Dobré noviny
František a Tomáš pomohli rozbiť gang, ktorý sa zameriaval na ohrozené zvieratá. Prepašovať chceli aj slona
Simona Gálová
Simona Gálová

František a Tomáš pomohli rozbiť gang, ktorý sa zameriaval na ohrozené zvieratá. Prepašovať chceli aj slona

František Příbrský a Tomáš Ouhel / Bengálske mačky
František Příbrský a Tomáš Ouhel / Bengálske mačky — Foto: Lucie Čižmárová

Potrebujeme menej rečí a viac priekupníkov za mrežami, hovoria ochranári.

Parádny úspech má za sebou tím českých ochrancov zvierat pôsobiaci v Indonézii. Po štyroch mesiacoch intenzívneho vyšetrovania a zhromažďovania dôkazov sa im na Sumatre podarilo dostať za mreže kľúčového člena indonézskeho pašeráckeho gangu, ktorý ilegálne obchodoval s ohrozenými druhmi zvierat.

Zo zajatia do voľnej prírody

Na čele vyšetrovania stáli českí ochranári František Příbrský a Tomáš Ouhel, ktorí získali prvé stopy vedúce k indonézskym pašerákom už v decembri 2021, kedy natáčali dokumentárny film o kriticky ohrozených šupinavcoch ostrovných. Zásluhou českých záchrancov indonézskych pašerákov zadržali a pri razii zachránili niekoľko druhov významných živočíchov, ako napríklad už spomínaného šupinavca ostrovného, tri mláďatá mačky bengálskej a korytnačku obrovskú.

                                                                                         František Příbrský a Tomáš Ouhel. Foto: Lucie Čižmárová

Pašerák obchodoval napríklad aj s orangutanmi či gibonmi. Zvieratá, ktoré pri razii zachránili, vypustili do voľnej prírody. V záchrannej stanici zostali len bengálske mačky, ktoré potrebujú nabrať sily. „Aj tie potom vypustíme do prírodnej rezervácie,“ vysvetlil český záchranár Tomáš Ouhel, ktorý pracuje v Zoo Liberec.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ZooOstrava/photos/5792307997452225

Pašovali aj slona

Českí ochranári a ich tím sa vo vyšetrovaní zamerali priamo na špičku indonézskeho gangu, pašeráka s prezývkou Greed, ktorý primárne obchodoval s ulovenými primátmi, šupinavcami a plazmi. „Riadil štyri WhatsAppové skupiny obsahujúce stovky členov, kde sa denne predávali nelegálne ulovené zvieratá, často kriticky ohrozených druhov. Zaznamenaný bol dokonca aj prípad pašovania slona,“ priblížil František Příbrský, ktorý pôsobí v Zoo Ostrava.

Galéria

Galéria

Juhovýchodná Ázia sa stala centrom svetového nelegálneho obchodu s divokými zvieratami. Cieľom pašerákov sú často šupinavci, ktorí na Zemi žijú už od čias dinosaurov a ich počty boli človekom totálne zdecimované. „Veľa bývalých priekupníkov drog sa teraz zameriava na pašovanie divokých zvierat, sú za to totiž menšie trestné sadzby a veľký zisk. Šupiny zvierat začali pridávať aj do metamfetamínu. Tým navyše extrémne zvyšujú riziko infekcií prenosných medzi zvieratami a ľuďmi,“ vysvetlil ďalej Příbrský, podľa ktorého nepomôže nič iné, iba rozbitie gangov, ktoré stoja za priekupníctvom. „Presne to treba. Menej rečí a viac priekupníkov za mrežami. Každé zatknutie pašeráka divokých zvierat vysiela správu ďalším zločincom. Táto akcia teda bude mať, dúfajme, ďalekosiahly vplyv,“ dodali na záver s nádejou.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…