Dobré noviny
Pripomenieme si 180. výročie narodenia Alfreda Nobela
TASR
TASR

Pripomenieme si 180. výročie narodenia Alfreda Nobela

Ako bezdomovec, svetoobčan bez rodinného zázemia, stále na cestách, bol Alfred Nobel najbohatším tulákom Európy.

Štokholm/Bratislava 21. októbra (TASR) – Švédsky chemik, vynálezca dynamitu, pacifista Alfred Nobel svojím závetom v podstate založil v súčasnosti najprestížnejšie ocenenie ľudskej činnosti - Nobelovu cenu. V pondelok 21. októbra si pripomenieme 180. výročie jeho narodenia.

ALFRED NOBEL Foto: TASR

Alfred Nobel prežil plodný život vedca, vynálezcu a podnikateľa. Okrem najznámejšieho patentu na výrobu dynamitu z roku 1867 bol držiteľom stoviek patentov v chémii, optike a biológii. Vynašiel aj detonátor – rozbušku. Dynamit, detonátor spolu s použitím vrtáka s diamantovou korunou a pneumatickej vŕtačky rapídne znížili náklady spojené s odstrelom skál, razením tunelov, stavbou kanálov a inými konštrukčnými prácami. Nobel založil továrne a laboratóriá vo vyše 20 krajinách sveta. Vynikal aj ako obchodník a podnikateľ s obrovským citom pre finančné transakcie, ktorými dosiahol nevídané zisky a zaradil sa medzi najúspešnejších a najbohatších ľudí planéty.

Narodil sa 21. októbra 1833 vo švédskom Štokholme do rodiny obchodníka. Po bankrote jeho stavebnej firmy rodina odišla do Ruska, kde sa otec zaoberal výrobou výzbroje pre armádu. Vo svojich 17 rokoch hovoril Alfred Nobel plynule po švédsky, rusky, francúzsky, anglicky a nemecky. K jeho širokým záujmom patrili poézia, literatúra, ale aj chémia a fyzika. Nobel o sebe hovorieval: "Môj domov je tam, kde pracujem, a ja pracujem vo všetkých kútoch sveta". Ako bezdomovec, svetoobčan bez rodinného zázemia, stále na cestách, bol Alfred Nobel najbohatším tulákom Európy.

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR/AP

Finančný fond, z ktorého sa dodnes vyplácajú odmeny laureátom Nobelovej ceny, ustanovil Alfred Nobel podpisom svojho testamentu v roku 1895. Poveril v ňom švédsku Akadémiu vied rozdeľovaním cien a obdaril ju čiastkou 32 miliónov švédskych korún. Prvé Nobelove ceny udelili v deň piateho výročia Nobelovho úmrtia 10. decembra 1901.

K myšlienke podporiť cenou významné počiny osobností priviedla Nobela zrejme Bertha von Suttnerová, jeho krátkodobá sekretárka a neskoršia priekopníčka mierového hnutia, ku ktorej prechovával neopätovanú náklonnosť.

Alfred Nobel zomrel 10. decembra 1896 v talianskom San Reme. Dožil sa 63 rokov.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…