Dobré noviny
Sýrsky prezident už prijal Kofiho Annana, témou bude aj Húla
SITA
SITA

Sýrsky prezident už prijal Kofiho Annana, témou bude aj Húla

Kofi Annan sa v Damasku plánuje stretnúť aj s ministrom zahraničných vecí Walídom Muallímom.

DAMASK 29. mája - Sýrsky prezident Baššár al-Asad v utorok vo svojom sídle v Damasku prijal osobitného vyslanca OSN Kofiho Annana.

Informovala o tom štátna tlačová agentúra SANA. Zástupca medzinárodného spoločenstva sa kontroverzného sýrskeho lídra pýtal aj na masakru v dedine Húla, ktorá si vyžiadala životy viac ako 100 ľudí a vo svete vyvolala vlnu pobúrenia.

"Plánujem absolvovať vážne a úprimné rozhovory s prezidentom Baššárom al-Asadom," povedal ešte v pondelok Annan. Okrem hlavy Sýrie sa však chce stretnúť aj so zástupcami občianskej spoločnosti a utvoriť si lepší obraz o tom, čo sa deje v tejto občianskou vojnou zmietanej krajine.

V Annanovom stanovisku zverejnenom ešte pred jeho odletom do Damasku sa spomína, že v pláne má rokovania aj s ministrom zahraničných vecí Walídom Muallímom. Najvyšších predstaviteľov Sýrie chce podľa vlastných slov vyzvať na prijatie "zásadných krokov" v snahe vyriešiť konflikt medzi provládnymi a protivládnymi povstalcami.

"A správa o mieri nie je určená len vláde, ale každému so zbraňou," vyhlásil osobitný vyslanec, ktorý je takisto laureátom Nobelovej ceny mieru a bývalým šéfom OSN.

Cesta osobitného vyslanca do Sýrie sa koná krátko po tom, ako Bezpečnostná rada OSN ostro odsúdila piatkovú masakru v Húla pri meste Homs, ktorá si vyžiadala najmenej 108 obetí vrátane 49 detí a 34 žien.

Annan zavítal do Sýrie prvýkrát 10. marca, odvtedy sa mu však nepodarilo implementovať jeho šesťbodový plán na zastavenie násilia medzi vládnymi a protivládnymi silami. Podľa aktivistov si násilnosti v krajine v pondelok vyžiadali ďalších 36 mŕtvych. Odhaduje sa, že povstanie si doteraz vyžiadalo celkovo už viac ako 13-tisíc obetí.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…