Dobré noviny
Peter Sagan bojuje na Tour de France aj o Porsche
SITA
SITA

Peter Sagan bojuje na Tour de France aj o Porsche

Slovenský cyklista Peter Sagan uzavrel stávku so šéfom tímu Liquigas-Cannondale Paolom Zanim.

PAU 17. júla - Slovenský cyklista Peter Sagan má o motiváciu navyše prísť do Paríža v zelenom drese pre najlepšieho v bodovacej súťaži.

So šéfom tímu Liquigas-Cannondale Paolom Zanim sa pred začiatkom pretekov Tour de France stavil o automobil Porsche.

Sagan sa Zaniho opýtal, či mu dá auto, ak získa na starej dáme zelený dres. Talian mu ho prisľúbil, ale s podmienkou, že vyhrá navyše aj dve etapy.

Prvú časť stávky už Sagan naplnil, keď vyhral tri etapy.

Od druhej jazdí v zelenom drese lídra bodovacej súťaže a v jej hodnotení má pred Andrém Greipelom náskok 102 bodov. Má tak veľkú šancu odviezť sa z Paríža na novom Porsche.

"Do Paríža je ešte ďaleko, nič nie je rozhodnuté. V porovnaní s Andrém Greipelom mám však veľkú výhodu. Do konca je však ešte päť náročných etáp a v najbližších dňoch sa môže udiať čokoľvek," povedal v rozhovore pre španielsku tlačovú agentúru EFE, na ktorú sa odvoláva web cyclingnews.com, Sagan.

Dvadsaťdvaročný Žilinčan je jedným z najpríjemnejších prekvapení doterajšieho priebehu Tour de France. Aj naďalej však ostáva pri zemi. "Táto Tour je jedným veľkým snom. Stále však môžem zlepšovať množstvo vecí. Musím si zvyknúť, že teraz každý bojuje proti mne a bude sa snažiť využiť moje zaváhanie, ako to urobil pri svojom víťazstve v nedeľu Luis León Sánchez. Urobil som veľkú chybu, keď Španiel zaútočil v čase, keď som jedol," povedal pre cyclingnews.com Sagan.

Slovenský cyklista tímu Liquigas-Cannondale potrebuje na príchod do Paríža ešte zdolať náročné pyrenejské kopce. "Ak sa dostanem cez ne, bude to ok, potom môžem priviezť zelený dres až do Paríža. V sobotňajšej časovke budem šetriť energiu na záverečný deň," dodal Sagan.

Sagan zarobil najviac peňazí

Slovenský cyklista Peter Sagan zarobil v doterajšom priebehu Tour de France 47 790 eur. Je to najviac zo všetkých jazdcov na 99. ročníku. Jeho tím Liquigas-Cannondale zatiaľ získal 57 200 eur. Viac si vybojovali len jazdci družstva Sky Procycling, na konto ktorých pribudlo 77 920 eur.

Ak by bol Sagan samostatný tím, v rebríčku zárobkov by bol tretí. Tím Europcar zatiaľ na finančných prémiách získal 42 390 eur, čo je tretí najlepší finančný výsledok. Dvadsaťdvaročný Žilinčan si vybojoval viac financií ako 20 tímov. Menej ako 10-tisíc eur na Tour 2012 zarobili Cofidis (9120), Argos Oil-Shimano (7220), Kaťuša (6090), Saur-Sojasun (5200), Vacansoleil (5190) a Movistar (3610).

Sagan bral finančné prémie s výnimkou prológu v každej etape. Za etapové víťazstvo je odmena 8000 eur, za každý deň v zelenom tričku 300 eur. Ďalšie financie vybojoval za rýchlostné a horské prémie, ako najlepší mladý jazdec v etape či ako najbojovnejší jazdec v 14. etape, za čo získal 2000 eur.

Slušný príjem do tímového banku dosiahol aj Peter Velits. Najviac dostal za 3. miesto v 3. etape (2000 eur), celkovo zarobil 6430 eur. Jeho brat Martin pridal v tíme Omega Pharma-QuickStep do banku 670 eur.

Najväčšie prémie sa budú rozdávať v cieli v Paríži. Celkový víťaz si odvezie 450-tisíc eur, druhý muž 200-tisíc a tretí 100-tisíc. Za umiestnenie v celkovom poradí rozdelia organizátori celkovo 1,002 milióna eur. Každý, kto dokončí preteky, dostane minimálne 400 eur. Za víťazstvo v bodovacej súťaži získa jazdec 25 000 eur.

Už ste čítali?