Dobré noviny
Kresťanstvo je sekulárne náboženstvo, vyhlásil kardinál Duka
SITA
SITA

Kresťanstvo je sekulárne náboženstvo, vyhlásil kardinál Duka

Hlavnou témou rokovania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorej členovia zasadajú v Bratislave od štvrtka, je Boh a štát.

BRATISLAVA 6. októbra – Kresťanstvo je podľa českého kardinála Dominika Duku sekulárne náboženstvo, pretože je pozitívne.

„Čo chceš, aby robili iní tebe, rob aj ty iným. V tomto zmysle je kresťanstvo sekulárne náboženstvo. Ostatné náboženstvá merajú zbožnosť na základe nábožných úkonov. V kresťanstve to tak nie,“ povedal Duka novinárom s tým, že problém sekularizácie je v extrémizme.

„Naša viera v to, že Boh sa stal človekom a naše starosti sa stali jeho starosťami o nás, ak to pochopíme, nemôže vytvárať dualitu Boh a svet,“ konštatoval.

Do popredia podľa neho v súčasnosti vystupuje zápas Boh a diabol ako rovný s rovným, čo je holý nezmysel. Apokalypsa totiž hovorí, že Kristus zvíťazil nad zlom.

Cirkev by mala zvážiť stratégiu a taktiku. Podľa kardinála je lepšia pozitívna cesta ako opozícia. “Teda, aby sme boli schopní osloviť spoločnosť, aby nám mohla porozumieť. To je angažovanie sa v oblasti sociálnej, zdravotníctve, školstve. Cirkev to robila vždy,“ pripomenul. Druhým momentom je podľa neho potreba nájsť jazyk, čo je nesmierne ťažké, pretože spoločnosť stratila jednotný jazyk. „Ľudia nechcú čítať, chcú obrázky a heslá. Heslá nám môžu pomôcť, ale sú na druhej strane zavádzajúce,“ dodal.

Hlavnou témou rokovania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorej členovia zasadajú v Bratislave od štvrtka, je Boh a štát, Európa medzi laicitou a laicizmom. Ako povedal predseda CCEE maďarský kardinál Péter Erdö, biskupi sa každý rok venujú presnej téme. Tohtoročnú si vybrali, pretože sa veľa hovorí o neutralite štátu, oddelení cirkví a štátu. Podľa neho môže byť spravodlivé alebo nepriateľské oddelenie cirkvi od štátu, vyhlásil kardinál Duka. Cirkev si podľa neho cení, že môže žiť slobodne zdravú laicitu v štáte. Biskupi sa preto snažia zhromaždiť skúsenosti. Stretnutie biskupov končí v nedeľu.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…