Dobré noviny
Tlačový zákon je podľa ústavného súdu v poriadku
SITA
SITA

Tlačový zákon je podľa ústavného súdu v poriadku

Súd nevyhovel námietkam štyridsiatich dvoch poslancov z roku 2008, ktorým sa okrem iného nepozdávalo právo na odpoveď.

KOŠICE 11. júla – Po takmer štyroch rokoch na dnešnom neverejnom zasadaní plénum Ústavného súdu (ÚS) SR rozhodlo, že zastavuje konanie o návrhu skupiny 42 poslancov zo septembra roku 2008, ktorí namietali nesúlad paragrafu 8 a paragrafu 10 Zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd.

Nevyhoveli žiadosti o preskúmanie paragrafu 4 spomínaného tlačového zákona.

Navrhovatelia argumentujú, že zákonodarca v ustanoveniach výrazne zasiahol do slobody prejavu každého občana, vydavateľa a novinára, ako aj do práva na informácie, a do práva zachovávať mlčanlivosť o zdrojoch informácii, ak zdroj požiada o utajenie totožnosti.

Napadli aj ustanovenia nového tlačového zákona, týkajúce sa práva na opravu v médiách, ako aj práva na odpoveď, ktoré si môže subjekt podľa napadnutých ustanovení uplatniť aj vtedy, keď mu nevznikla žiadna ujma.

Napadnuté ustanovenia umožňujú súčasne uplatniť nielen právo na opravu, ale aj právo na odpoveď v tej istej veci. Rovnako napadli aj časti zákona, týkajúce sa udelenia sankcií za neuverejnenie opravy, odpovede či dodatočného oznámenia.

Už ste čítali?