Dobré noviny
Začali sa voľby do sudnej rady, Harabin prezradil favorita
SITA
SITA

Začali sa voľby do sudnej rady, Harabin prezradil favorita

Okrem ôsmich zástupcov sudcov sú v rade traja nominanti parlamentu, traja nominanti vlády a traja nominanti prezidenta.

BRATISLAVA 29. mája - Kandidáti:

Jana Bajánková, Štefan Baláž, Fedor Benka, Igor Burger, Dana Bystrianská, Eva Cvengová, Rudolf Čirč, Gabriela Dúbravková, Milan Ďurica, Jozef Janík, Richard Molnár, Viera Petríková, Alena Poláčková, Lenka Praženková, Stanislav Sojka, Andrej Stachovič, Peter Straka, Peter Šamko, Boris Tóth, Jozef Turza, Ján Vanko a Imrich Volkai.

Richard Bureš a Vladimír Pribula sa kandidatúry vzdali. Súčasní členovia:

Juraj Sopoliga, Igor Burger, Jana Bajánková, Gabriela Šimonová, Ján Burik, Ida Hanzelová, Mária Usačevová a Jozef Janík.

Hanzelová a Sopoliga kandidovať nemohli, lebo už boli opakovane zvolení sudcami za členov súdnej rady. Slovenskí sudcovia práve začínajú voliť ôsmich nových členov najvyššieho orgánu súdnictva – Súdnej rady SR.

Oprávnení navrhovatelia mohli navrhovať kandidátov na nových členov rady do 23. apríla.

Sudcovia poznajú šéfovho favorita

Harabin poslal sudcom list, v ktorom im prezradil, koho bude voliť za členov súdnej rady. Určite nemám problém verejne napísať, že budem krúžkovať napríklad jedného z najlepších a najskúsenejších sudcov na trestné právo s federálnymi skúsenosťami – Igora Burgera," uvádza sa v liste.

Harabinovu dôveru má aj exministerka spravodlivosti Viera Petríková či prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska.

Okrem ôsmich zástupcov sudcov, ktorých v utorok volia, sú v rade traja nominanti parlamentu, traja nominanti vlády a traja nominanti prezidenta. Predsedom rady je podľa ústavy predseda Najvyššieho súdu SR, teda v súčasnosti Štefan Harabin. Funkčné obdobie súčasných členov rady zvolených sudcami sa končí 28. júna.

Voľby prebehnú podľa starých pravidiel

Nové voľby budú podľa rovnakých pravidiel ako v minulosti - všetci sudcovia budú v jednom volebnom obvode na celom území Slovenskej republiky v tajných voľbách voliť všetkých ôsmich členov súdnej rady. Ústavný súd SR pozastavil ustanovenia novely zákona o sudcoch, ktorá mala zaviesť do volieb regionálny princíp, teda osem jednomandátových volebných obvodov podľa krajov. To by znamenalo, že sudcovia daného kraja by si volili jedného svojho zástupcu.

Súdna rada podľa ústavy predkladá prezidentovi návrhy kandidátov na vymenovanie sudcov, ako aj návrhy na odvolanie sudcov. Rada okrem toho rozhoduje o pridelení a preložení sudcov na jednotlivé súdy, predkladá prezidentovi návrhy na vymenovanie predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR a návrhy na ich odvolanie. Vláde predkladá rada návrhy kandidátov na sudcov, ktorí by mali pôsobiť za Slovenskú republiku v medzinárodných súdnych orgánoch. Členovia rady volia a odvolávajú členov a predsedov disciplinárnych senátov, vyjadrujú sa k návrhu rozpočtu súdov pri zostavovaní štátneho rozpočtu.

Okrem toho súdna rada prerokúva správy o čerpaní rozpočtových prostriedkov súdov. Do jej pôsobnosti patrí aj schvaľovanie štatútu a rokovacieho poriadku súdnej rady, ako aj organizačného poriadku kancelárie rady. Volí podpredsedu súdnej rady, koordinuje činnosť sudcovských rád, zaujíma stanoviská k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich organizáciu súdnictva či konanie pred súdmi a postavenie sudcov. Zaujíma stanoviská k návrhom koncepčných dokumentov týkajúcich sa súdnictva, ktoré sa predkladajú na rokovanie národnej rady a vlády. Rada volí určený počet členov rady Justičnej akadémie.

Súdna rada ďalej po dohode s ministrom spravodlivosti schvaľuje zásady sudcovskej etiky, ako aj povoľovanie práce v domácom prostredí a určuje obsahovú náplň vzdelávania sudcov.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…