Dobré noviny
Uvidela krv a dve topánočky. Helenu Vondráčkovú roky prenasledovala bratova nehoda, napokon našla šťastie
Jana Rujáková
Jana Rujáková

Uvidela krv a dve topánočky. Helenu Vondráčkovú roky prenasledovala bratova nehoda, napokon našla šťastie

Helena Vondráčková si dodnes nesie bolestivú spomienku na to, ako jej mladší brat Jiří takmer zomrel.
Helena Vondráčková si dodnes nesie bolestivú spomienku na to, ako jej mladší brat Jiří takmer zomrel. — Foto: Reprofoto/ceskatelevize.cz, 13. komnata Heleny Vondráčkové

Cesta Heleny Vondráčkovej na vrchol si vybrala svoju daň najmä v osobnom živote.

„Vybehla som na ulicu ako prvá, uvidela som kaluž krvi a tam pod lipou ležali dve malinké topánočky,“ spomína speváčka na hrôzostrašný pohľad, ktorý sa jej naskytol, keď nákladné auto zrazilo len trojročného bračeka Jiřího. Nešťastie vtedy zasiahlo celú rodinu a dodnes patrí medzi Helenine najbolestivejšie spomienky.

Jedna z najslávnejších popových hviezd, ktorá na hudobnom nebi žiari už desiatky rokov, vždy pôsobí profesionálne. Málokto by však očakával, že Helena Vondráčková za perfektne upraveným zovňajškom skrýva viacero tráum z minulosti. Vlastné deti nikdy nemala, materinský cit pociťovala najmä voči mladšiemu bratovi. Osudové šťastie a lásku však našla v náručí druhého manžela Martina. Hoci im okolie neprialo, nedávno spolu oslávili už 21 rokov spoločného života.

Foto: TASR - Dano Veselský

Talent objavil otec

Rodáčka z Prahy sa v meste na Vltave narodila 24. júna 1947. Na detstvo si spomína s úsmevom a s láskou, napriek tomu, že otec, ktorý sa musel postarať o tri deti a platiť rodinný dom, to nemal ľahké. „Otec bol veľmi príjemný, spoločenský, usmievavý. Mal rád hudbu a roky pracoval ako úradník,“ zaspomínala si v rozhovore pre reláciu 13. komnata Českej televízie.

Impulz, že chce spievať a stať sa speváčkou, prišiel práve od otca, ktorý zistil, že Helena má výborný hudobný sluch. „Tak s nami, so mnou a s mojím bratom, hral na klavíri, skúšal nás, spievali sme si, učil nás pesničky,“ nostalgicky prezradila ďalej speváčka s tým, že aj škola usporadúvala rôzne kurzy, kde sa spievalo, tancovalo, recitovalo. To bol pre ňu taký moment, ktorý ju podľa vlastných slov prenasledoval po celý život, že vždy chcela robiť veci, aby v tom bola istá výnimočnosť.

Foto: Reprofoto/ceskatelevize.cz, 13. komnata Heleny Vondráčkové

Najpredávanejšia

Keď v roku 1964 vyhrala spevácku súťaž Hľadáme nové talenty a v tom istom roku nahrala pieseň Červená rieka, nasledoval raketový vzostup v jej kariére. O rok na to sa potom umiestnila na prvom mieste v ankete Zlatý slávik. Značný úspech dosiahla v rámci Tria Golden Kids, v ktorom účinkovala spolu s Martou Kubišovou a Václavom Neckářom, no od roku 1970 už potom začala vystupovať sólovo, píše portál csfd.cz.

Foto: Reprofoto/ceskatelevize.cz, 13. komnata Heleny Vondráčkové

Helena Vondráčková tak aj dnes zostáva bezkonkurenčne najpredávanejšou českou speváčkou všetkých čias, na svojom konte má množstvo zlatých i platinových dosiek. Aj v súčasnosti sa stále snaží si udržať priazeň fanúšikov.

Foto: Reprofoto/ceskatelevize.cz, 13. komnata Heleny Vondráčkové

Nešťastie videla ako prvá

Napriek bohatej a úspešnej kariére si však speváčkina cesta na vrchol vybrala svoju daň, a to najmä v osobnom živote. Helena je prostredná z troch súrodencov, ktorí vyrastali vo východočeských Slatiňanoch. Je o desať rokov mladšia ako sestra Zdena, ktorú mala mama z prvého manželstva, a o štyri roky staršia než brat Jiří, ktorý sa stal taktiež muzikantom. A práve k nemu sa viažu Helenine bolestné spomienky na detstvo, keď pri osudnej tragédii takmer prišiel o život.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?