Dobré noviny
Optometristka radí: 5 vecí, ktorými nečistite svoje okuliare
Inzercia
Inzercia

Optometristka radí: 5 vecí, ktorými nečistite svoje okuliare

— Foto: ALENSA

Čistenie okuliarov nie je žiadna veda. Najmä ak budete dodržiavať niekoľko základných pravidiel starostlivosti. Vyhnete sa tak poškriabaniu skiel, zničeniu ochranných vrstiev a tým aj pohodlia ich nosenia.

Akých je 5 najväčších hriechov podľa optometristky Lenky Petruchovej?

1. Žiadny alkohol

Alkohol nie je dobrý pre ľudí ani pre naše okuliare. Dôvod je jednoduchý. Alkohol je agresívny a môže poškodiť špeciálnu chemickú zlúčeninu na povrchu okuliarov. Práve vďaka nej sú totiž okuliare antireflexné a hydrofóbne. Pred použitím najrôznejších „zázračných“ čistiacich prostriedkov si tak poriadne skontrolujte ich zloženie.

2. Vyhnite sa čistiacim prostriedkom s balzamom

Častou chybou, ktorú sa dopúšťajú mnohí, je čistenie skiel domácim čistiacim prostriedkom na umývanie riadu s balzamom. Odporúčame vám sa vyvarovať tohto zlozvyku. Čistiacim prostriedkom s balzamom vznikajú na sklách malé trhlinky a tak sa zhoršuje ich ochrana pred nechceným UVB žiarením. Okrem toho sa viditeľne zhoršuje pohľad cez ne a máte pocit ako keby boli okuliare permanentne špinavé.

Foto: Alensa

3. Rukáv nie je dobrý nápad

Ďalším častým zlozvykom je používanie rukávu, trička či svetra, ktorý mate práve na sebe.  Je to síce rýchle a pohodlné riešenie, súčasne si ale vyrábate iný problém. Takéto textílie v sebe obsahujú veľa nečistôt, ktoré práve čistením môžete vtrieť do okuliarov. Súčasne rukáv, sveter z vlny, alebo tričko môžu poškriabať šošovky. Sú totiž na jemný povrch okuliarov príliš drsné.

4. Sliny na okuliare nepatria

Ak si nechcete zvýšiť riziko infekcie očnej rohovky, nepoužívajte sliny na čistenie okuliarov. Z prstov sa totiž veľmi jednoducho prenesú drobné čiastočky priamo do oka. Neraz k tomu stačí aj drobný vánok a nečistoty z okuliarov máte ihneď v oku.

5. Nechty, toaletný papier či papierová vreckovka

Nesnažte sa zoškrabať viditeľné nečistoty na sklách vašich okuliarov nechtom. Ochranné vrstvy na šošovkách sú jemné a manuálne rýpanie nechtom ich môže nenávratne poškodiť. Podobná situácia je aj pri používaní toaletného papiera či papierovej vreckovky. Obsahujú totiž väčšie čiastočky celulózy a pri čistení okuliarov hrozí ich poškriabanie.

Foto: Alensa

Optometristka Alensa.sk Lenka Petruchová radí: Ako čistiť okuliare!

„Pred čistením okuliarov si dôkladne umyte a osušte ruky. Použite mydlo a čistý uterák. Opláchnite okuliare pod jemným prúdom vlažnej (nikdy nie horúcou!) vody. Na každú šošovku naneste kvapku klasického čítacieho prostriedku na umývanie riadu, ktorý neobsahuje zložku krému. Šošovky čistite len bruškami prstov. Následne okuliare poriadne opláchnite vo vlažnej vode a osušte textilnou utierkou z mikrovlákna. Pre zvýšenie odolnosti skiel, zníženiu priľnavosti prachu a proti zahmlievaniu môžte na takto čisté sklá strieknuť čistiaci sprej a sklá mikrovláknom doleštiť.“

Už ste čítali?