Dobré noviny
Anna si po operácii chrbtice myslela, že už nebude chodiť. Dnes učí nordic walking a je plná energie
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Anna si po operácii chrbtice myslela, že už nebude chodiť. Dnes učí nordic walking a je plná energie

Anna Krutková sa po operácii chrbtice nadchla pre severskú chôdzu.
Anna Krutková sa po operácii chrbtice nadchla pre severskú chôdzu. — Foto: Archív/Anna Krutková

Nordic walking, po slovensky severská chôdza, je mladý šport s ohromnými zdravotnými benefitmi vhodný pre každého. Jeho korene siahajú do 30. rokov minulého storočia do Fínska. Čoraz väčšej obľube sa teší aj na Slovensku.

VYŠNÉ RUŽBACHY 12. januára - Anna Krutková (52) si po operácii chrbtice myslela, že už nikdy nebude chodiť, vďaka nordic walkingu je z nej opäť zdravá žena plná energie. Rozhodla sa, že svoje skúseností s týmto športom odovzdá ďalej a stala sa z nej certifikovaná inštruktorka. Dnes sa teší z každého nového chodca.

Hoci panuje mýtus, že severská chôdza je len pre starších ľudí, energická žena si to nemyslí. Podľa jej slov je vhodná pre každého a môžete ju robiť celý rok v rôznych typoch terénu. Dôležitá je však správna technika. „Pri dodržaní správnej techniky človek zapája až 90% svalov tela,“ povedala pre Dobré noviny. Okrem toho v rozhovore ozrejmila, aký je rozdiel medzi noridc walkingom a bežnou chôdzou či trekingom, ako s s týmto športom začať, ale aj aké priaznivé účinky má severská chôdza na naše zdravie.

Anna Krutková  z Vyšných Ružbách je certifikovaná inštruktorka nordic walking (certifikát SNWA, WMNWA) a členka Slovenskej asociácie Nordic Walking.
Anna Krutková z Vyšných Ružbách je certifikovaná inštruktorka nordic walking (certifikát SNWA, WMNWA) a členka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Foto: Archív/Anna Krutková

Šport pre každého

Pre koho je vhodný? 

Chôdza je ideálna úplne pre každého. Nie je dôležité prejsť veľa kilometrov, dôležitejšie je chodiť správne. A to je doslova veda. Pravidelná zdravá chôdza pekne nenápadne zvýši našu kondíciu, prekrví telo i mozog a posilní tak naše zdravie. Chodiť treba len začať. Na začiatok možno len 10 minút denne a postupne metre pridávať.

Vyšším levelom chôdze je nordic walking. Je to ozdravno-športová aktivita pre každého, kto sa chce hýbať na čerstvom vzduchu počas celého roka. Je vhodná pre všetky vekové kategórie asi od 5 rokov veku.

Vznik mladého športu

  • Počiatky nordic walkingu siahajú do roku 1930, keď fínski bežeckí lyžiari využívali nordic walking pri letnej príprave. Používali ešte klasické bežkárske palice.
  • V roku 1966 bol nordic walking prvýkrát vyučovaný na hodine telesnej výchovy na základnej škole. Hodinu s názvom chôdza s lyžiarskymi palicami viedla fínska priekopníčka Leena
  • Jääskeläinen. V rokoch 1987 – 1988 boli zorganizované prvé verejné preteky vo Fínsku.
  • Od roku 1996 sa začali vyrábať prvé palice vhodné pre nordic walking. 
  • Na prelome 20. a 21. storočia sa nordic walking dostal aj na Slovensko. V marci 2013 je založená Slovenská asociácia Nordic Walking.

Nový zmysel života

Môžu ho vykonávať ľudia s problémami s chrbticou?

Nordic walking je pri problémoch s chrbticou tá najlepšia aktivita. Jej základ vychádza zo zdravého aktívneho držania tela. Pri tejto chôdzi zapájame vnútorné svaly, ktoré pomáhajú držať chrbticu. Upevňovaním týchto svalov sa problémy s chrbtom upravujú.

Osobne som sa nordic walkingu začala venovať až po operácii chrbtice. Nakoľko som bola čiastočne ochrnutá a dva mesiace som vôbec nevedela bez pomoci chodiť, hľadala som spôsob, ako sa zbaviť bariel. V tom čase mi deti kúpili trekové palice. Stále som nebola spokojná, chcela som sa ubezpečiť, že chodím správne. Zaúradoval Ježiško, ktorý mi priniesol poukážku na kurz nordic walking. Dnes sa venujem tejto aktivite po absolvovaní viacerých kurzov už viac ako 5 rokov. Chodím bez problémov, bolesti chrbta ustúpili, opäť som sa zaradila medzi zdravých ľudí. Táto aktivita mi dala nový zmysel života.

Kde ste sa s týmto športom prvýkrát stretli?

Mala som šťastie a môj prvý kontakt s touto aktivitou bol na Štrbskom Plese priamo u prezidentky Slovenskej asociácie Nordic Walking, Lucie Okoličányovej, kde som absolvovala prvý kurz. Je to žena, ktorá touto aktivitou žije. Dnes viem, že to bolo to najlepšie, čo ma stretlo a zmenilo tak môj život. 

Nordic walking je možné realizovať takmer všade. V parku, v lese, po lúkach, na turistických chodníkoch i v lete pri mori. Mierne stúpanie a klesanie je na správnu techniku ideálne. Pri vysokohorskej turistike Anna odporúča palice uvoľniť z pútka, mohli by sme si spôsobiť úraz.
Nordic walking je možné realizovať takmer všade. V parku, v lese, po lúkach, na turistických chodníkoch i v lete pri mori. Mierne stúpanie a klesanie je na správnu techniku ideálne. Pri vysokohorskej turistike Anna odporúča palice uvoľniť z pútka, mohli by sme si spôsobiť úraz. Foto: Archív/Anna Krutková
Nordic walking je možné realizovať takmer všade. Na snímke walkeri pri Bielom dome vo Vyšných Ružbachoch.
Nordic walking je možné realizovať takmer všade. Na snímke sú walkeri pri Bielom dome vo Vyšných Ružbachoch. Foto: Archív/Anna Krutková

Aj pre náročných

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí hovoria, že je to len šport pre starších ľudí?

Mýtus o tom, že nordic walking je len športom pre starších ľudí už dávno neplatí. Je to šport pre všetky vekové kategórie. Keď zvládneme správnu techniku, začíname chodiť dynamicky a v tempe, športovo. Chodíme aspoň tri, štyrikrát týždenne minimálne 40 minút. Pre náročných walkerov a športovcov pozná nordic walking tzv. imitácie. Tie sú odvodené od klasickej bežeckej abecedy a rôznych posilňovacích cvičení. Patria tam rôzne behy, skoky a náročné posilňovacie cvičenia s paličkami.

Má aj rôzne špecifické odnože, ako aerobik nordic walking (do choreografie sa pridávajú cviky s paličkami), beach nordic walking (chodenie po pláži), nordic running (beh s paličkami), winter nordic walking (chôdza po snehu so snežnicami).

V pohybe je celé telo

V čom je výhoda severskej chôdze oproti obyčajnej chôdzi resp. turistike?

Moderný nordic walking je ozdravno-športová aktivita, ktorá pri dodržaní správnej techniky zapája až 90% svalov tela, do pohybu dáme aj hornú polovicu tela. Napomáha pri prevencii osteoporózy, nadváhe, nízkej imunite, zvýšenom cholesterole, liečbe astmy a alergií, liečbe diabetes 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení, chorobách pohybového aparátu, rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu, neurologických chorobách, liečbe depresií i pri odstraňovaní porúch učenia u detí. 

V čom sú palice palice na nordic walking odlišné od trekových?

Na nordic walking používame špeciálne palice. Majú pútka rozdielne na ľavú a pravú ruku. Tie zabezpečujú, že palicu za telom môžeme vypustiť a pohyb tak predĺžiť čo najviac dozadu. Tým rozpumpujeme lymfatický systém. To s trekovými palicami nejde. Palice odporúčam kúpiť až po absolvovaní kurzu, inštruktori vedia s ich výberom poradiť.

Koľko kilometrov by ste odporúčali pre začiatočníkov?

Nedá sa hovoriť o kilometroch. Každý sme iný. Je to aktivita, kde pracujeme so svojím telom individuálne. To, čo je pre mňa veľa, inému nemusí stačiť. Začíname pekne pomaly. Po roku pravidelných tréningov s paličkami bežne prejdú walkeri 10 km i viac. Kondícia sa pri chôdzi nadobúda veľmi rýchlo.

Zlozvyky sa odstraňujú len ťažko

Aký je správny postoj a technika pri severskom chodení?

Technika vychádza z aktívneho postoja, telo je pekne vzpriamené, chôdza kopíruje prirodzenú chôdzu, pohyb palíc je vo väčšej miere za telom. Ruky máme uvoľnené, pohyb vychádza z ramena, lakte nie sú pokrčené. Technika chôdze je náročná, preto odporúčam začať s inštruktorom. 

Pohybu každej časti tela venujeme na kurzoch náležitú pozornosť. Zlozvyky, ktoré získate ako samouk, sa odstraňujú veľmi ťažko. Ľudia si mýlia nordic walking s trekingom, kde s palicami pred telom nevieme zaujať aktívny postoj, ktorý je veľmi dôležitý. 

Severská chôdza.
Severská chôdza. Foto: Archív/Anna Krutková

Odovzdanie skúseností

Prečo ste sa rozhodli viesť ľudí k nordic walkingu?

Zdravotné benefity, ktoré pociťujem od prvého kroku s nordic walkingovými palicami, sú priam neuveriteľné. Zo ženy, ktorá si myslela, že už chodiť nebude, sa časom stala opäť zdravá žena plná energie. Tento zážitok bol pre mňa tak silný, že som pociťovala potrebu posúvať túto skúsenosť aj ďalším.

Zapája sa počas pandémie do nordic walkingu viac ľudí?

Pri tréningoch v prírode stretávame od jari stále viac ľudí s paličkami. Osobne ma veľmi teší, že menia trekové palice za nordic walkingové. Táto aktivita sa pomaly dostáva do povedomia ľudí, z čoho mám ohromnú radosť. Trochu ma ale mrzí, že sa ešte stále len nesmelo prihlasujú na kurzy. A pritom to je najdôležitejšie. Začať chodiť správne. Je škoda chodiť a nevyužívať všetko, čo táto aktivita poskytuje. 

Anna vedie krúžok severskej chôdze pre deti.
Anna vedie krúžok severskej chôdze pre deti. Foto: Archív/Anna Krutková
Severská chôdza nie je len pre starších ľudí. Anna vedie krúžok severskej chôdze pre deti.
Severská chôdza nie je len pre starších ľudí. Anna vedie krúžok severskej chôdze pre deti. Foto: Archív//Anna Krutková

Teší sa obľube aj vo Vyšných Ružbachoch?

Vo Vyšných Ružbachoch som sa prvotne zamerala na deti. Už tretí rok vediem krúžok nordic walking. Deti si túto aktivitu obľúbili. Nie je to totiž len chodenie s paličkami. Poznáme hry, cvičenia, spoznávame širšie okolie obce. Príroda v okolí je na to priam predurčená. Prostredníctvom detí sa o tejto aktivite dozvedeli aj rodičia či starí rodičia a tak sa náš fanklub pekne rozrastá. Aktivity organizujeme aj pre širšiu verejnosť.

Založili sme Občianske združenie Nordic Walking Vyšné Ružbachy. Už teraz sa teším na uvoľnenie opatrení. Tieto aktivity ma napĺňajú energiou a dobrým pocitom. Pretože každý krok sa počíta...

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…