Dobré noviny
Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná
Marián Balázs
Marián Balázs

Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná

Na začiatku pandémie sme videli veľkú solidárnosť občanov a silný rešpekt k autoritám, odborníkom a zdravotníkom. Dnes je situácia odlišná. Sociológ Michal Vašečka vysvetľuje, prečo je to tak.

Fico bol v lete človekom bez budúcnosti a beznádejne padal, to sa však zmenilo, hovorí Vašečka. ƒ„Teraz keď niekto povie, že Robert Fico sa môže vrátiť, tak si stále nemyslím, že je to najväčšia pravdepodobnosť, ale už to nie je vylúčené,“ hovorí a dodáva, že kroky vlády nahrávajú Ficovi na smeč, pričom on smečuje. A hoci na jeho tlačovky chodí čoraz menej novinárov, jeho myšlienky sa šíria na sociálnych sieťach.

Matovič to nerobí dobre

Pri hodnotení krokov premiéra sociológ zdržanlivý nie je. Čo teraz máme robiť? Povedať, že Igor Matovič to robí dobre? Ale Igor Matovič to nerobí dobre. Igor Matovič za pol roka stratil polovicu svojich voličov. Igor Matovič za pol roka nahneval tak veľkú časť populácie, že toto sa darilo Vladimírovi Mečiarovi alebo Robertovi Ficovi po rokoch ich vládnutia a po obrovskom množstve káuz. A niekto povie, že to je kvôli pandémii. No to nie je iba kvôli pandémii," hovorí.

Ten žoviálny spôsob, ako oslovuje ľudí, podľa odborníka vlastne zráža istú kvalitu, ktorú sme si za roky vybudovali, a spôsob, ako komunikuje vo veciach. Vrátili sme vraj niekde na začiatok 90. rokov.

Vaśečka pripomína, že väčšina kritiky, ktorá na premiéra smerovala, bola veľmi kultivovaná: „Bola to permanentne vystretá ruka. Som súčasťou iniciatívy Veda pomáha. Tí vedci každý deň vystierajú ruku, ktorá je ponukou. Tá ruka nie je úplne akceptovaná. Ako keby tu ani nešlo o tú vec. Ide o niečo iné –  o statusy na Facebooku a hlavne, aby bol dostatok lajkov.“

Tri riešenia

V princípe sú podľa sociológa tri riešenia. „Celá populácia sa premorí, bohužiaľ, veľmi veľa ľudí môže zomrieť, a nejakú chvíľu to vydrží. Druhá možnosť je vakcína a tretia možnosť je, že tak ako iné vírusy, aj tento postupne zmutuje, prestane byť taký nebezpečný, zostane s nami už navždy, ale naša obranyschopnosť sa bude zvyšovať, tak ako voči iným vírusom. Ale to môže trvať desať rokov. Budeme v tomto stave, v ktorom sme, desať rokov? Čiže vakcína je naozaj jednoznačné riešenie,“ uviedol.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TASR/Martin Baumann

Problémom je, že nízka autorita vlády môže vplyv už pri aj tak nízkej podpore očkovania na Slovensku. Vašečka preto navrhuje, aby sa vláda vo svojej kampani nesnažila presvedčiť 20% Slovákov, ktorí sú proti vakcinácii, ale ten nerozhodnutý zvyšok. „Ten zvyšok sú ľudia, ktorí sú zneistení. Sú zneistení z rôznych správ, ktoré nevedia vyhodnotiť," myslí si. Dodáva, že treba odpovedať na všetky otázky, ktoré títo ľudia majú - napríklad prečo sa vakcína pripravila tak rýchlo.

Ako hovorí, situácia ohľadom plánovaného očkovanie vraj nie je až tak tragická: „Najnovšie sme si všimli, že Konferencia biskupov Slovenska vydala zásadné stanovisko – najväčšia cirkev na Slovensku vydala z môjho pohľadu zásadné a veľmi správne stanovisko, ktoré má odbúrať tie konšpiračné tézy, upokojila ľudí a vyzvala ich, aby sa teda išli očkovať. Čiže vláda podporu má.“

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?