Dobré noviny
Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým
Marián Balázs
Marián Balázs

Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým

V čase pandémie sú ľudia mimoriadne vyťažení, no skutočné problémy môžu nastať až po jej skončení.

BRATISLAVA 28. mája - V čase pandémie sú najmä zdravotníci mimoriadne vyťažení. Čelia riziku možného vyhorenia, ale aj ďalším dopadom tejto situácie. Veľkej psychickej záťaži však čelíme všetci. Ako teda rozlíšiť vyčerpanosť od príznakov vyhorenia?

Hosťom Mariána Balázsa v relácii KRIŽOVATKY bol psychológ Martin Miler, ktorý odpovedal nielen na túto otázku. „Tí ľudia v nejakom bode toho svojho pracovného nasadenia pravdepodobne začali pociťovať veľkú frustráciu z toho, že je to nekonečný proces – čo je už tretie štádium syndrómu vyhorenia. To ďalšie je štádium apatie, keď sa ľudia emocionálne odpoja od toho a majú pocit, že sa ich to netýka a že s tým nemajú čo urobiť. Potom prichádza k tomu úplnému vyhasnutiu,“ uviedol pre Dobré noviny.

Trauma nemusí byť iba u zdravotníkov

Psychológ tvrdí, že nejde o jediný problém, ktorý môže zdravotníkom hroziť. „Môže totiž ísť aj o posttraumatickú stresovú poruchu, ale tá príde až po tej traume, ktorá nemusí byť vôbec uvedomovaná a ktorá ani v tom období prežívania vôbec nemusela byť identifikovaná ako trauma. Tí ľudia mohli úplne normálne fungovať, podávať svoje výkony,“ opisuje.

Podľa neho sa môže stať, že keď to všetko opadne a situácia bude dobrá, tak u tých ľudí začnú ťažkosti. A ako dodáva, nemusí to hroziť iba zdravotníkom: „Toto môže hroziť aj ľuďom, ktorí boli doma uzavretí v tom lockdowne, poctivo sa izolovali a podobne. To je nejaká forma stresu, potenciálnej traumy.“

Vyhorenie a trauma

Vyhorenie súvisí hlavne s enormným nasadením v práci a aj s nejakou ambíciou, ktorú ten človek má. U niektorých ľudí sú v tom aj isté osobnostné fenomény, tvrdí Miler. „Takýto človek často zabúda na to, že má nejakú energetickú kapacitu, čo počas tejto situácie mohlo byť a u tých zdravotníkov o to viac,“ myslí si.

Podľa psychológa to však môže byť iba obyčajná únava: „To znamená, že tí ľudia budú vyčerpaní a budú potrebovať výdatný a hutný oddych, mať dostatok dovolenky, aby sa mohli zotaviť. Pokiaľ si po tej dovolenke človek naozaj oddýchne a bude sa s radosťou vracať do práce, tak asi bol iba unavený.“

Ten, ktorý je v štádiu vyhorenia alebo sa blíži, nemusí mať ten pocit. Možno si fyzicky oddýchne, ale nemusí byť pripravený, konštatuje.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?