Dobré noviny
Husle, ktoré hrali posledné tóny Titanicu, vydražili za milión eur
TASR
TASR

Husle, ktoré hrali posledné tóny Titanicu, vydražili za milión eur

Hudobníkov pokladajú za hrdinov, pretože sa vzdali šance uniknúť z lode a zachrániť si životy.

Husle, patriace podľa presvedčenia odborníkov kapelníkovi na Titatnicu Wallaceovi Hartleymu. Foto: TASR/AP

Londýn 19. októbra (TASR) - Husle, patriace kapelníkovi z Titanicu Wallaceovi Hartleymu, ktoré sa našli v mori pri jeho tele vyše týždňa po potopení lode, vydražil dnes na aukcii v Anglicku anonymný kupec za 900.000 libier (1,065 milióna eur).

Struny v slanej morskej vode skorodovali a husle sú ako hudobný nástroj nepoužiteľné, napísala agentúra Associated Press.

Aukčná spoločnosť Henry Aldridge and Son, ktorá sa špecializuje na spomienkové predmety z Titanicu, očakávala, že sa husle predajú za vyše 200.000 libier (236.650 eur).

"Je to pozoruhodný kus histórie," citovala agentúra AP Andrewa Aldridga z aukčnej spoločnosti Henry Aldridge and Son. "Som dražiteľom už 20 rokov, ale ešte nikdy som nevidel predmet, ktorý vyvoláva v ľuďoch taký príval emócií," dodal.

Aukčná spoločnosť uviedla, že husle boli ich objavenia v roku 2006 podrobené početným testom pravosti. Tento rok dospeli k záveru, že boli "neodškriepiteľne Hartleyho".

Husle nemeckej výroby dostal kapelník darom od svojej snúbenice Marie Robinsonové a je na nich vyrytý text: Pre Wallacea od Marie pri príležitosti našich zásnub.

Hartley a jeho sedem kolegov z kapely bolo medzi 1517 ľuďmi na palube Titanicu, ktorí zahynuli, keď loď narazila na ľadovec a potopila sa. Podľa niektorých záznamov hrala kapela cirkevnú pieseň "Bližšie k tebe, môj Bože", aby nadránom 15. apríla 1912 povzbudila pasažierov nastupujúcich do záchranných člnov.

Hudobníkov pokladajú za hrdinov, pretože sa vzdali šance uniknúť z lode a zachrániť si životy.

"Pán Hartley a jeho kapela boli veľmi statoční ľudia... stáli na svojich miestach až do trpkého konca," uviedol Aldridge.

Už ste čítali?