Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná
Marián Balázs
Marián Balázs

Sociológ Vašečka: Máme tvrdiť, že Matovič to robí dobre? Nerobí, vedci stále ponúkajú pomoc, no je odmietaná

Na začiatku pandémie sme videli veľkú solidárnosť občanov a silný rešpekt k autoritám, odborníkom a zdravotníkom. Dnes je situácia odlišná. Sociológ Michal Vašečka vysvetľuje, prečo je to tak.

Vzorom by podľa Vašečku mali byť autority štátu, ktoré by mali predstúpiť a povedať, že sa dajú zaočkovať. To by malo zohrať významný vplyv: „Toto presne čakám, že urobí Zuzana Čaputová, toto by mal urobiť Igor Matovič. I keď on už povedal, že sa bude očkovať posledný. Pevne verím, že mu to niekto vysvetlí, že nie, naopak, prvý,“ dodáva, hoci uznáva, že premiérov spôsob je šľachetný.

Toto vzorové očkovanie by mal teda podstúpiť ako prvý spolu s prezidentkou či s predsedom parlamentu. Pomôcť by mali aj významní športovci, herci či celebrity. „Ja sa skutočne nahlas pýtam – prečo sa nepripravuje kampaň? V mnohých krajinách sa totiž už rozbehla. Veľmi dobre vedia, navyše pri nižších počtoch nepriateľov očkovania, že je to zásadná téma, pretože všade tá podpora klesá. To sú ľudia, ktorí sú zneistení,“ vysvetľuje sociológ.

Bude vláda jednotná?

Ako tvrdí, myslí si, že vláda sa nakoniec spojí, pretože iná možnosť nie je. Situácia vraj nie je dobrá. Situácia vyzerá, a to nie je strašenie, strašidelne, tí lekári navyše hovoria, že o tom nesmú hovoriť. Tá informácia je jasná, nemocnice sú plné už teraz,“ povedal. Podľa matematikov aj čísla už teraz vyzerajú zle. „A v takejto situácii si ľudia uvedomia, že musia držať spolu. Treba to jednoducho odložiť na neskoršie obdobie, nejaké hádky a nedorozumenia,“ dodáva.

Zároveň rozmýšľa nad tým, čo všetko sa musí stať, keď ľudí nepresvedčia ani plné nemocnice a pýta sa, či to naozaj chceme vidieť a zažiť: „Ja to nechcem zažiť, ja to nechcem vidieť. Mňa to naozaj bolí a v tomto zmysle ma trápi, že v stredu vláda vyhlásila lockdown, ktorý nie je lockdown. Vôbec netúžim byť doma zavretý ďalšie týždne, ale kedy to chceme urobiť, ak nie teraz? Budeme potom zavretí v januári? Čo je za tým? Skutočne tu niekto chce vyhrať ten boj, že mal pravdu len preto, že by mal pravdu? O to tu teraz nejde. Nikto z vedcov nemá problém na konci vstať a povedať ‚mýlili sme sa, pravdu mal niekto iný‘. Podľa mňa ideme veľmi zlým smerom a treba to ego odložiť.

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…