Dobré noviny
Nikdy na vašu pomoc nezabudneme! Slovenskí hasiči sú pre Grékov hrdinovia, chvália ich výcvik i výstroj
Marián Tabakovič, TASR
Marián Tabakovič, TASR

Nikdy na vašu pomoc nezabudneme! Slovenskí hasiči sú pre Grékov hrdinovia, chvália ich výcvik i výstroj

Naši chlapi sú pre Gréckom hrdinovia
Naši chlapi sú pre Gréckom hrdinovia — Foto: Facebook.com/HaZZ

Najlepšia reklama na našu krajinu, akú si len vieme predstaviť. Statočnosť slovenských hasičov, ktorých nasadili do boja proti obrovským požiarom v Grécku, vychvaľujú miestne médiá aj bežní ľudia.

Atény - Do Grécka pred niekoľkými dňami vyrazil historicky najväčší hasičský konvoj, aký sme kedy poslali inej krajine na pomoc. Po príchode do krajiny našich chlapcov nasadili do prvej línie na druhom najväčšom gréckom ostrove Evia/Eubója. Podarilo sa im uhasiť už niekoľko lokálnych požiarov a to napriek ťažkým podmienkam. Problémom sú aj vysoké teploty, často sa meniaci vietor a rýchly presun ohňa do korún stromov, s čím sa naši hasiči doma často nestretávajú. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/prezidiumhazz/posts/3648303728618151

Dobrá práca, Slovensko

Miestni však ich hrdinský boj veľmi oceňujú a našich považujú doslova za hrdinov. "Nikdy na vašu pomoc nezabudneme! Impozantný slovenský hasičský zbor. Dobrá práca, Slovensko" - aj takéto pochvaly píšu v komentároch. Miestna televízia vyzdvihla ich vynikajúci výcvik aj kvalitný výstroj, s ktorým prišli do krajiny

Gréci sú tiež veľmi kritickí k tomu, ako požiare zvláda ich vlastná vláda. "Kým pomoc z cudziny prišla s najmodernejším vybavením, naši bojujú s čiapkami," hnevá sa jeden z diskutujúcich. 

Rozdelili sa na štyri skupiny

Dovedna slovenských 75 hasičov na Eubóji sa neskôr rozdelilo na štyri zásahové skupiny. "Prvá (skupina) pokračuje v zachovaní ochrannej línie v lokalite Avgaria, ďalšie tri sa usilujú o uchránenie strategických objektov a cestnej komunikácie, ktoré by mohol zasiahnuť požiar," uviedla Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Ako dodalo ministerstvo, slovenskí hasiči sa držia v plnom zdraví.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/prezidiumhazz/posts/3647689582012899

Za uplynulých deväť dní poškodil oheň v Grécku približne 1300 obydlí, z ktorých 300 bolo úplne zničených. Požiare pohltili v celej krajine 84.500 hektárov zeme. Grécka vláda prisľúbila rýchle kompenzácie pre obyvateľov postihnutých oblastí otvorením špeciálnej webovej platformy od 18. augusta. 

Najhoršia situácia je v Arkádii

V priebehu stredy horelo v Grécku viacero požiarov. Najkritickejšia situácia bola na juhu krajiny v regióne Arkádia, kde s ohňom bojovali početné pozemné i letecké jednotky za pomoci zahraničných misií a miestnych obyvateľov.

Na ostrove Eubója v stredu bojovalo s požiarmi pozdĺž jeho južného pobrežia dovedna viac než 800 hasičov. Miestni obyvatelia sa pritom už sústredili na hrozby možných povodní, ktoré by oblasť mohli postihnúť vo štvrtok. Počasie by sa podľa meteorológov mohlo v regióne začať zlepšovať od štvrtkových popoludňajších hodín, uzatvára Kathimerini. Ostrovu, zdevastovanému požiarmi, teraz hrozia silné dažde a povodne.

 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…