Stonehenge na Slovensku? Ten náš sa nachádzal iba kúsok za Kežmarkom
Existuje iba málokto, komu by nič nehovoril pojem Stonehenge.
KEŽMAROK 24. júla - Existuje iba málokto, komu by nič nehovoril pojem Stonehenge. Obrovské kamenné megality, ktoré sa nachádzajú v Spojenom kráľovstve, patria medzi najobľúbenejšie a najtajomnejšie atrakcie sveta. Viete však, že čosi podobné sme mali aj na Slovensku?
Unikátny objav megalitickej stavby neďaleko mesta Kežmarok, ktorá slúžila ako „kalendár“, sa podaril trojici nadšencov z občianskeho združenia Nezdolný Vrch. Ako TASR informoval Martin Krasuľa, dôkladný výskum, ktorý mal existenciu „tatranského Stonehenge" potvrdiť, trval združeniu desať rokov.
Európsky význam
Príbeh megalitickej stavby pod Tatrami sa začal odvíjať od jedinej doposiaľ objavenej a zachovanej fotografie z knihy kežmarskej historičky Nory Barátovej znázorňujúcej päť veľkých balvanov. Dnes sa tam už stavba, ktorá slúžila na kalendárne účely, nenachádza.
„Keď sa nám podarilo presne lokalizovať miesto, nasledovalo astronomické zameranie horizontu Tatier. Následne sme to zadali do astronomického softvéru a už sme vedeli, že to bolo významné miesto,“ povedal pre kosiceonline.sk Rastislav Ferulík, ktorý je geodetom a kartografom.
Z historických dokumentov sa nadšencom podarilo zistiť, že už v roku 1725 existovali texty týkajúce sa balvanov na Michalskom poli a ich funkcie. „Naši predchodcovia ich využívali na orientáciu v čase a využívali to najmä pri hospodárení,“ ozrejmil Krasuľa. V tejto súvislosti tiež združenie pripomína Jeruzalemský vrch alebo „Jeruzalemberg“, kde sa mali podľa dostupných informácií takisto nachádzať podobné megality.
Presný kalendár
„Horizont Tatier nám slúži ako kalendár, ktorý poskytoval informácie pred tisíckami rokov. Ak človek vie, odkiaľ sa má dívať, čas si určite odmeria,“ vysvetľuje Martin Krasuľa. Ak človek pozoruje Slnko z miesta, na ktorom boli monolity umiestnené, v deň rovnodenností a slnovratov sa pri západe bude ako dotýkať konkrétnych dolín a štítov Vysokých Tatier.
Združenie svoj nález a zistenia s podtitulom Kráľ času aktuálne prezentuje v Kežmarskom múzeu. Podľa Krasuľových slov pracujú členovia okrem výstavy „Tatranský Stonehenge – Kráľ času“ aj na zhrnutí a knižnom vydaní výsledkov celého archeo-astronomického a historického výskumu. Výstava bude na Kežmarskom hrade prístupná do konca novembra.