Dobré noviny
Regína priniesla na Slovensko švajčiarsky kolagén: Dala výpoveď v korporácii, dnes robí prácu, ktorú miluje
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Regína priniesla na Slovensko švajčiarsky kolagén: Dala výpoveď v korporácii, dnes robí prácu, ktorú miluje

Po rokoch v nadnárodných korporáciách cítila, že môže vyhorieť. Dala výpoveď bez toho, aby mala náhradu. Kolagén, ktorý dostala ako darček, ju už po krátkom čase užívania prekvapil pozitívnymi účinkami na pleť, vlasy a na zdravie. Rozhodla sa, že vo svete nájde najkvalitnejšieho výrobcu.
Po rokoch v nadnárodných korporáciách cítila, že môže vyhorieť. Dala výpoveď bez toho, aby mala náhradu. Kolagén, ktorý dostala ako darček, ju už po krátkom čase užívania prekvapil pozitívnymi účinkami na pleť, vlasy a na zdravie. Rozhodla sa, že vo svete nájde najkvalitnejšieho výrobcu. — Foto: Pexels / A. Piacquadio, Janca Korcek

Ženy, ktoré chcú vo svojom živote niečo zmeniť, by si mali položiť jednoduchú otázku: „Túžite robiť túto prácu do konca života? Len ak zatvoríte jedny dvere, druhé sa otvoria,“ hovorí pre Dobré noviny Regína Kostolná.

BRATISLAVA, 10. júna - Precízna a puntičkárska profesionálka, ktorá kladie na seba tie najvyššie nároky. V nadnárodnej korporácii cítila, že z nadmernej „tabuľkovej“ práce môže čoskoro vyhorieť. Z bezpečného miesta v ofise dala výpoveď bez toho, aby mala pripravenú náhradu. Viac než rok študovala svetové klinické štúdie a hľadala kolagénový prípravok, ktorý aj bez reklamy influencerov presvedčí o svojej kvalite.

Na Slovensko už štvrtý rok dováža švajčiarsky kolagén. Okrem e-shopu ho dodáva do viacerých zdravotníckych centier, spolupracuje s lekármi a s expertmi na pohyb, krásu, výživu. „Žena musí byť spokojná nielen vo vzťahoch a v súkromí, ale aj v pracovnom živote,“ hovorí zakladateľka značky Bionutrian, Ing. Regína Kostolná, PhD.

V rozhovore s Regínou sa dozviete:

  • ako nájsť odvahu odísť z práce, ktorá vás nebaví
  • v čom je unikátny práve švajčiarsky kolagén
  • prečo by mala byť molekula kolagénu čo najmenšia  
  • ako sa zorientovať na trhu s veľkým množstvom kolagénových prípravkov
  • podľa čoho sa pri výbere rozhodnúť
  • pre koho je vhodné užívať kolagén
  • kto je pre ňu inšpiráciou v pracovnom živote  

Čo by ste odporučili ženám, ktoré stoja pred podobným rozhodnutím ako vy? Zostať v práci, ktorá ich vyčerpáva, alebo sa vrhnúť do neznáma?

Nie je možné sedieť na dvoch stoličkách. Chcela som začať s niečím vlastným a vedela som, že popri práci v korporáte to možné nebude. Aby sa vám otvorili nové dvere, najskôr musíte tie pôvodné zatvoriť. Pootvorené zadné dvierka vás len zbytočne pútajú k starému. Až keď dokážete spraviť hrubú čiaru, môžete sa sústrediť na nové. Vždy som obdivovala ľudí, ktorí vedia vyjsť zo svojej komfortnej zóny a majú odvahu vrhnúť sa do niečoho nového. Títo „fluktuanti“ dokážu bez emócii oznámiť, že končia, odchádzajú a idú vyskúšať niečo nové. Aj vďaka tomu si často vydobyjú výhodnejšie podmienky alebo vyšší plat.

„Inšpirujú ma ľudia, ktorí majú odvahu vystúpiť zo zóny komfortu. Tí, ktorí dokážu zavrieť jedny dvere a druhé otvoriť. Tí, ktorí provokujú osud a hľadajú, kým nenájdu to, čo ich skutočne naplní,
„Inšpirujú ma ľudia, ktorí majú odvahu vystúpiť zo zóny komfortu. Tí, ktorí provokujú osud a hľadajú, kým nenájdu to, čo ich skutočne naplní," hovorí Regína Kostolná. Foto: Janca Korcek

Potreba vymeniť korporátne prostredie za svoj vlastný podnikateľský svet prišla u vás spolu s materskou...

Otázky o zmysluplnosti aktuálnej pozície prichádzajú veľmi často spolu s dieťaťom. Deti vám dokážu priority riadne „prekopať“. Vždy som pôsobila na konsolidačných pozíciách. Práca sa mi zúžila na tvorbu reportov. Vnímala som, že neprinášam žiadnu pridanú hodnotu. Dozrelo to do rozhodnutia, že touto cestou nechcem ísť. Túžila som nájsť niečo, čo mi dá zmysel a bude prospešné pre ostatných. Dala som výpoveď bez toho, aby som vedela, čo príde. Istotu v rozhodovaní mi dodali moji najbližší. Bez manželovej podpory by som váhala. Dôležité je hovoriť o svojich dilemách a plánoch s rodinou

Ako sa expertka na medzinárodný obchod dostane k podnikaniu s výživovým doplnkom?

Náhodou. Tehotenstvo a dva pôrody mi dali zabrať. Dlho som kojila, telo bolo vyčerpané, pokožka tiež. Trápila ma aknózna pleť. Kolagén som dostala ako darček a už po prvých desiatich dňoch užívania som na sebe pozorovala jemnejšiu a vláčnejšiu pleť. Aj koža na pätách a na lakťoch sa celkom inak správala. Začala som sa v tejto oblasti vzdelávať, sledovať všetky dostupné klinické štúdie.

„Molekula kolagénu, ktorý dovážame zo Švajčiarska, má presne 2 000 Daltonov. To je najmenej na trhu. Čím menšia molekula, tým ľahšie prenikne všade do tkanív, kam ho potrebujeme v tele dopraviť. Mnoho výrobcov pritom údaj o veľkosti molekuly nikde neudáva.
„Molekula kolagénu, ktorý dovážame zo Švajčiarska, má presne 2 000 Daltonov. To je najmenej na trhu. Čím menšia molekula, tým ľahšie prenikne všade do tkanív, kam ho potrebujeme v tele dopraviť." Foto: Janca Korcek

Čo všetko ste museli zariadiť, aby ste zo Švajčiarska mohli doniesť prvú šaržu kolagénu?

Po identifikovaní dodávateľa a osobnom stretnutí sme sa dohodli na zaslaní vzoriek. Nasledovalo testovanie na sebe a na známych, biochemické testy nezávislými inštitúciami. Identifikovanie spoločnosti, ktorá bude kolagén v prípade dovozu skladovať, obohacovať o vitamín C a následne baliť. Tvorba obalu, registrácia značky Bionutrian, až po registráciu výživového doplnku Marine Collagen na Úrade verejného zdravotníctva SR. Prvý kolagén sme na Slovensko doviezli v roku 2017. Príprava trvala viac než rok. Moja mama bola prvá, ktorá kolagén testovala. Dlhé roky brala lieky na osteoporózu. Po niekoľko mesačnej kúre kolagénom jej lekárka odporučila lieky vysadiť. Stav sa jej natoľko upravil. Túto pozitívnu zmenu som chcela sprostredkovať aj ostatným.  

Napriek tomu, že sa kolagén často viaže s vyhladením vrások, krásnou pleťou a pokožkou, obrovský benefit prináša práve pre pohybovú sústavu.
Napriek tomu, že sa kolagén často viaže s vyhladením vrások, krásnou pleťou a pokožkou, významný benefit prináša pohybovej sústave. Foto: Pexels / A. Piacquadio, M. Maeder

Trh s výživovými doplnkami je aj na Slovensku obrovský, kolagénové prípravky vrátane. Čím vás oslovil práve švajčiarsky kolagén?

Molekula kolagénu, ktorý dovážame zo Švajčiarska, má presne 2 000 Daltonov. To je najmenej na trhu. Jednoducho povedané, čím menšia molekula, tým ľahšie prenikne všade do tkanív, kam kolagén potrebujeme v tele dopraviť. Mnoho výrobcov údaj o veľkosti molekuly nikde neudáva. Pritom je to jeden z dôležitých parametrov jeho kvality. Poukazuje na to, či dodaný kolagén dokáže naše telo plnohodnotne využiť. Náš švajčiarsky dodávateľ kolagén nielen spracováva, ale aj čistí. Je prísny vo výbere kvalitného zdroja a jeho čistoty. V moriach, jazerách a riekach sa, žiaľ, nachádza veľa nečistôt od toxických ťažkých kovov až po plasty. Práve vďaka tomu, že kolagén od švajčiarskeho dodávateľa je aj vo Švajčiarsku dodatočne čistený, je vhodný aj pre deti. Presvedčilo nás tiež, že švajčiarsky dodávateľ používa pri výrobe kolagénu výhradne udržateľné zdroje (sladkovodné ryby rodu Tilapia). Nenájdete v ňom kolagén získavaný zo žralokov, medúz či mäkkýšov. Naša voľba bola teda aj ekologická.

Za kolagénom Bionutrian stojí tím odborníkov, najmodernejšie továrne vo Švajčiarsku s najprísnejšími bezpečnostnými opatreniami, najkomplexnejším testovaním, analýzami a certifikáciou a s rešpektom k prírode. Hoci bolo v hre viacero dodávateľov, voľba bola jasná. Osobne som tiež presvedčená, že čokoľvek, čo pochádza zo Švajčiarska, predstavuje top kvalitu. Či sú to hodinky, či švajčiarsky nožík, tak to platí aj pre kolagén.

Kolagén pomáha staršej generácii pri riešení problémov s pohybom a s diagnózami ako osteoporóza alebo artróza. Podporuje svaly, šľachy a spojivové tkanivá.
Účinky kolagénu na sebe pocítia aj naši rodičia a starí rodičia. Kolagén pomáha vo vyššom veku pri riešení problémov s pohybom a s diagnózami ako osteoporóza alebo artróza. Podporuje svaly, šľachy a spojivové tkanivá. Foto: Pexels / M. Nilov

Kolagénových prípravkov je na Slovensku niekoľko. Mnohým robia reklamu známe tváre. Podľa čoho sa rozhodovať, keď chcem nájsť skutočne kvalitný kolagén?

Sociálne médiá ponúkajú (najmä) neznámym značkám veľa možností. Práve influenceri vedia spraviť veľký kus dobrej roboty. Na druhej strane, keď vidím, ako robia mladé dievčatá s umelými nechtami reklamu na kolagén, je to úsmevné. Známa osobnosť nie je vždy garanciou kvality. Veď mnohí influenceri otvorene priznali, že musia z niečoho žiť. Tak sa občas stane, že jedna osobnosť zo sociálnych médií spraví v priebehu štvrťroka propagáciu trom rôznym značkám. A pri každej vyhlási, že „práve táto je tá najlepšia. Pre mňa by bolo omnoho autentickejšie, ak by kolagénu robila reklamu 80-ročná babička alebo športovec. Sila kolagénovej bielkoviny sa má merať podľa jej účinku práve na týchto skupinách. Momentálne je však doba nastavená akosi inak.  

Hľadá sa influencer - senior :-). Švajčiarsky kolagén Bionutrian zatiaľ reklamu influencerov nevyužíva. Ak by jedného dňa Regina Kostolná spoluprácu predsa zvažovala, hľadala by autentickú persónu, ktorou by mal byť senior alebo športovec.
Hľadá sa influencer - senior :-). Švajčiarsky kolagén značky Bionutrian reklamu influencerov veľmi nevyužíva. Ak by jedného dňa Regína Kostolná spoluprácu predsa zvažovala, hľadala by autentickú persónu, ktorou by mal byť senior alebo športovec. Foto: Pexels / A. Shvets, Janca Korcek

Podľa čoho sa pri kúpe kolagénu teda rozhodovať?

Ako spotrebiteľ by som zvažovala v prvom rade zdroj. Hovädzí je lacnejší, lebo sa jednoduchšie získava. Prasací je na molekulovej úrovni viac podobný ľudskému kolagénu, stále je však horšie vstrebateľný. Ako najvhodnejší sa ukazuje kolagén z rýb. V porovnaní s ostatnými dosahuje vysokú bioaktivitu a biologickú dostupnosť. Ak je už spotrebiteľ rozhodnutý pre rybí kolagén, mal by si všímať celkové zloženie výživového doplnku. Mnoho výrobcov pristúpi k tomu, že do morského kolagénu pridáva umelé príchute a farbivá, ktoré prekryjú jeho skutočnú chuť. Akékoľvek prímesi však môžu vstrebateľnosť kolagénu znižovať. Najlepší kolagén je čistý, maximálne obohatený o vitamín C. V neposlednom rade by si mal všímať formu kolagénu. Najprirodzenejšia a najčistejšia forma, ktorú dokážu naše telo, kĺby a pleť aj najlepšie využiť, je čistý hydrolyzovaný kolagén vo forme prášku. Zmiešate si ho vo vode priamo pred užitím.

Komu kolagénové kúry najviac prospejú?

Napriek tomu, že sa kolagén často viaže s vyhladením vrások, krásnou pleťou a pokožkou, obrovský benefit prináša práve pre pohybovú sústavu. Cieľová skupina je široká. Pomáha staršej generácii pri riešení problémov s pohybom a s diagnózami ako osteoporóza alebo artróza, ktoré, žiaľ, neobchádzajú ani mladšie ročníky. Nesprávne  sedenie, zlý životný štýl, málo pohybu... K mnohým problémom sa doslova „presedíme“. Nehovoriac o tom, že si vieme ublížiť aj nesprávnym cvičením. Kolagén je vhodný aj pre dospievajúce deti, ktoré majú problémy napríklad s aknóznou pleťou. Alebo pre deti, ktoré rýchlo rastú a kosti potrebujú dodatočnú výživu. Z účinku kolagénu, ktorý dodáva silu vlasom, nechtom a pleti, profitujú všetky generácie. Ak ho preventívne zaradíme do zdravého životného štýlu po 30. roku, pocítime jeho účinky zvonku, aj zvnútra.

Prečo by sme telu mali dodávať kolagén?

Hydrolyzovaný morský kolagén je výživný kokteil prospešných látok, ktoré v našom tele dokážu komplexne riešiť mnohé problémy. Medzi jeho hlavné účinky patrí hlavne zlepšenie stavu pleti, zmiernenie bolesti kĺbov, zlepšenie ich činnosti, vyživovanie chrupaviek, predchádzanie osteoporóze a artróze. Kolagén zároveň podporuje svaly, šľachy a spojivové tkanivá. Dodáva silu vlasom, nechtom, zubom, ďasnám, zmierňuje celulitídu, strie a dokonca zlepšuje aj trávenie.

Kolagénovú kúru pocítite zvnútra, aj zvonku na vlasoch, pleti, pokožke. Foto: Pexels / A. shvets, Natalie 

Okrem podnikania sa staráte aj o rodinu. Našli ste za roky spájania kariéry a práce ideálny prístup k vlastným vysokým nárokom?

Na sebe, aj na iných mamách vo svojom okolí, pozorujem jedno spoločné. Často sa dostávame pod tlak nielen kvôli očakávaniam okolia, ale aj kvôli svojim vlastným vysokým nárokom. Zdá sa nám normálne, že dieťa vodíme na päť krúžkov, že doma musí byť vždy upratané, opraté a navarené podľa najnovších bio-trendov. Popritom chceme výborne vyzerať a budovať si kariéru. Ak by mal deň päťdesiat hodín, stále by sme si ho mali čím vyplniť. Obávame sa hodnotenia okolia a to nás dostáva do napätia. Roky práce v korporáciách, v podnikaní, ale najmä príklad mojich rodičov ma naučili, že práca nesmie ísť nikdy na úkor rodiny. Nikto z nás nebude na smrteľnej posteli riešiť, či stihol spraviť report pre šéfa, či firme priniesol o zákazníka viac alebo sa mu podarilo prekročiť medziročný plán. Budeme myslieť iba na to, aký sme mali život a aké boli naše vzťahy. A podľa toho by sme si mali poskladať aj priority bežného dňa. 

Vo vlastnej firme Bionutrian našla Regína Kostolná dokonalé naplnenie. Foto: Janca Korcek

Máte osobnosť, ktorá vás v podnikaní inšpiruje?

Inšpirujú ma bežní ľudia, ktorí majú odvahu vystúpiť zo zóny komfortu. Tí, ktorí provokujú osud a hľadajú, kým nenájdu to, čo ich skutočne naplní. Obdivujem manažérku z IBM, ktorá dala výpoveď a začala piecť torty. Švéda, ktorý opustil vrcholovú pozíciu a rozhodol sa, že pôjde čistiť náhrobné kamene. Obdivujem moju kozmetičku, ktorá skúšala všetko možné, až kým zistila, že zo všetkého najviac ju baví zabezpečovať catering. Inšpirujú ma ľudia, ktorí dokázali prejsť z intelektuálnych pozícií do manuálnych sfér. Mnoho ľudí, ktorí skončia prestížne univerzity, vedie život, ktorý by väčšina z nás za žiadnych okolností nechcela. Pracujú pätnásť hodín denne a na život samotný už nemajú čas. Žiadne peniaze nevykompenzujú stratu slobody, ktorú obetujete firme.

Čo by ste poradili človeku, ktorý je doslova „otrokom“ vo firme?

Stačí si položiť jednoduchú otázku: Túžite to, čo práve robíte, robiť do konca svojho života? Akonáhle pocítite aj najmenšiu pochybnosť, je dôležité zamyslieť sa nad zmenou. Všetko je skryté v jednoduchom hesle: Love what you do, do what you love. Miluj to, čo robíš, rob to, čo miluješ. Platí to najmä u nás, žien. Pretože k spokojnému životu prispieva nielen rodina, ale aj naplnenie v pracovnej oblasti.  

Výživa pre kĺby, kosti, svaly, vlasy a pleť - bioaktívny švajčiarsky rybí kolagén 

Rybí kolagén Bionutrian je 100 % bioaktívny čistý morský kolagén v prášku rozpustný vo vode a obohatený o vitamín C. Spracováva sa vo Švajčiarsku za dodržania najprísnejších výživových štandardov.

Rybí kolagén je z hľadiska štruktúry molekuly najpodobnejší molekule ľudského kolagénu. Na rozdiel od hovädzieho, bravčového či kuracieho je pre človeka biologicky dostupnejší. Naše telo ho prijme a využije lepšie a rýchlejšie.

Kolagén Bionutrian sa vyrába za studena jedinečnou metódou, hydrolýzou. Enzymatickým štiepením sa bielkovina rozloží na menšie časti, teda ju telo ľahšie prijme.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Bionutrian. 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…