Žena, ktorá učí Slovákov šetriť: V potravinách nenakupujte bezhlavo, ignorujte výpredaje
Alexandra König
Alexandra König

Žena, ktorá učí Slovákov šetriť: V potravinách nenakupujte bezhlavo, ignorujte výpredaje

Prvá vlna epidémie nakopla Martinu Valachovú k tomu, aby napísala knižku, ktorá dokáže pomôcť ušetriť stovky eur ročne, hoci máte pocit, že nemáte z čoho. Prečítajte si zopár jej praktických rád.

Martina Valachová, ilustračné foto — Foto: archív M.V./pexels/Markus Spiske

BRATISLAVA 11. mája - Kniha s názvom Kam miznú vaše peniaze vzbudila veľký záujem. Vystihuje totiž situáciu mnohých Slovákov a zároveň ponúka návod, ako sa konečne naučiť narábať so svojimi peniazmi.

Pretože hoci sme dospelí, veľa z nás to stále nevie. Ak v nejakom životnom období zarábame veľa, málokto takúto príležitosť chytí „za pačesy“ a na konci dňa z toho aj reálne niečo má. Okrem dovolenky, na ktorú zostanú spomienky, pekného oblečenia, či lepšieho auta, ktoré bude o pár rokov opäť zas staré.

V článku sa dočítate:

  • koľko by ste si každý mesiac mali odložiť bokom,
  • na čom vieme ušetriť stovky eur,
  • kde robíme najčastejšie chyby v hospodárení,
  • na čo sa oplatí a neoplatí minúť peniaze.

Málokto si vytvára rezervu na horšie časy (napríklad na obdobie s nižšími alebo žiadnymi príjmami) a len veľmi málo ľudí si uvedomuje, že je oveľa rozumnejšie investovať do vecí, ktoré nám jedného dňa môžu zarábať peniaze (nehnuteľnosti, zlato, akcie, jazykové kurzy...).

„Keď som mala 13 rokov, moja mama vážne ochorela, otec bol celé dni v práci a ja som odrazu musela mamu zastúpiť – variť, upratovať, chodiť na nákupy. Pomáhala mi pritom moja stará mama, ktorá ma brávala predávať na trhovisko ovocie a zeleninu a všimla si tam môj obchodný talent, pretože som vždy všetko predala. Naučila ma, ako správne narábať s peniazmi. Peniaze z tržby rozdeľovala obálkovou metódou, nosila ich do banky a učila ma, na čo všetko si človek musí odložiť,“ rozpráva Martina Valachová.

Chýba nám zvyk odkladať si

Podľa jej skúseností dnes kopec dospelých ľudí vôbec nemá vo zvyku odkladať si. Vždy totiž niečo potrebujeme a aj chceme – to sú však dva pojmy, ktoré by sme sa mali naučiť rozlišovať. A vždy počítame s tým, že naše príjmy, mladosť, vitalita a zdravie sú nekonečným zdrojom. Nie je to tak. Keď vypukla pandémia, uvádzalo sa, že až 80% Slovákov nemá vytvorenú 6-mesačnú rezervu.

Martina Valachová (52) 

Celý život sa v rámci kariéry venovala obchodu, financiám a marketingu. Je spoluzakladateľkou Inštitútu trvalého rozvoja 40PLUS a venuje sa téme odstraňovania diskriminácie ľudí nad 40 v práci. Je autorkou rôznych zaujímavých projektov a počas pandémie napísala knižku Kam miznú vaše peniaze.

Situácia na Slovensku počas epidémie ju nakopla k tomu, aby napísala knihu, svoj vlastný návod, ako vyjsť s peniazmi. Hneď v úvode upozorňuje, že to nie je kniha o tom, ako sa stať milionárom, ale o tom, aby človek aj z bežného príjmu bol slobodný, vedel si zabezpečiť potrebné veci, ísť na dovolenku a neprekvapila ho situácia, akou je napríklad nečakaná strata zamestnania a podobne.

Ľudia, ktorí nevedia narábať s peniazmi, veľmi často zhoria s prvým výkyvom oproti normálu. Oproti tomu, na čo boli zvyknutí. Každý má však ten normál niekde úplne inde. Pre každého by však malo platiť to, že by si mal odložiť aspoň 10% svojho príjmu. „Na Slovensku je bežné, že si ľudia berú spotrebné úvery na dovolenky. Zakrývať sa však treba vždy takou perinou, na akú aktuálne máme,“ radí Martina.

Aké sú niektoré praktické tipy do života od Martiny Valachovej?

Ekonomika všedného dňa

Pretože tá nám doslova kradne peniaze z našich peňaženiek najviac. Premyslite si dopredu, kam idete a čo budete potrebovať, či je to voda, alebo drobné občerstvenie, to všetko si vieme doniesť z domu a často kvalitnejšie. Ak sa jedná o výlet pre trojčlennú rodinu, je to dohromady aj 10 – 20 eur, čo za celý rok môže urobiť sumu pokojne aj 2000 €. A to môže byť presne tá suma, ktorá nám potom chýba na dovolenku, opravu auta a podobne.

K ekonomike všedného dňa patria aj nákupy potravín, ktoré robí veľa ľudí bezhlavo a bez zoznamu. Minú sa tak stovky eur, no domov často prídeme s vecami, z ktorých nevieme navariť žiadne plnohodnotné jedlo, pretože ku každému nám niečo chýba.

Odpovedzte si aj na otázku, či fakt potrebujete dve autá v rodine, najmä, ak bývate priamo v meste, kadiaľ chodí MHD. Sú rodiny, ktoré určite áno, no nájdu sa aj také, ktoré by pokojne vystačili s jedným. 

Stanovte si priority

Položte si otázku, čo chcete a čo naozaj potrebujete. Veľa žien chodí pravidelne na kozmetiku, gélové nechty, umelé mihalnice, kupuje si predražené oblečenie, ktoré si oblečie len párkrát. To sú väčšinou veci, ktorých keď sa vzdáme, nič dramatické sa v našom živote neudeje, akurát urýchlime čas, za ktorý sa dopracujeme k rezerve, ktorú potrebujeme. Takéto výdavky sa ročne vedia vyšplhať na čiastku niekoľkých tisíc.

Šetrite vtedy, keď je z čoho 

Je to tak, našetriť vtedy treba čo najviac, keď sa darí a nie vtedy, keď nezarábame takmer nič. Veľa ľudí to robí presne naopak.

Hardvér a softvér 

Vo veľa domácnostiach to funguje tak, že muž zaobstaráva „hardvér“ – kúpi chladničku, televízor a podobne a žena „len softvér“ – teda nákupy z ktorých sa varí a podobne. Muž má potom pocit, že všetko hodnotné kúpil on, no nie je to celkom tak. Preto je v partnerstve dobrá aj spoločná kasa, kam obaja prispievajú a odkiaľ sa čerpá, keď niečo treba kúpiť. Aby sa ani jeden z dvojice necítil ukrivdený a aby bol prehľad v tom, koľko sa vlastne na chod domácnosti míňa.

Snažte sa žiť lokálne a komunitne

Krúžky, školy aj práca „na jednej kope" dokážu ušetriť stovky eur a nekonečne veľa času. A možno nemusíte platiť niekomu, kto bude vyzdvihovať vaše deti zo školy, možno sa stačí opýtať dôchodkyni, čo býva neďaleko a tá to urobí rada a za oveľa menej, alebo aj zadarmo. Podobne to môže byť so strážením psa, servisom auta či bicykla - možno máte v okolí niekoho šikovného a ochotného. Lokálnosť sa však týka napríklad aj potravín.

Žiadne výpredaje

Ani vtedy, ak je niečo v obrovskej zľave. Jednak, netušíte, koľko ten tovar reálne pred zľavou stál a po druhé, nakupujte len to, o čom viete, že to fakt potrebujete a chcete to využiť. Nie len tak do počtu, lebo vás to v obchode očarilo a stojí to málo. 

Šaty a kozmetika

Šatník si môžete vytvoriť kapsulový, na internete sú desiatky návodov, ako si z pár kúskov oblečenia vytvoriť iný outfit na každý deň. Neznamená to, že máte na sebe šetriť a nekúpiť si nikdy nič pekné, alebo drahšie. Sem tam, keď je priaznivá situácia a vieme, že daný kúsok fakt využijeme, to urobiť môžeme.

Netreba to však robiť často a bez rozmyslu. „Dnes je toľko možností pri výbere oblečenia, že aj keď si kúpime niečo lacnejšie, vôbec nemusíme ísť mimo módu a cítiť sa potom nekomfortne,“ hovorí autorka knižky. To isté sa týka aj kozmetiky, nie len to, za stovky eur naozaj funguje a nie všetko čo nás v obchode či v reklame nadchne, aj potrebujeme.

Rezerva

Tá by mala byť ako zákon. Za žiadnych okolností z nej nebrať – ani keď sú v akcii letenky do vysnívanej destinácie, ani keď je výpredaj, ani...nikdy. Ak sú vaše mesačné výdavky 1200 €, výška vašej rezervy by mala byť minimálne 7200 €. Pozor, výška výdavkov sa nemusí rovnať výške vašej výplaty. 

Určite poznáte výraz „dlhý ako týždeň pred výplatou". A možno je ten váš týždeň pred výplatou fakt veľmi dlhý, pretože po tom, ako vám cinkne výplata na účet, nie len že zaplatíte nevyhnutné účty, ale okamžite máte pocit, že si potrebujete kúpiť niečo navyše. Urobiť si radosť. Dať si niečo za odmenu. Problém je, že veľa ľudí to robí až príliš často! Ak sú v polovici mesiaca na tom „celkom dobre“, miesto toho, aby odložili bokom, kúpia si ďalšiu vec, idú do reštaurácie... a potom je ten týždeň pred výplatou fakt nekonečne dlhý. Knižka Kam miznú vaše peniaze by vám mohla pomôcť k tomu, aby ste mali dokonalý prehľad o svojich financiách a aby ste sa dopracovali k finančnej slobode. 

V živote nejde o to, vytvárať si nekonečnú rezervu a stále len šetriť. Ale je fajn  vedieť, že čokoľvek sa stane, sme na nejakú dobu pripravení. Výška vašej rezervy je totiž miera vašej slobody,“ uzatvára Martina Valachová.

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…