Dobré noviny
Slováci si zálohovanie obľúbili. Odovzdali už stovky miliónov obalov, ktoré teraz nezapĺňajú smetiaky
TASR
TASR

Slováci si zálohovanie obľúbili. Odovzdali už stovky miliónov obalov, ktoré teraz nezapĺňajú smetiaky

Pri automatoch sa niekedy tvoria aj rady.
Pri automatoch sa niekedy tvoria aj rady. — Foto: TASR

V žltých nádobách na triedený zber výrazne klesol počet odpadu.

Na Slovensku sa od začiatku roka vyzbieralo takmer 440 miliónov zálohovaných nápojových obalov. Výrazne kleslo množstvo plastových fliaš a plechoviek v triedenom zbere, ukázali to výsledky aktuálnej analýzy organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack. O najnovších číslach informovala riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai. 

Hmotnostný pokles plastových fliaš predstavuje podľa Mareka Brinzíka z OZV Natur-Pack 85,4 percenta.  „Pri objemovom vyjadrení je to ešte väčší pokles. Kým v roku 2021 zaberali nápojové obaly z plastov v priemere až 30,4 percenta, do polovice roka 2022 poklesla táto hodnota na 4,15 percenta, čo predstavuje pokles o 86,3 percenta,“ uviedol s tým, že pri plechovkách zistili podobný pokles. „Na základe najnovších dát a analýz však vidíme, že zálohovanie si v krátkom čase našlo svojich podporovateľov,“ podotkla Morvai. 

Cieľom zálohovania je dosiahnuť 90-percentnú návratnosť predaných nápojových obalov do roku 2025, recyklovať ich a využiť pri výrobe nových plastových fliaš a plechoviek. Na Slovensku je momentálne registrovaných 2771 odberných miest, z toho je 2070 zálohomatov a 701 ručných skenerov. 

Zálohovanie funguje u nás od 1. januára. Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu. V júni sa skončilo prechodné obdobie a od 1. júla tak na pultoch môžu byť len nápoje v zálohovaných obaloch.

Už ste čítali?