Dobré noviny
Štefan s Annou vám dvere do sveta našich predkov otvoria kedykoľvek. V domčeku skrývajú poriadne skvosty
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Štefan s Annou vám dvere do sveta našich predkov otvoria kedykoľvek. V domčeku skrývajú poriadne skvosty

— Foto: Facebook Horný Zemplín, Dom ľudových tradícií Zámutov

Dom ľudových tradícií v Zámutove neďaleko Vranova nad Topľou vznikol z lásky k tradíciám.

Nenápadný domček, ktorý vás akoby mávnutím čarovného prútika prenesie v čase minimálne o 100 rokov. Presne taký svojpomocne vytvorili manželia Anna a Štefan Višňovskí v obci Zámutov, čím zvedavým turistom ponúkli nielen bohatú zbierku historických predmetov, ale najmä skutočné príbehy spojené s históriou malebnej obce či osudmi jej obyvateľov. Dvere do sveta našich predkov vám pritom otvoria úplne zdarma alebo v rámci dobrovoľného príspevku.

Porozprávajú aj osudy dedinčanov

Malé, no útulné súkromné múzeum v sebe skrýva tradičné kroje, starý nábytok, tkaniny, obrazy, ale i rôzne náčinie, ktoré sa v minulosti používalo v domácnosti. „Pozbierali sme ich v našej rodine po predkoch, ale začali sa nám ozývať aj cudzí ľudia. Teraz sa nám ozvali zo susednej dediny, že vypratávajú starý dom a môžeme si zobrať všetko, čo chceme,“ prezradili manželia pre Nový Čas.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/hornyzemplin/photos/pcb.1158655021477502/1158654118144259/

Podobným spôsobom sa k manželom do múzea u „cetky“ dostali aj dve skrine z roku 1927, ktoré sú skutočným skvostom. Ich pôvodným majiteľom bol totiž židovský lekár z Michaloviec, ktorý odchádzal do Palestíny a rozpredával majetok. Odkúpil ho súkromne hospodáriaci roľník, ktorého však v roku 1957 zastihla kolektivizácia a odmietol vstúpiť do družstva.

„Komunisti sa ho chystali vyviezť z dediny a poslať do lágra. Večer pred jeho zadržaním mu to však prezradila upratovačka z miestneho národného výboru. Všetko, čo mohol, poskrýval, lebo s tým súviselo aj zhabanie majetku, a odniesť si mohli len to, čo sa zmestilo do jedného batoha,“ prezrádzajú manželia počas prehliadky. Skrine sa tak dostali k inému dedinčanovi a hoci sa vedelo, že nábytok zmizol, vojaci ho nikdy nenašli. „Muža odvážali do Ruska, ale ušiel z vlaku a skrýval sa. Po piatich rokoch sa mohol vrátiť a išiel si nábytok zobrať," dopĺňajú.

Otvoria kedykoľvek

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?