Dobré noviny
Ukrytý kút Slovenska láka na výpravy do minulosti, dynamické športy aj turistiku pre rodiny. Viete kde ho hľadať?
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Ukrytý kút Slovenska láka na výpravy do minulosti, dynamické športy aj turistiku pre rodiny. Viete kde ho hľadať?

Na pekné miesta (Hrad Revište) návštevníkov okolia Novej Bane vedú značené chodníky. Do dávnych čias ich zasa svojím rozprávaním pozýva aj prívetivý hrnčiar Ján Fiala.
Na pekné miesta (Hrad Revište) návštevníkov okolia Novej Bane vedú značené chodníky. Do dávnych čias ich zasa svojím rozprávaním pozýva aj prívetivý hrnčiar Ján Fiala. — Foto: OOCR Región Gron

Upaľujeme po diaľnici R1 a pohľad nám pútajú týčiace sa starobylé hrady uprostred skál a lesov. Stredné Pohronie je naozaj magické. Od miestnych sme pre vás pozisťovali tipy na jesenné víkendové výlety do tohto neobjaveného regiónu.

Vrelo odporúčame odbočiť z R1 smerom na Novú Baňu. Tento región oplýva prírodnými krásami aj okázalou históriou. Vedeli ste, že pred stovkami rokov práve sem prichádzali intelektuáli z celej Európy, aby si prezreli výnimočné zariadenie? Okolité lesy sú pretkané turistickými chodníkmi a cyklotrasami s nádhernými výhľadovými miestami a prírodnými unikátmi, ako je Starohutský (Starohutiansky) vodopád či Andezitové kamenné more. Lákadlom je aj nedávno otvorený ferratový areál, na ktorom sa vyšantia deti aj dospelí.  

„Príroda a kopce v okolí Novej Bane sú pekné v každom ročnom období. Na jeseň je to tiež raj pre hubárov,“ hovorí Gabriela Matlovičová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron. Foto: OOCR Región Gron

Zlaté kráľovské mesto

Kedysi významné starobylé banské kráľovské mesto Nová Baňa tak trochu upadlo do zabudnutia. Drahé kovy sa tu už síce vo veľkom neťažia, zato jeho okolie ponúka množstvo prírodných a historických pokladov. Rozprávať o nich vie baník Branislav Medveď, ktorý sa v Novej Bani narodil. Dodnes vstupuje do šera štôlní bane Rozália v Hodruši-Hámroch, aby našiel zlato. Baníkom je od  svojich 14-tich  rokov.

V Novej Bani a jej okolí sa ťažilo zlato už pred 550 rokmi. Foto: OOCR Región Gron

Branislav Medveď tiež vodí po Banskom náučnom chodníku návštevníkov do čias stredovekých zlatých horúčok. „Keď sprevádzam ľudí, hovorí im, že kráčajú po miestach, na ktoré veľmi dávno nikto nevstúpil. Kým sme banské diela neopravili, zabudnuté ležali stovky rokov,“ vysvetľuje sprievodca Branislav Medveď. Jeho komentované vychádzky sa v spolupráci s OOCR Región Gron a zážitkovou cestovnou kanceláriou Banskobystrického kraja Za horami, za dolami konajú raz za mesiac. 

Branislav Medveď je predsedom OZ Nová Baňa. Toto združenie obnovovalo banské technické diela na Banskom náučnom chodníku, vďaka čomu je prechádzka pútavejšia. Foto: OOCR Región Gron

Branislav Medveď zaujímavo rozpráva aj o dobových baníckych reáliách. S nadšencami z OZ Nová Baňa obnovili väčšinu banských diel a vstupov do zabudnutých šácht a štôlní. Pripravili repliky rumpálov, na ktorých sa dá vyskúšať, ako sa v minulosti z podzemia vynášala vzácna ruda. Banský náučný chodník má dve trasy, ktoré začínajú aj končia v meste Nová Baňa, no vedú návštevníkov aj priľahlým lesom. Vďaka informačným tabuliam sa dá prejsť aj bez sprievodu. „V rámci Banského náučného chodníka sa na trase B nachádzal unikátny „ohňový“ stroj, ktorým odčerpávali vodu zo zatopených štôlní. Volal sa Potterov parný stroj a v tom čase (v roku 1722) bol jediným parným strojom na európskom kontinente. Chýr o ňom do Novej Bane priviedol napríklad aj francúzskeho filozofa Montesquieuho,“ dodáva Branislav Medveď.

„Ohňový“ stroj anglického vynálezcu Issaca Pottera sa nachádzal v Novej Bani v šachte Althandel. Do niektorých štôlní Novej Bane sa v blízkej budúcnosti bude dať ísť pozrieť. Foto: OOCR Región Gron

Tip:  Akčný víkend pre rodiny s deťmi

SOBOTA – Astronomické zážitkové dopoludnie

Necelú pol hodinku jazdy z Novej Bane je v Žiari nad Hronom  Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella, kde sa dá objednať na exkurziu a program v Hviezdnej sále s projekčnou plochou ako nebeská obloha. Planetárium zostavuje zaujímavé programy pre verejnosť a možné sú aj individuálne vstupy. 

SOBOTA – Lezecké popoludnie

Vyhľadávanou lokalitou v Novej Bani je lesný rekreačný areál Zvonička. Cez víkendy je tu otvorený detský ferratový areál, ktorý tvoria tri okruhy s rôznymi typmi lezeckých prvkov.  Ferratové trasy sú vhodné aj pre začínajúcich lezcov a deti od 8 rokov. Priamo na mieste sa dajú požičať ferratové sety a v bufete Zvonička je občerstvenie. V areáli sú tiež preliezky, lezecká stena a lanová dráha pre menšie deti. Zaujímavosťou je, že ferratové trasy vybudovali na skalách dnes už vyťaženej zlatej žily, ktorá v týchto miestach vystúpila na zemský povrch.

Planetárium a ferratový areál sú zaručenými atrakciami pre deti.  Foto: OOCR Región Gron

NEDEĽA -  Turistika a príbehy

„Cez Zvoničku prechádza rovnomenný náučný chodník, ktorým sa môžeme vydať na dlhšiu túru na populárnu Rozhľadňu Háj či na kratšiu vychádzku na Červenú a Havraniu skalu. Za návštevu stojí aj arborétum Záhradný les s domácimi i cudzokrajnými drevinami, napríklad sekvojami,“ odporúča Gabriela Matlovičová z OOCR Región Gron, ktorá sa v malebnom regióne usadila pred dvomi rokmi. Sviežou alternatívou môže byť prechádzka na čerstvom vzduch a  zároveň spoznávanie novobanských povestí po Chodníčku novobanských povestí. Zastávky sú vždy na symbolických miestach so sochou, lavičkou. Krátke spirevodné audionahrávky povestí nahovorili deti z tamojších základných škôl. Dozvedeli sme sa z nich napríklad, ako úsmevne sa novobanským konšelom podarilo natiahnuť drevenú lavicu.  

Stále živé hrnčiarstvo

Vyhľadávaným miestom v okolí Novej Bane je tiež pútnické miesto Kohútovo (asi 10 minút od areálu Zvonička). Vzniklo objavom výdatného prameňa vody v období veľkého sucha v r. 1863, ktoré tam podľa miestnej legendy vyhrabala pasúca sa ovečka. Veľa miestnych príbehov pozná aj ambsádor regiónu Gron, 80-ročný hrnčiar Ján Fiala z neďalekej obce Brehy, kde udržiava tradíciu hrnčiarstva. 

Rozhľadňa Háj a pútnické miesto Kohútovo. Foto: OOCR Región Gron

 V časoch najväčšieho rozmachu hrnčiarstva tu pôsobilo až 80 hrnčiarov, ktorých výrobky sa dostali do mnohých kuchýň v širokom okolí. „V našej rodine si hrnčiarstvo držíme už piatu generáciu. Ja som síce vyučený strojár, ale hrnčiarstvu som sa priučil pri svojom otcovi ešte ako malý chlapec,“ hovorí pán Fiala, ktorý stále vedie hrnčiarske workshopy na príležitostných jarmokoch a najviac ho teší záujem detí. Mám rád, keď sa deti zvedavo vypytujú a rozprávame sa. Aspoň nemajú v rukách na chvíľu tie mobily,“ dodáva hrnčiar Fiala. V dedine zostal jediným hrnčiarom, no remesla sa chytá aj jeho vnuk.  Počas sezóny sa dajú workshopy s pánom Fialom nájsť aj v ponuke zážitkov cestovnej kancelárie Za horami, za dolami. Tie sa konajú priamo u pána Fialu doma, v jeho dielni, kde sa nachádza aj jedna z dvoch zachovalých unikátnych hrnčiarskych pecí v obci.

Keramické zručnosti a výrobky z dielne majstra Fialu sa dostali aj do rôznych dokumentov či rozprávok a filmov. Bol to on, kto učil točiť na hrnčiarskom kruhu princeznú z rozprávky Kráľ Drozdia Brada. Objavil sa aj vo filmoch Jánošík a Sokoliar Tomáš. Foto: OOCR Región Gron

Aktívny dôchodca nám tiež dáva tip na celodennú turistiku blízko jeho rodnej obce. „Pekná túra je na vrch Hulín. Ľudia tam chodia počas celého roka. Je to na dlhšie a turistov potrápia aj úseky s vyšším prevýšením. Dnes by som sa tam už nevybral. Jedine , že by ma tam vyviezli“ smeje sa 80-ročný hrnčiar. V obci Brehy sa dá tiež obzrieť aj 200-ročný Fabkovie domček so slamenou strechou a hlinenými omietkami či Hrnčiarske múzeum, ktorým sprevádza práve pán Fiala. Návštevy oboch miest si treba vopred dohodnúť.

Pri potulkách okolím Novej bane môžete naraziť na chránený strom - hrušku zelienku, ktorá je starodávnou odrodou pestovanou práve novobanskými ovocinármi. Obcou Brehy prechádza aj známa turistická trasa Stredného Slovenska – Rudná magistrála. Foto: OOCR Región Gron

Tip:  Romantické víkendové „túlačky“ a kúpele

SOBOTA  – Hrnčiarske dopoludnie v obci Brehy

Návšteva hrnčiara v obce Brehy a hrnčiarskeho múzea môžem byť príjemným spestrením objavného víkendu nepoznaného regiónu. Najmä ak má človek chuť niečo nové skúsiť. Tak, ako keramika z neďalekého Pukanca, aj tá z obce Brehy má jedinečný štýl. Navyše vám o nej s chuťou porozpráva 80-ročný tunajší hrnčiar Ján Fiala. Príjemný rozprávač, ktorý keramiku zdobí značkou svojho otca, tiež hrnčiara z Brehov, vás zoberie aj do dielne.

SOBOTA – Poobedný blahodarný kúpeľ v jaskyni

Asi 30 minút autom z Novej Bane sú liečebné termálne kúpele Sklené Teplice. Dá sa tam navštíviť jedinečný parný kúpeľ v jaskyni „Parenica“. Ide o európsky unikát a pobyt v tejto mimoriadne teplej prírodnej vode blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo.

Novobanský Tajch je obľúbenou rekreačnou oblasťou. „Toto krásne vodné banské dielo v súčasnosti nutne potrebuje opravu, aby sa zachovalo,“ dodáva sprievodca Banským náučným chodníkom Branislav Medveď. Foto: OOCR Región Gron

NEDEĽA – Prechádzky a slávna minulosť

„Okrem turistických trás, ktoré sú dobre značené, by som odporúčala prechádzku na novobanskú kalváriu. Je to menší kopček, z pod ktorého je krásny výhľad na celú Novú Baňu,“ hovorí Gabriela Matlovičová z OOCR Región Gron. Alternatívou môže byť pokojná prechádzka okolo novobanského Tajchu, ktorý je jediným na tejto strane Hrona. Cez Novú Baňu prechádza starodávna Pohronská hradná cesta. Tiahne sa od Hronského Beňadika po Zvolen. Spája asi 16 zaujímavých objektov - zachovalých hradov, zámkov a kaštieľov ako aj zaniknutých hradísk - Breznica, Rudno či Teplica. Väčšina z nich sa nachádza v Regióne Gron a takmer všetky sú celoročne dostupné v rámci nenáročných turistických trás. Počas sezóny sú lákadlom na hradoch Revište a Šášov komentované prehliadky s výkladom o histórii v podaní hradných pánov. 

Do vzdialenosti 30 kilometrov od Novej Bane či Žarnovice sa nachádzajú opevnenia, strážne veže, zrúcaniny i hrady, ktoré lemovali rieku Hron a obchodnú cestu do bohatých banských miest Slovenska. Na záberoch zaniknuté hrady Breznica a Teplica. Foto: OOCR Región Gron

Vyžitie pre športovcov a náročných turistov

Nová Baňa a je jej okolie je zaujímavým miestom aj počas zimy. Náročnejšie a dlhšie turistické chodníky v jej okolí sú prístupné počas celého roka. Vďaka lyžiarskemu stredisku Drozdovo sa tu dá venovať aj zimným športom. Nenáročný svah je ideálny pre začínajúcich lyžiarov aj deti. S rodinou sa tu napríklad často vracia známa rodáčka, slovenská hviezda zjazdového lyžovania, Veronika Velez-Zuzulová. „Posledné tri roky v ostatných ročných obdobiach stredisko Drozdovo funguje cez prázdniny a víkendy aj ako bike park pre rodiny s deťmi,“ hovorí Hana Bieliková, správkyňa strediska Drozdovo. Pre cyklistov ponúkajú 7 trás rôznej náročnosti. Niektoré z nich sú vhodné aj pre menšie deti, keď si chcú adrenalínový zjazd na bicykli vyskúšať. Cyklistov na začiatok trás pohodlne vyvezie lyžiarsky vlek.

V stredisku Drozdovo sa dá vďaka trailom vyskúšať adrenalínová jazda bicyklom. Je tiež dobrým východiskovým bodom pre túry alebo cyklovýlety na najvyšší vrch pohoria Pohronský Inovec – Veľký Inovec. Foto: OOCR Región Gron

Tip: Dvojdňový aktívny oddych

SOBOTA – Cyklovýlet

„Keď mám návštevu, vždy ju beriem na prechádzku na Veľký Inovec (901 m n.m.), od nás z Drozdova je to nenáročný okruh, ktorý trvá asi tri hodiny a a zvládnu ho aj menej zdatní turisti. Ak sú cyklisticky zdatnejší, tak sa tam dá ísť aj na bicykli. Priamo z Novej Bane je to trochu do kopca, ale dá sa to zvládnuť,“ prezrádza svoj tip Hana Bieliková. Cyklistom odporúča aj výlet na Hrad Revište. „Cyklotrasy v okolí Novej Bane sú pre zdatnejších alebo pre e-bicykle kvôli tomu, že sú tam pomerne veľké prevýšenia,“ dodáva Hana Bieliková.

Starohutský vodopád je jednou zo zastávok najstaršieho náučného chodníka Vojšín. Nedávno na ňom obnovili informačné tabule, lavice aj značenie. Foto: OOCR Región Gron

NEDEĽA – Celodenná turistika po náučnom chodníku Vojšín

Trasa tohto najstaršieho náučného chodníka začína v Starej Hute, prechádza popri Starohutskom (Starohutianskom) vodopáde, Jašekovej a Sedlovej skale. Cez prírodnú rezerváciu Bujakov vrch a Masarykovu jedľu vedie až na vrch Vojšín. Odtiaľ je to už len kúsok k andezitovému kamennému moru v Malej Lehote. Počas štyroch hodín pochodu objavia ľudia zákutia štálov (novobanských kopaníc), výhľady na Novú Baňu, Vtáčnik aj Zobor. „Je to líniový, obojsmerný, celoročne prístupný a stredne náročný chodník dlhý asi 12 kilometrov. Ak sa ním nechcete vracať späť, odporúčam naplánovať si túru podľa autobusových spojov. V Starej Hute si necháte auto, prejdete celý chodník a skončíte v Malej Lehote odkiaľ sa naspäť dostanete autobusom,“ radí Gabriela Matlovičová z OOCR Región Gron.

Splavovanie rieky Hron organizuje aj OZ Lodenica pod orechmi z obce Brehy. Foto: OOCR Región Gron

Užitočné kontakty

Veľa tipov na výlety s užitočnými kontaktami v Regióne Gron – Stredné Pohronie pohodlne nájdete na FB profile Regiónu Gron alebo aj na webovej stránke www.regiongron.sk. Na týchto stránkach pravidelne aktualizujú informácie o komentovaných prehliadkach, zážitkových podujatiach či jarmokoch. Oplatí sa ich sledovať, ak sa v okolí Novej Bane plánujete rozhliadnuť alebo zdržať pár dní. Ďalšie zážitkové gastronomické, remeselné či poznávacie výlety do regiónu ponúka na svojich stránkach aj Krajská zážitková kancelárii Za horami, za dolami. Pre tých, ktorých viac láka príroda, turistika či cyklistika v Regióne Gron sú na stránkach k dispozícii mapy a tiež viaceré návrhy cyklovýletov.  

Článok bol pripravený v spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Gron. Aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Už ste čítali?