Dobré noviny
Hračky sa deťom rýchlo zunujú, najmä tým do troch rokov. Prekvapte ich tento rok radšej tými edukačnými
Inzercia
Inzercia

Hračky sa deťom rýchlo zunujú, najmä tým do troch rokov. Prekvapte ich tento rok radšej tými edukačnými

— Foto: Shutterstock

Každý rodič, ktorý píše s deťmi list Ježiškovi, veľmi dobre vie, že najväčšiu radosť budú mať z vytúženej hračky.

Deti sú dnes veľa hodín na internete, a tak sa vedia veľmi ľahko dostať k rôznym produktom, po ktorých začnú neodolateľne túžiť. Často ide o drahšie hračky, ktorým však najmladší Slováci venujú v konečnom dôsledku len málo času.

Kým dospelí sa tešia na spoločné rodinné chvíle a dobré jedlo, deti odpočítavajú dni do začiatok Vianoc najmä kvôli darčekom. Na sociálnych sieťach a streamovacích službách dnes ľahko nájdu tipy pre Ježiška. Hračky v reklamách vydávajú pútavé zvuky, farby, upútajú ich pozornosť natoľko, že majú akútnu potrebu vlastniť ich. Dĺžka záujmu dieťaťa o hračku však  značne variuje v závislosti od viacerých faktorov. Najmä od veku potomka a jeho záľub. Mladšie deti do troch rokov majú sklon k rýchlejšej obmene hračiek. Školopovinné deti majú záujem o hračky trvácnejší. V prípade elektronických produktov, akými sú napríklad herné konzoly alebo robotické či elektronické hračky, môže byť dĺžka záujmu úzko spätá s technologickými trendmi a pokrokom. Ten je dnes enormne rýchly, a tak drahá hračka často končí po pár týždňoch v zabudnutí.

Zabaví, naučí

Odborníci preto odporúčajú zvážiť nákup edukačných hračiek. Vďaka nim vianočný čas poskytne celej rodine priestor nielen na zábavu, ale aj na podporu vzdelávania. Dobrou správou je, že záujem rodičov o hračky tohto charakteru na Slovensku stúpa. „Ponuku edukačných hračiek neustále rozširujeme. Vnímame trend vyššieho záujmu rodičov o hračky, pri ktorých sa dieťa učí a zabáva zároveň. Pokiaľ má dieťa možnosť vzdelávať sa hravou formou, má väčšinou zvýšenú motiváciu učiť sa a rodičia sú si toho vedomí,“ hovorí majiteľ eshopu preskoly.sk, Peter Skubák.

Foto: Shutterstock

Nákup edukačných hračiek je dnes najmä v réžii rodiča. Slovenské školy na ne nemajú peniaze.

V prípade, ak sa rozhodnete pre kúpu vzdelávacej hračky, deti do piatich rokov potešia najmä tie, ktoré pomáhajú rozvíjať ich motorické zručnosti. Počas hry s nimi sa deti naučia rozpoznávať tvary, farby, zvuky. Väčšie deti tak rýchlo neomrzia rôzne stavebnice, hlavolamy či puzzle. Vhodné sú tiež stolové hry podporujúce kritické myslenie a rozhodovanie. „Pri výbere konkrétnej hračky je dôležité, aby dokázala dieťa motivovať a nevyvolávala v ňom pocity frustrácie. Je dobré, ak rodič vníma záujmy dieťaťa. Ak ho láka objavovanie prírody, vhodným darčekom môže byť napríklad mikroskop. Obľúbené sú tiež sady pre tvorbu jednoduchých a bezpečných experimentov. Predškolákov potešia interaktívne knižky na učenie abecedy alebo čísiel. Deti do dvoch rokov ocenia hračky do kúpeľa alebo tzv. mäkké hračky s rôznymi textúrami na podporu zmyslového vnímania,“ radí Peter Kačmár z internetového obchodu. Nákup kreatívnych hračiek z dreva navyše poteší aj prírodu.

Výber týchto hračiek je v súčasnosti najmä na pleciach rodiča. „Školy na Slovensku sú, žiaľ, značne finančne poddimenzované, a preto absolútnu väčšinu prostriedkov používajú na nákup učebníc a školských pomôcok. Samozrejme, ak sa podarí vyzbierať prostriedky od rodičov, sponzorov, či z iných zdrojov, k takýmto nákupom zo strany škôl prichádza, avšak nákup hračiek tohto typu je najmä v réžii rodičov,“ dodáva Peter Skubák z eshopu preskoly.sk

Päť dôvodov, prečo darovať edukačnú hračku:

  1. Podporujú rozvoj kognitívnych schopností.
  2. Rozvíjajú motorické zručnosti.
  3. Dodávajú deťom priestor na vyjadrenie kreativity a fantázie.
  4. Učia spolupráci a komunikácii.
  5. Vytvárajú pozitívny vzťah k učeniu.

Celkovo vzaté, edukačné hračky sú nielen zábavné, ale aj nástrojom na podporu komplexného rozvoja detí. Kombinácia zábavy s učením vytvára ideálne prostredie pre stimuláciu rôznych aspektov ich rastu a vývoja.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…