Dobré noviny
Zabalila som do kufra najnovšiu kolekciu a vrátila sa bez nej. Popradčanka Adriana hovorí, ako prerazila v Číne
Lucia Lukušová
Lucia Lukušová

Zabalila som do kufra najnovšiu kolekciu a vrátila sa bez nej. Popradčanka Adriana hovorí, ako prerazila v Číne

Kabelky sú ako moje deti, hovorí Adriana Tomajková
Kabelky sú ako moje deti, hovorí Adriana Tomajková — Foto: archív A. Tomajková

Adriana Tomajková miluje plast, z ktorého vyrába svoje kabelky. Napriek tomu ich považuje za ekologické: Tieto tašky prežijú aj mňa.

Plasty sú nočnou morou hádam všetkých ekológov. I módny priemysel sa snaží pristupovať k odievaniu čoraz viac ekologicky. Zástankyňou udržateľnej módy je tiež Popradčanka Adriana Tomajková. No nejde tak trošku sama proti sebe, keď vyrába plastové kabelky? „Možno sa teraz zježia vlasy všetkým ekológom, ale na svoju obranu stále hovorím, že používam priemyselný plast, ktorý je mimoriadne pevný a odolný, čo predlžuje životnosť kabelky. Okrem toho sú tam kovové nity, o ktorých trvácnosti tiež netreba pochybovať. Moje tašky teda prežijú aj mňa a navyše sú nadčasové a nepodliehajú módnym trendom,“ vyvracia hneď na úvod.

Kabelky sú ako moje deti

Móda a umenie ju fascinovali odmalička. Od detstva skucovala prvé módne kúsky, ktoré sa snažila svojpomocne aj pretaviť do svojho oblečenia. A tak si už v detstve upravovala šaty na svoj štýl, ktoré jej mama kúpila v obchode a šila si originálne topy. Jednoducho snívala o kariére, kde by mohla naplno prejaviť kreativitu. „Vždy som bola veľmi tvorivá. Vyštudovala som strednú školu zameranú na komerčné umenie. Až neskôr som pričuchla k marketingu a táto sféra ma zatiaľ živí,“ vraví dizajnérka kabeliek, ktorá sa im po večeroch venuje ako svojmu dieťaťu. „Ženy, ktoré majú rodiny, sa po práci ponáhľajú domov za svojimi ratolesťami. Ja to robím tiež akurát s tým rozdielom, že mňa nečakajú deti, ale papiere a ceruzky, keď skicujem nové modely a následne plast, nity, kliešte a ďalšie náradie, ktoré potrebujem na výrobu kabeliek.“ Nápad vyrábať niečo vlastné si nosila v hlave takmer desať rokov, no k samotnej výrobe sa odhodlala až v roku 2019. Dôvodom bolo aj to, že ponúkaný tovar na trhu nespĺňal jej požiadavky.

Foto: archív A. Tomajková

Všetko prejde jej rukami

„Nejde o ťažkú manuálnu prácu, hoci priznávam, radšej navrhujem, ako meriam, režem a nitujem. Dnes mi to už ide hravo, aj vďaka pomoci mojej skvelej rodiny, no na začiatku boli nejaké kiksy. Pri spájaní prvých plastových obdĺžnikov som kovové spoje dala tam, kde nemali byť. Nič ale nevyšlo na zmar. Menšie nedostatky som nakoniec povýšila na originálne kúsky, ktoré dodnes nosím ja a nie sú určené na predaj. Prípadne keď už išlo naozaj o veľké chyby, rozobrala som ich a vznikli napríklad náramky,“ hovorí Adriana Tomajková, ktorá si za prvé svoje predané dielo kúpila ďalší materiál. Popradčanka žijúca v Košiciach je schopná kabelku zostrojiť za deň. Kým nové modely pustí do sveta na predaj, najskôr ich otestuje na sebe, či sa dobre nosia, majú praktické zapínanie a dajú sa zladiť s akýmkoľvek outfitom.

Foto: archív A. Tomajková

Článok pokračuje na ďalšej strane: 

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…