Dobré noviny
SDKÚ chce zákonom skoncovať s čiernymi stavbami
SITA
SITA

SDKÚ chce zákonom skoncovať s čiernymi stavbami

Každá čierna stavba by mala byť zbúraná už v zárodku.

BRATISLAVA 11. júla – Šírenie čiernych stavieb na Slovensku má obmedziť návrh zákona z dielne SDKÚ-DS, ktorým navrhujú zbúranie všetkých novovzniknutých čiernych stavieb po 1. októbri.

Povedal to v stredu na brífingu v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky poslanec NR SR, predseda SDKÚ-DS a predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.

Strana hľadala riešenie, akým spôsobom by zamedzili rozširovaniu čiernych stavieb nielen v Plaveckom Štvrtku, nielen v bratislavskej župe, ale na celom Slovensku.

„Navrhujeme spoločne zákon, ktorý udelí povinnosť zbúrať čierne stavby,“ povedal Frešo s dodatkom, že pokiaľ bude zákon účinný tak, ako ho podali, novovzniknuté stavby budú musieť byť odstránené. Ako ďalej informoval, keď chceme niekde bývať, stavať, tak si musíme kúpiť pozemok, musíme splácať hypotéku a musíme sa o seba starať.

Stavbám má odzvoniť po 1. októbri

Podľa neho neexistuje, aby na cudzích pozemkoch vznikali čierne stavby, a práve o ich zbúraní pojednáva daný zákon. „Je to praktické riešenie, ktoré rieši dlhodobý problém, tykajúci sa zaplavovania celého územia Slovenska čiernymi stavbami,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS. Jeho strana navrhuje zákon, ktorý po 1. októbri zamedzí čierne stavby, čím vznikne aj zákon na spravodlivosť, kedy si ľudia za normálnych okolností jednoducho pozemok kúpia a urobia si vlastnú stavbu.

„Toto sú iné typy ľudí, ktorí na cudzích pozemkoch stavajú, čomu chceme my zabrániť,“ dodal. Podľa neho bude po 1. októbri každá čierna stavba zo zákona zbúraná. Poslanec NR SR Ľudovít Kaník povedal, že každá čierna stavba bude zbúraná už v zárodku.

Pozemok by mali zbúrať na náklady vinníka

„Túto povinnosť chceme riešiť takým spôsobom, že pokiaľ majiteľ pozemku oznámi stavebnému úradu, že na jeho pozemku vznikla čierna stavba alebo nejaký iný objekt, požiada stavebný úrad o rozhodnutie o zrušení stavby, pričom ten tak urobí do 30-tich dní,“ informoval Kaník a dodal, že do 60-tich dní bude táto stavba odstránená na náklady zhotoviteľa. Pokiaľ ten nebude mať na zbúranie prostriedky, alebo bude odmietať spoluprácu, stavbu odstráni stavebný úrad sám.

„Nekompromisne, jednoducho, v krátkych lehotách, pretože je to jediná cesta na to, ako urobiť s týmto neduhom, ktorý sa masovo rozrastá na celom Slovensku, rázny koniec,“ skonštatoval poslanec. Následne bude možné riešiť všetky čierne stavby, ktoré už vznikli a nájsť riešenie aj tohto hlbšieho a trvalejšieho problému.

„Ale bez toho, aby sme zabránili tomu, aby vznikali nové stavby, aby sme nastolili zákon, ktorý je jednoducho a rýchlo vymáhateľný a aby sme ochránili majetok občanov, ktorí oň takto prichádzajú bez toho, aby sa mohli účinne brániť, sa nemôžeme pohnúť ďalej,“ uzavrel Ľudovít Kaník.

Už ste čítali?