských študentov vznikla aj hymnická pieseň Nad Tatrou sa blýska. V utorok 5. marca uplynie 180 rokov odvtedy, keď vznikli jej slová.

5. Pôvodná verzia je dlhšia

Pôvodná verzia piesne z 5. marca 1844 má šesť strof, pričom jej prvé dve slohy sú dnes súčasťou štátnej hymny Slovenskej republiky. Autorstvo textu sa pripisuje študentovi lýcea, básnikovi a spisovateľovi Jankovi Matúškovi. Text napísal na melódiu slovenskej ľudovej piesne Kopala studienku. V roku 1851 vyšla tlačou anonymne v Domovej pokladnici pod názvom Dobrovoľnícka.

Opustiť bratislavské lýceum a odísť študovať na lýceum v Levoči sa rozhodlo 22 študentov. Stalo sa tak na protest proti vyšetrovaniu Ľudovíta Štúra a jeho študentov na prelome rokov 1843 a 1844 v súvislosti s petičnou akciou slovenských evanjelikov z roku 1842 (evanjelici usporiadali petičnú akciu proti maďarizácii) a po potvrdení rozhodnutia, že Štúr pre svoje politické aktivity už nesmie prednášať na bratislavskom lýceu.

4. Najstarší zápis

Viliam Pauliny-Tóth, ktorý neodišiel do Levoče, ale ostal v Bratislave, si na pamiatku zapísal Matúškovu rozlúčkovú pieseň. Slovenská národná knižnica (SNK) má vo svojom archíve doteraz najstarší autentický zápis slovenskej hymny z pozostalosti Viliama Paulinyho-Tótha.

Pamätník v Dolnom Kubíne.
Pamätník v Dolnom Kubíne. Foto: Wikipedia/Pepo13

Pieseň sa stala najobľúbenejšou piesňou štúrovskej mládeže. Kolovala v odpisoch a jej záznamy sa nachádzali vo viacerých rukopisných spevníkoch. Pieseň zľudovela a za svoju ju prijali aj slovenskí dobrovoľníci v roku 1848.

3. Počas Slovenského štátu nebola hymnou

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?