Dobré noviny
Ministerstvo práce ide bojovať s násilím páchaným na ženách
TASR
TASR

Ministerstvo práce ide bojovať s násilím páchaným na ženách

Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh Národného akčného plánu pre elimináciu a prevenciu násilia na ženách.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 7. októbra (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ide bojovať s násilím páchaným na ženách. Do medzirezortného pripomienkového konania predložilo návrh Národného akčného plánu pre elimináciu a prevenciu násilia na ženách, ktorého cieľom je vytvoriť, implementovať a koordinovať komplexnú celoštátnu politiku. Plán obsahuje konkrétne návrhy, ako je príprava zákona o domácom násilí a násilí na ženách, vytvorenie koordinačno-metodického centra, ale i podpora služieb, vzdelávanie a osveta v tejto oblasti. Informovala Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu práce.

Ministerstvo materiál predložilo preto, že na Slovensku napriek posunu v problematike násilia na ženách za ostatné roky stále chýba systémový prístup a koordinované zabezpečenie pomoci ženám zažívajúcim násilie a tiež systematická prevencia. "Aj keď riešenie problematiky násilia na ženách je behom na dlhé trate, veríme, že plnením predkladaného akčného plánu sa Slovensko posunie na úroveň iných krajín EÚ, ktoré už dokázali tento problém komplexne a účinne riešiť," uviedol rezort práce.

Pripomenul výskumy, podľa ktorých každá piata dospelá žena, ktorá má v súčasnosti partnera, zažila z jeho strany násilné správanie. "Výskyt násilia na ženách od bývalých partnerov je ešte vyšší, násilné správanie z jeho strany zažilo 28 percent, z toho vo viac ako 12 percentách prípadov išlo o vyhranené násilie. Osobitne zraniteľné sú obete znásilnenia, ktoré sú často vystavené sekundárnej viktimizácii v procese vyšetrovania, a preto väčšina z nich prípad nehlási," upozorňuje ministerstvo. Dodáva, že násilie na ženách má mnohé formy. Medzi najrozšírenejšie patrí podľa rezortu domáce násilie, ktoré sa pácha za zatvorenými dverami a jeho rozsah a závažnosť sú preto často podceňované a spochybňované.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…