Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým
Marián Balázs
Marián Balázs

Psychológ: Po covide sa môže stať, že aj keď bude dobre, ľuďom ešte len začne byť zle. Musíme objaviť vzťah k sebe samým

V čase pandémie sú ľudia mimoriadne vyťažení, no skutočné problémy môžu nastať až po jej skončení.

„A v tom posttraumatickom strese – človek napríklad môže mať desivé sny, ktoré mu pripomínajú nejaké stavy na oddelení, a začne sa mu to znovu pripomínať. A nemusí to byť iba v snoch. Môže mať zrazu enormný odpor k tomu, aby sa kontaktoval s ľuďmi, s ktorými v tom čase prichádzal do kontaktu, hoci predtým nebol žiadny problém. Telo začína reagovať na traumatickú udalosť a začína mu dávať nejaké signály,“ vysvetľuje, čo sa vtedy deje.

Problémový návrat

Najhoršie je, ak sa potom niekto nie je schopný vrátiť do svojho pôvodného zamestnania. „To môže byť existenčne celkom problém, pretože ak je niekto lekár, tak s tým povolaním, resp. vzdelaním nie úplne ľahko môže robiť niečo iné," vysvetľuje odborník a dodáva: „To nie je len tak, že teraz ten človek pôjde robiť napríklad do banky.

Čo si preto treba všímať, aby sme zabránili rozvinutiu týchto problémov? Psychológ vymenoval základne príznaky - únava, vyčerpanosť, chybné úkony, poruchy sústredenia: „Tí ľudia cítia enormnú únavu, frustráciu, akoby až nemohúcnosť, neschopnosť urobiť niečo zmysluplné.

S tým môžu byť podľa neho spojené poruchy pozornosti, pamäte, vybavovania si vecí, či sústredenia. „Títo ľudia môžu robiť rôzne chybné úkony. Systém v hlave je veľmi preťažený a tí ľudia si to často vedia všimnúť, preto treba byť vnímavý voči svojmu okoliu. A je dobré, keď aj okolie je vnímané,“ tvrdí Miler.

Čo pomôže?

Najčastejšou chybou vraj je to, že ľudia tomu nevenujú pozornosť a bagatelizujú to sami v sebe. „Snažia sa to rozchodiť, že však ono to nejako prejde. Prípadne sa chcú vypnúť ešte k väčšiemu výkonu, preraziť to a to často vedie k tomu rapídnejšiemu zhoršeniu,“ upozorňuje.

Podľa psychológa si treba dopriať najmä dostatočný kontakt s ľuďmi, ktorých máme radi a s ktorými je nám dobre: „Dôležité je venovať sa činnostiam, ktoré máme radi, prinášajú nám pozitívne emócie a ktoré nám dávajú zmysel.“

Podstatný je aj pohyb, ktorého majú ľudia v sedavom zamestnaní málo, či oddych od elektroniky, resp. virtuálnej reality. „Dôležitý je aj vzťah k sebe samému, forma sebaprijatia, sebapoznania, lebo toho je často naozaj málo, a takej dôvery v to, že náš organizmus je náš priateľ a niečo, s čím by sme sa mali naučiť dobre fungovať,“ dodáva Martin Miler.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…