Dobré noviny
Hviezdny plavčík David Hasselhoff oslavuje šesťdesiatku
SITA
SITA

Hviezdny plavčík David Hasselhoff oslavuje šesťdesiatku

Predstaviteľ dvoch nezabudnuteľných postáv, Mitcha Buchannona zo seriálu Baywatch a Michaela Knighta z Knight Ridera má šesťdesiat.

BRATISLAVA 17. júla - David Hasselhoff, ktorý sa do myslí divákov zapísal predovšetkým ako plavčík Mitch Buchannon zo seriálu Baywatch (1989 - 2001), oslávi 17. júla 60. narodeniny.

Neohrozený Buchannon však nie je jedinou nálepkou, ktorú bude nosiť zrejme navždy - jeho ďalšiu slávnou postavou je Michael Knight z Knight Ridera (1982 - 1986) jazdiaci na svojom inteligentnom a takmer nezničiteľnom aute menom KITT. Hasselhoff sa venuje i hudbe a na konte má už 18 albumov, pričom úspešný je predovšetkým v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku.

Hasselhoff sa narodil v marylandskom meste Baltimore, no svoje detstvo strávil v Jacksonville na Floride a neskôr žil napríklad v Škótsku či Illinoise. Počas štúdia bol členom diskusného tímu, vedúcim zboru, kapitánom volejbalového tímu a zahral si v niekoľkých divadelných hrách. Na obrazovky sa po prvý raz dostal v roku 1975 v úlohe doktora Williama \'Snappera\' Fostera v ‘nekonečnom‘ seriáli The Young and the Restless, ktorý vysielajú už od roku 1973.

Prelomovým bol Knight Rider

V sedemdesiatych rokoch si zahral aj v niekoľkých nevýrazných filmoch a prielom prišiel až so spomínaným seriálom Knight Rider, ktorý Hasselhoff označil za väčší fenomén ako Baywatch.

"Ľudia Knight Ridera milovali. Nie preto, že auto dokázalo lietať, ale pretože Michael a KITT boli skvelými postavami. KITT bol dokonalý autoritatívny rodič so zmyslom pre humor a Michael bol skvelý chlap, ktorý veril v zachraňovanie životov, nie zabíjanie. Bolo to o tom, ako jeden muž môže niečo zmeniť,“ vysvetlil v rozhovore pre Men\'s Health.

S Michaelom Knightom sa v roku 1986 rozlúčil a ďalší veľký úspech prišiel už o tri roky neskôr v podobe role Mitcha Buchannona v seriáli o kalifornských plavčíkoch Baywatch. Ten po prvej sérii zrušili pre nízku sledovanosť, no Hasselhoff veril, že projekt má potenciál a aj s jeho pomocou sa dostal späť na obrazovky.

Okrem toho, že v ňom hral, sa stal aj výkonným producentom. Seriálu sa mimoriadne darilo po celom svete a Hasselhoff je jediným z celého hereckého obsadenia, ktorý v ňom ako jedna z hlavných postáv účinkoval až v desiatich z jedenástich sérií.

Baywatch je notoricky známy okrem iného pre spomalené zábery príťažlivých bežiacich plavčíkov a plavčíčok, no Hasselhoff sa označeniu ‘sexistický’ bráni a podľa neho mal seriál v sebe čosi hlbšie. “Baywatch bol o zachraňovaní životov a ľuďom dával to správne posolstvo,” povedal pre Men\'s Health.

David Hasselhof sa už dvakrát rozvádzal

S jeho dvoma najslávnejšími úlohami je spojených množstvo spin-offov a pokračovaní, v ktorých si aj sám zahral, ako napríklad Knight Rider 2000 (1991), Baywatch Nights (1995 - 1997), Pobrežná hliadka: Havajská noc (2003) či Knight Rider (2008).

Po opustení Baywatchu účinkoval vo filmoch ako Lavína (1994), Pravá láska (2000), Z nuly hrdinom (2002), Vybíjaná: Choď do toho na plné gule (2004), SpongeBob v krátkych nohaviciach (2004), Eurotrip (2004), Klik - život na diaľkové ovládanie (2006) či Anakonda 3: Nová hrozba (2008).

Najnovšie sa predstavil v hororovej komédii Piraňa 3DD (2012), v ktorej si robí žarty zo seba samého. Tiež pôsobí v divadle a bol porotcom v súťažiach America\'s Got Talent a Britain\'s Got Talent. V roku 2010 sa na niekoľko epizód vrátil do seriálu The Young and the Restless.

Hasselhoff bol päť rokov ženatý s herečkou Catherine Hickland a už deväť mesiacov po rozvode si 9. decembra 1989 vzal ďalšiu herečku - Pamelu Bach, s ktorou má dve dcéry. V roku 2006 však herec oznámil, že podáva žiadosť o rozvod z dôvodu neprekonateľných rozdielov a súd mu obe deti zveril do starostlivosti.

Problémy s alkoholom ho dostali aj do nemocnice

V ostatných rokoch mal problémy s alkoholom, ktoré viac ráz viedli až k hospitalizácii.

Jeho dcéra Taylor Ann ho dokonca nakrútila, ako opitý a bez trička leží na zemi a snaží sa zjesť cheeseburger, čím mu údajne chcela ukázať, ako sa správa pod vplyvom alkoholu.

Hasselhoffova hviezda už nikdy nežiarila tak ako v 80. a 90. rokoch. Buchannon a Knight ostali vrcholom jeho kariéry - neskôr sa objavil v niekoľkých menej známych filmoch a v tých komerčne úspešnejších dostal väčšinou len menšie úlohy.

Vďaka týmto dvom protagonistom sa dokonca dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako Najsledovanejšia televízna hviezda na svete, ale tento titul od roku 2010 patrí Hughovi Lauriemu alias Dr. Gregorymu Houseovi. Na konte má tiež autobiografiu, ktorú nazval Making Waves (2006). Venuje sa činnosti v niekoľkých charitatívnych organizáciách.

Spracované podľa en.wikipedia.org, imdb.com, hasselhoff.com a guinnessworldrecords.com.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…