Dobré noviny
Bruce Springsteen to v Prahe riadne roztočil, skončil mokrý
SITA
SITA

Bruce Springsteen to v Prahe riadne roztočil, skončil mokrý

Muzikant Bruce Springsteen v pražskej Synot Tip aréne odohral a odspieval 200-minútový koncert, po ktorom na ňom nezostala jediná nitka suchá.

PRAHA 12. júla - Americký hudobník Bruce Springsteen sa v stredu po dlhých 14 rokoch vrátil do Českej republiky. Muzikant, ktorému v hudobnom priemysle prischla prezývka The Boss, sa naživo predstavil v pražskej Synot Tip aréne. Kým v roku 1998 vystúpil v Prahe v rámci sólového turné, tentoraz to bolo s jeho E Street Bandom.

Šesťdesiatdvaročný Springsteen na štadióne futbalistov Slavie odohral a odspieval 200-minútový koncert, po ktorom na ňom nezostala jediná nitka suchá. A to nielen preto, že ho gitarista Steven Van Zandt v závere niekoľkokrát polial vodou.

Svojím oduševneným prejavom dokázal, že hudba ho stále baví a že na rozdiel od iných legiend v jeho veku ešte ani zďaleka nepatrí do hudobníckeho šrotu. Koncert v Synot Tip aréne odštartoval už o 19:20 - akustickou verziou skladby The Ghost of Tom Joad z rovnomenného albumu. Urobil tak najmä preto, aby nekončil príliš neskoro a aby jeho vystúpenie nenarušilo nočný pokoj v okolí.

V čase, keď si mnoho ľudí ešte len hľadalo svoje miesto, zvukári bojovali s ozvučením a technici oživovali ľavú obrazovku, sa štadiónom ozývali tóny skladieb Badlands a Prove It All Night, ktoré vyšli na albume Darkness on the Edge of Town (1978).

Bruce Springsteen zahral aj nové hity

Ak by si však niekto myslel, že pražský koncert bude typickým „greatest hits“ vystúpením s hitmi z minulého storočia, bol na omyle. Ďalšie tri kúsky - We Take Care of Our Own, Wrecking Ball a Death To My Hometown - totiž pochádzajú z muzikantovej aktuálnej štúdiovky Wrecking Ball (2012).

V ďalšom priebehu koncertu z nej zazneli ešte tri piesne. Aktuálne turné Američan poňal ako prezentáciu ostatného albumu, no novinky určite nenudili a neboli len nutnou vatou. Wrecking Ball je vynikajúcou, vyváženou nahrávkou plnou silných skladieb a tak ich zaradenie do programu sa priam žiadalo.

To, čo robí zo Springsteenových koncertov nezabudnuteľné večery, však nie sú len silné texty a melódie. Rodák z New Jersey má výborne zvládnutú aj komunikáciu s publikom a to na verbálnej i neverbálnej úrovni. A čo je podstatné, vystúpenia si očividne užíva.

Kým jeho rovesníci posielajú často do publika nacvičené úsmevy a gestá, Springsteen na pódiu pôsobí prirodzene v podstate vo všetkom, čo robí. V stredu večer nosil muzikant ružový kovbojský klobúk, zatancoval si s dvoma mladými slečnami, napodobňoval robota, svojsky tancoval a celý koncert zbieral z publika transparenty, ktoré si čítal a ich obsah dokonca aj zapracoval do programu.

Príkladom bol kartón s nápisom This Hard Land. Po jeho prečítaní zahral v aréne práve túto pieseň, ktorá odznela na aktuálnom turné po prvý raz. Niektoré transparenty sa ale minuli účinku. Nápis Blowin\' in the Wind okomentoval slovami "Ale to je predsa iný spevák".

Odštartoval aj sériu prídavkov s veľkými hitmi

Springsteen v Synot Tip aréne ponúkol intímne piesne (Jack of All Trades), skladby, pri ktorých sa zborovo spievalo (Waitin\' on a Sunny Day) i kúsky z kategórie klasické hity (The River, Atlantic City, Because The Night). Aj keď väčšinou hral na gitare a spieval, miestami sa prejavil aj ako ústny harmonikár, napríklad v skladbe She\'s The One. Silnými momentmi základnej, 21-pesničkovej porcie koncertu boli skladby My City of Ruins alebo Land of Hope and Dreams. Tie najžiadanejšie piesne si však Springsteen nechal na samotný záver.

Sériu prídavkov odštartoval klasikou Thunder Road, ktorú vystriedala ďalšia kultová pieseň Born In The U.S.A. Zaujímavosťou je fakt, že Američan hrá väčšinou na každom koncerte aktuálneho turné vždy iba jednu z týchto dvoch piesní. V Prahe teda urobil výnimku. Ďalším vrcholom utorňajšieho predstavenia bola legendárna Born To Run, pri ktorej nejednému divákovi nabehli zimomriavky.

Slzy na krajíčku mohli mať mnohí o pár minút neskôr, keď si Boss prostredníctvom videa pripomenul spoluhráča Clarencea Clemonsa, ktorý sa už do Prahy nestihol pozrieť. Saxofonista, ktorý bol pevnou súčasťou E Street Bandu, zomrel vlani v júni vo veku 69 rokov. Na pódiu však istým spôsobom predsa len bol a to prostredníctvom syna Jakea, ktorý saxofón obsluhuje namiesto neho.

Springsteenov pražský koncert ukončila o 22:40 veľká "retrotancovačka" na pieseň Twist and Shout od The Isley Brothers. V tom čase mal hudobník na sebe len biele tielko a v tvári výraz víťaza, ktorý si podmanil ďalšie mesto. Na potulkách Európou bude 20-násobný držiteľ Grammy, dvoch Zlatých glóbusov a jedného Oscara pokračovať už dnes koncertom na vypredanom viedenskom Štadióne Ernsta Happela s kapacitou 50-tisíc ľudí. Do konca júla ešte vystúpi v Londýne, Dubline, Osle, Bergene, Göteborgu a Helsinkách. Od 14. augusta do 22. septembra bude jeho šnúra pokračovať v Severnej Amerike.

Setlist koncertu Brucea Springsteena na koncerte v Prahe (11. júla 2012):

1. The Ghost of Tom Joad

2. Badlands

3. Prove It All Night

4. We Take Care Of Our Own

5. Wrecking Ball

6. Death to My Hometown

7. My City of Ruins

8. Spirit in the Night

9. Candy\'s Room

10. She\'s the One

11. This Hard Land

12. Jack of All Trades

13. Atlantic City

14. Because the Night

15. My Love Will Not Let You Down

16. Working on the Highway

17. Shackled and Drawn

18. Waitin\' on a Sunny Day

19. The River

20. The Rising

21. Land of Hope and Dreams

Prídavky:

22. Thunder Road

23. Born in the U.S.A.

24. Born to Run

25. Bobby Jean

26. Seven Nights to Rock (Moon Mullican cover)

27. Dancing in the Dark

28. Tenth Avenue Freeze-Out

29. Twist and Shout (The Isley Brothers cover)

Už ste čítali?