Dobré noviny
Známy neurológ: Ak chcete mať hlúpe dieťa, dajte mu do rúk mobil. Zanedbávame jedinú rodičovskú povinnosť
Simona Gálová
Simona Gálová

Známy neurológ: Ak chcete mať hlúpe dieťa, dajte mu do rúk mobil. Zanedbávame jedinú rodičovskú povinnosť

Martin Jan Stránský / Ilustračná fotografia
Martin Jan Stránský / Ilustračná fotografia — Foto: Wikimedia Commons; Freepik

Povedzte im, aby vám napísali vetu, ktorá má 15 alebo 20 slov. Nedokážu to, priznal známy neurológ.

Žijeme v rýchlej dobe, kde sú našimi najlepšími pomocníkmi moderné technológie, telefóny a sociálne siete. Netýka sa to však len dospelých, s mobilom v rukách stretávame aj tie najmenšie deti, ktoré sa len prednedávnom dokázali postaviť na vlastné nohy.

Uznávaný český neurológ a bývalý pedagóg neurológie na Yaleskej univerzite Martin Jan Stránský je expert na to, ako moderné technológie vplývajú na ľudský mozog. Obzvlášť toxické sú najmä pre deti, medzi ktorými narastá pocit úzkosti aj depresie. „Ak rodič chce, aby jeho dieťa bolo hlúpe, malo úzkosti alebo depresie, tak mu dajte do rúk mobil,“ priznal v podcaste Na rovinu.

Toxíny pre ľudský mozog

Podľa neurológa deti strávia za modernými technológiami priemerne deväť hodín denne, z toho väčšinu času trávia na sociálnych sieťach alebo hrajú videohry.

„Stanoviská vedcov sú identické. Upozorňujú na to, že digitálne technológie sú doslova toxické pre ľudský mozog. Na základe toho hlúpneme, rozpadávajú sa medziľudské vzťahy, rastie úzkosť, depresie aj samovraždy. Pocit šťastia klesá a je to, jednoducho povedané, cesta do pekla a cesta, ktorá vedie k nášmu koncu,“ povedal otvorene odborník. Vysvetlil, že stráviť dlhé hodiny za modernými technológiami jednoducho nie je naša biologická potreba.

Mozog stráca schopnosti

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?