Bola prvým dieťaťom zo skúmavky na svete. Rodičom písali, aby sa nehrali na Boha, ona im vďačí za život
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Bola prvým dieťaťom zo skúmavky na svete. Rodičom písali, aby sa nehrali na Boha, ona im vďačí za život

Od narodenia prvého dieťaťa po oplodnení mimo tela matky prešlo 44 rokov.

Louise s rodičmi. — Foto: Profimedia, Instagram/huekog

Deväť rokov sa pokúšali o dieťa, ale bez úspechu. Briti Lesley a John Brownovci boli prvými rodičmi, ktorým sa narodilo dieťa nesplodené tradičným spôsobom. Popri radosti sa však museli vyzbrojiť aj hrošou kožou – dostávali totiž tisícky listov od náboženských fundamentalistov, podľa ktorých sa ich dcéra Louise nikdy narodiť nemala. Rodičia ju roky pred týmto zlom chránili a svoje rozhodnutie nikdy neľutovali. „Nebyť IVF (In vitro fertilizácia - umelé oplodnenie, pozn. redakcie), nezostal by mi na svete nikto,“ vravela Lesley na smrteľnej posteli.

Roky výskumu

Lesley mala zdravotný problém, ktorý komplikoval šancu na otehotnenie prirodzeným spôsobom. Pre upchaté vajcovody by sa nikdy k vytúženému dieťatku nedostala. Médiá jej dcéru Louise označujú za prvé dieťa zo skúmavky a jej tento pojem vôbec neprekáža. „Radšej mám pojem IVF, keďže tam neboli žiadne skúmavky,“ smeje sa v rozhovore pre magazín Time. K oplodneniu v skutočnosti došlo v Petriho miske, ktorá je vystavená vo vedeckom múzeu v Londýne.

A ako sa to všetko začalo? Jej rodičia sa dostali k dvojici vedcov, ktorými boli Robert Edwards a gynekológ Patrick Steptoe. Možnosť oplodnenia vajíčka mimo tela matky vtedy skúmali už desať rokov. Oplodniť vajíčko po prvýkrát sa im podarilo v roku 1969, neskôr skúšali techniku vylepšiť tak, aby fungovala aj v prípade ľudí. Dvojica predtým svoj postup vyskúšala na 282 ženách, ale len päť z nich po zákroku otehotnelo. Žiadnej z nich sa nepodarilo dopracovať až k pôrodu. Lesley Brown bola prvou ženou, ktorá po zákroku smerovala až k pôrodu a všetky oči sa zamerali na ňu. Médiá z celého sveta smerovali do malého anglického mestečka Oldham, aby sa pozreli na „najočakávanejšie narodenie za posledných 2000 rokov“.

Pôrod na kamere

Nálada pred plánovaným cisárskym rezom, ktorý prebehol 25. júla 1978, bola napätá. Edwards a Steptoe po boku Jeana Purdyho, prvého embryológa na svete, roky pracovali tajne. Na jednej strane panovala medzi vedcami v tomto segmente veľká konkurencia, na strane druhej boli prenasledovaní rôznymi náboženskými skupinami.

Celý priebeh cisárskeho rezu prebiehal pred kamerami tak, aby zachytili aj Lesleyine poškodené vajcovody. K takému rozhodnutiu pristúpili preto, aby neexistovali najmenšie pochyby, že to nebol len obyčajný podvod. Rodičov pre kamery napádali a vyčítali im, že z takého súkromného aktu, akým pôrod je, robia mediálnu senzáciu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…