Dobré noviny
Minister Schäuble verí, že ústavný súd dá eurovalu zelenú
SITA
SITA

Minister Schäuble verí, že ústavný súd dá eurovalu zelenú

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble varoval pred rizikom chaotického rozpadu eurozóny v prípade, že menová únia nepresadí stabilizačné opatrenia.

BERLÍN 11. júla - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble očakáva, že ústavný súd krajiny vynesie rozhodnutie o trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ ešte do jesene tohto roku.

Minister v stredu vyjadril presvedčenie, že ústavní sudcovia v prípade fiškálneho paktu, ako aj trvalého eurovalu, konštatujú súlad so základným zákonom štátu.

Schäuble v utorok vystúpil na pojednávaní ústavného súdu, kde varoval pred rizikom chaotického rozpadu eurozóny v prípade, že menová únia nepresadí stabilizačné opatrenia.

Šéf nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann v utorok pred ústavným súdom vyhlásil, že ďalšie zhoršenie dlhovej krízy nemožno vylúčiť ani v prípade urýchlenej ratifikácie Európskeho mechanizmu pre stabilitu a paktu rozpočtovej disciplíny.

Podľa Weidmanna nie je jasné, aké dopady by malo prípadné predbežné opatrenie, ktorým by súd pozastavil ratifikáciu ESM, nakoľko sa zdá, že oneskorený štart trvalého eurovalu už finančné trhy čiastočne zapracovali do svojich očakávaní.

Šéf Bundesbanky dodal, že finančné potreby Cypru a Španielska dokáže pokryť aj dočasný Európsky fond finančnej stability (EFSF). Záruky Nemecka v trvalom eurovale by podľa Weidmanna dosiahli viac ako 190 mld. eur.

Nemecký ústavný súd si v utorok vypočul argumenty sťažovateľov, ktorí namietajú proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny a pakte rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Kritici tvrdia, že oba mechanizmy predstavujú zásah do právomoci parlamentu rozhodovať o nakladaní s peniazmi daňových poplatníkov. Takzvaný trvalý euroval aj fiškálny pakt nemecký parlament schválil koncom minulého mesiaca. Ratifikáciu však zdržal nemecký prezident Joachim Gauck, ktorý čaká na stanovisko ústavného súdu.

Sťažovatelia chcú dosiahnuť, aby ústavný súd predbežným opatrením rozhodol, že prezident až do vynesenia konečného verdiktu nesmie podpísať sporné dokumenty. Rozhodovanie na ústavnom súde môže podľa agentúry AP potrvať niekoľko týždňov.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…