Všetky slzy stáli za to, hovorí mama Monika. Editka vyhrala boj s poisťovňou a dostane najdrahší liek
Simona Gálová
Simona Gálová

Všetky slzy stáli za to, hovorí mama Monika. Editka vyhrala boj s poisťovňou a dostane najdrahší liek

Rozhodnutie súdu vnímame ako prevratné, uviedli Editkini právni zástupcovia.

Monika Rischerová s Editkou. — Foto: Facebook - Editka - statocna bojovnicka s SMA II

Len pred pár dňami sme informovali, že každé euro pomôže Editke vyhrať jej náročný boj. O dievčatku so spinálnou svalovou atrofiou, ktoré potrebuje najdrahší liek na svete za dva milióny eur, sa dozvedelo takmer celé Slovensko. Editkina mama Monika Rischerová teraz po mesiacoch ťažkej bitky s poisťovňami oznámila tú najlepšiu správu.

Prevratné rozhodnutie súdu

„Dnes je ten deň. Deň, kedy po dlhých týždňoch plačem, no nie o strachu o Edit či zúfalstva. Dnes plačem od šťastia. Dnes je ten deň, keď sme vyhrali my aj vy, ale najmä Editka. Vyhrala svoju šancu na lepší život, nádej, vyhrala svoj boj, boj o génovú terapiu,“ napísala na sociálnych sieťach Monika Rischerová. 

„Náš boj nevzdali ani Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Zuzana Vlčeková ani Lucia Bajzová. Skvelý tím, skvelé ženy. Práve Slovenské národné stredisko pre ľudské práva nás zastúpilo pred súdom a klaplo to. Vyhrali sme! Také veľké ďakujem sa ani nedá vyjadriť, aké by si zaslúžili,“ priznala Monika Rischerová, ktorá vyhrala boj s poisťovňou. Tá odmietla preplatiť dvojmiliónový liek pre Editku s odôvodnením, že v prípade tejto pacientky v jej zdravotnom stave momentálne neexistuje dostatok publikovaných medicínskych dôkazov o bezpečnosti a účinnosti liečby.

„Súd vyhovel nášmu návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia a uložil povinnosť Všeobecnej zdravotnej poisťovni uhradiť jej liek Zolgensma. Editke bola v jeseni minulého roka diagnostikovaná svalová muskulárna atrofia 2. typu. Jej ošetrujúca lekárka požiadala poisťovňu o úhradu lieku na tzv. výnimku. Tá však jej žiadosti nevyhovela,“ uviedlo Stredisko pre ľudské práva, ktoré v tejto veci skonštatovalo porušenie zákazu diskriminácie, nakoľko poisťovňa uhradila liek už viacerým svojim poistenkám.

„Keďže podanie lieku je v prípade Editky urgentné, Stredisko využilo procesný inštitút neodkladného opatrenia s cieľom dosiahnutia nápravy protiprávneho stavu. Rozhodnutie súdu vnímame ako prevratné. V doterajšej súdnej praxi nebola uložená povinnosť uhradiť liek z titulu porušenia zákazu diskriminácie žiadnej poisťovni,“ uviedli víťazoslávne Editkini právni zástupcovia.

Všetky slzy stáli za to

Mama statočnej Editky ďakuje za víťazstvo nielen právnikom a právničkám, ale aj všetkým dobrým ľuďom, ktorí Editke na liek poslali viac ako 770-tisíc eur. 

„Všetkým vám, ktorí pri nás stojíte, patrí moje nekonečné ďakujem. Stále tomu nedokážem uveriť. Bolo to posledné svetielko. Po všetkých sklamaniach a neúspechoch som nevedela, čo čakať. Už som neverila. Je to neskutočne silný a krásny pocit, pocit zadosťučinenia. Tie prebdené noci a preplakané dni stáli za to, trvalo to dlho, ale výsledok prišiel,“ odkázala Monika Rischerová, ktorá vysvetlila aj to, čo sa stane s vyzbieranou sumou.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…