Dobré noviny
Viete, že vašu dovolenku môže preplatiť zamestnávateľ? Toto potrebujete vedieť o rekreačných poukazoch
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Viete, že vašu dovolenku môže preplatiť zamestnávateľ? Toto potrebujete vedieť o rekreačných poukazoch

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: TASR

Majitelia hotelov či penziónov sú presvedčení o tom, že rekreačné poukazy pomôžu letnej sezóne aj počas tohto roka.

Dovolenková sezóna sa pomaly začína a na oddych sa už tešia tisícky Slovákov. Kým niektorí zamieria do exotických destinácií, veľká časť plánuje tráviť dovolenku v našej krajine. Má to viacero výhod. Okrem menších nákladov tak pomôžu naštartovať domáci cestovný ruch. Ten bol pre pandémiu dva roky vo výraznom útlme. Je tu ešte jeden výrazný bonus - stále máte možnosť využiť rekreačné poukazy. Ako uviedli noviny.sk, tie síce pandémia trochu obmedzila, no podmienky ich čerpania sa nijako nezmenili od ich zavedenia v roku 2019.

Obnova cestovného ruchu

Rekreačné poukazy predstavujú výhodu nielen pre dovolenkárov, ktorí môžu požiadať zamestnávateľa o preplatenie väčšej časti ceny pobytu dovolenky na Slovensku, ale aj pre pandémiou poznačené prevádzky. Viaceré z nich prezradili, že rekreačné poukazy ich zachránili a zdá sa, že aj počas tejto sezóny budú podnikateľom nápomocné.

„Hostia, ktorí sú na dve noci a viac, väčšinou využívajú rekreačné poukazy, je to okolo 50% našich hostí," povedala Katarína Danišková, majiteľka Vily Siesta v Smokovci. „Rekreačné poukazy boli dobrým nástrojom na to, aby sa klienti do Vysokých Tatier vrátili," dopĺňa ju  riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Regiónu Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Kto má nárok na rekreačný príspevok

Na rekreačný poukaz, ktorý významnou mierou prispieva k obnove cestovného ruchu, má pritom nárok každý zamestnanec, ktorý má odpracované minimálne dva roky a to vo firme, ktorá zamestnáva viac ako 49 zamestnancov. Ak spĺňate tieto podmienky, svojho zamestnávateľa môžete požiadať o preplatenie 55 percent z ceny pobytu dovolenky na Slovensku. Ubytovať sa však musíte minimálne na dve noci a výška preplatených nákladov predstavuje maximálne 500 eur.

Hoci počty zamestnancov, ktorí požiadali o preplatenie rekreačných poukazov, rezort dopravy neeviduje, vďaka interným štatistikám jednotlivých firiem sa zdá, že si príspevok na rekreáciu na Slovensku našiel svojich priaznivcov a ľudia ho aj po rokoch s radosťou využívajú. „Rekreačné poukazy využívame s rodinou už od ich zavedenia. Môžeme si vďaka nim dovoliť plnohodnotnú dovolenku na Slovensku a oddýchnuť si v milovaných Tatrách. Už teraz plánujeme, ako s príspevkom naložíme tento rok,“ povedal pre Dobré noviny čitateľ Peter.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…