Dobré noviny
Autičkári majú smolu. Nová aplikácia od Slovákov spraví z vášho auta detektívne
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Autičkári majú smolu. Nová aplikácia od Slovákov spraví z vášho auta detektívne

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Facebook/HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov

Aplikácia dokáže to, čo policajné kamery nevedia. Rozpozná, či číslo ŠPZ nepatrí inému vozidlu.

BRATISLAVA 30. júla - Autičkári majú po chlebe. Už nejaký ten čas na nich dohliadajú ľudia z facebookovej skupiny HAKA-Hľadá sa auto, krádeže automobilov. Dnes má skupina už vyše 215-tisíc členov a pomáha pri pátraní odcudzených vozidiel.

Za celým nápadom stojí Štefan Farkas, ktorý pre Dobré noviny v minulosti povedal, že skupine sa venuje 18 až 20 hodín denne a aj vďaka tomu naďalej rastie.

Nový systém

HAKA Systém, ktorý vyvinuli, a neskôr aj HAKA Systém+ si od roku 2018 stiahlo 120 000 používateľov a pomocou spomínaných aplikácií sa podarilo nájsť už 221 ukradnutých áut. Používatelia lustrovali viac ako 3 000 000 vozidiel, uvádza Auto magazín.

V týchto dňoch HAKA predstavila nový systém – mobilnú aplikáciu HAKATRON. Aplikácia dokáže rozpoznať nielen to, či ide o kradnutú ŠPZ, ale aj to, či číslo nepatrí inému vozidlu.

Automatické načítavanie

Na rozdiel od starších systémov, používateľ už nemusí zadávať evidenčné číslo alebo VIN číslo auta, ktoré sa mu zdá podozrivé. Aplikácia si sama automaticky načíta TEČ (tabuľku s evidenčným číslom) všetkých áut, ktoré zaregistruje kamera. Ak zaznamená auto s TEČ, na ktoré je vydané pátranie, spustí alarm.

Aplikácia bude mať dva módy - pre chodca aj pre auto. Štefan Farkas radí, kam umiestniť telefón, aby ste neporušili zákon, prípadne aby ste sa nezranili

Mobil umiestnite tak, aby vám nebránil vo výhľade

„Mód pre chodca komentovať netreba. Zapnete aplikáciu a počas chôdze viete veľmi rýchlo kontrolovať parkoviská, čiže odpadá nutnosť ŠPZ (vozidla) kontrolovať ručným nahadzovaním do aplikácie (SPZ, VIN). Aplikácia Vás upozorní hlasovou správou na to, že niečo nie je v poriadku,“ ozrejmil vo facebookovej skupine.

Pri móde pre vozidlo je to o čosi zložitejšie. Úplne ideálne je, aby ste mali spolujazdca. Spolujazdec môže riešiť kontrolu vozidiel a vodič sa venuje svojej činnosti. Pokiaľ spolujazdca nemáte, telefón umiestnite vo vozidle tak, aby vám nebránil vo výhľade.

„Vyhláška hovorí, že je to najmä tá časť, kde dosiahnu stierače. Čiže testom zapnutím stierača vo vozidle veľmi rýchlo zistíte, kde môžete umiestniť telefón,“ napísal a dodal, že aplikácia sa bude dať používať aj bez nutnosti jazdy - odstavením vozidla vedľa cesty.

Volať políciu musíte vy

Ale pozor, ak aplikácia nájde kradnuté vozidlo, kontaktuje políciu, keďže to nerobí automaticky. Keď sa rozhodnete kontaktovať políciu, je nutné nahlásiť, kde ste auto videli, kedy a kam smerovalo, prípadne kde sa nachádza teraz.

„Bolo by super informovať o nájdenom vozidle aj HAKA. Nie je nutnosť, ale informácie členov skupiny vždy potešia,“ uzavrel. Aplikácia HAKATRON by mala byť dostupná na stiahnutie zhruba o dva mesiace.

Už ste čítali?