Vedci porovnali zdravie detí, ktoré jedia mäso, a ktoré sú vegetariánmi. Výsledky všetkých prekvapili
Simona Gálová
Simona Gálová

Vedci porovnali zdravie detí, ktoré jedia mäso, a ktoré sú vegetariánmi. Výsledky všetkých prekvapili

Tvorcovia štúdie vyhlásili, že vegetariánska strava môže byť pre deti veľmi vhodná, pokiaľ sa dbá na pestré zloženie stravy.

Ilustračná fotografia. — Foto: Pexels

Ak vás zaujíma, ako by na vývoj vášho dieťaťa vplývala vegetariánska strava, nová štúdia ponúka niekoľko vysvetlení. Vedci z kanadského Toronta skúmali deväťtisíc detí vo veku od šiestich mesiacov do ôsmich rokov, medzi ktorými boli vegetariáni a deti, ktoré jedli mäso na dennej báze. Výsledky štúdie dokazujú, že vegetariánske deti a deti, ktoré jedli mäso, mali podobný rast, výšku, no v jednej veci sa zásadne líšili.

Vegetariáni verzus mäsožravci

„Za posledných 20 rokov sme zaznamenali rastúcu popularitu rastlinnej stravy a meniace sa potravinové prostredie s väčším prístupom k rastlinným alternatívam, ale nezaznamenali sme žiaden výskum, ktorý by sa venoval dopadom tejto výživy u detí,“ uviedol v tlačovej správne Jonathon Maguire, hlavný autor štúdie a pediater v torontskej nemocnici St. Michael's Hospital of Unity Health.

Výskumníci zistili, že deti, ktoré mali vegetariánsku stravu, mali podobný priemerný index telesnej hmotnosti (BMI), výšku, hladinu železa, vitamínu D a hladinu cholesterolu ako tie, ktoré konzumovali mäso. Výsledky taktiež ukázali, že vegetariánska strava ani strava obsahujúca mäso nemala spojitosť s nadváhou alebo obezitou.

Výskumníci medzi dvoma skupinami detí prišli iba na jeden závažný rozdiel. Zistenia ukázali, že deti s vegetariánskou stravou mali takmer dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť podváhy. „Podváha je indikátorom podvýživy a môže byť znakom toho, že kvalita stravy dieťaťa nezodpovedá nutričným potrebám dieťaťa na podporu normálneho rastu,“ vysvetlil pediater Maguire, ktorý podotkol, že podvýživou vo výskume trpelo šesť percent detí, ostatných 94 percent deti s vegetariánskou stravou malo dostatočné hodnoty ako tie, ktoré konzumovali mäso. Tvorcovia štúdie napriek tomu vyhlásili, že vegetariánska strava môže byť pre deti veľmi vhodná, pokiaľ sa dbá na pestré zloženie stravy.

Vegetariánstvo u detí môže fungovať

Pediater Maguire zdôraznil, že rodičia vegetariánov by mali zabezpečiť, aby bola ich strava bohatá na zeleninu, ovocie, obilniny s vysokým obsahom vlákniny, fazuľu, mliečne výrobky a vajcia. „Táto štúdia naznačuje, že čokoľvek títo rodičia robia, funguje to dobre. Zvyčajne sa totiž správne vyhýbajú spracovaným potravinám s vysokým obsahom pridaných cukrov a nízkou nutričnou hodnotou,“ vysvetlil Jonathon Maguire.

Detská dietologička, Amy Reedová, ktorá nebola súčasťou výskumu, vysvetlila, že pre niektoré malé deti na vegetariánskej strave môže byť problémom vysoký obsah vlákniny, nízky obsah zinku, vitamínu B12, bielkovín a vápnika. Závisí to však od toho, aké potraviny jedia. Keď konzumujú vajcia a mliečne výroby, a teda nie sú vegánmi, tieto vitamíny väčšinou získajú z týchto potravín. „Je dôležité mať otvorenú myseľ. Vegetariánska strava môže byť zdravá v každom veku,“ dodala na záver Reedová.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…