Dobré noviny
Španielsko chce ako prvá európska krajina zaviesť univerzálny príjem pre každého
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Španielsko chce ako prvá európska krajina zaviesť univerzálny príjem pre každého

Ľudia mávajú z okien svojich bytovky na počesť lekárom, zdravotným sestrám a zdravotníckemu personálu, ktorí pracujú počas pandémie koronavírusu pred nemocnicou v Madride.
Ľudia mávajú z okien svojich bytovky na počesť lekárom, zdravotným sestrám a zdravotníckemu personálu, ktorí pracujú počas pandémie koronavírusu pred nemocnicou v Madride. — Foto: TASR/AP, PIxabay/ iXimus

Vláda plánuje ponechať toto opatrenie aj po skončení pandémie.

MADRID 7. apríla - Španielsko podniká kroky na implementáciu univerzálneho základného príjmu, ktorý má pomôcť občanom prekonať hospodársky dopad koronavírusu. Informuje britský portál The Independent.

Univerzálny základný príjem

Univerzálny základný príjem, nepodmienený základný príjem alebo aj základný nepodmienený príjem je navrhovaný systém sociálneho zabezpečenia v podobe pravidelnej peňažnej dávky vyplácanej v rovnakej výške všetkým ľuďom bez akýchkoľvek podmienok. Predstavuje jednu z možností, ako sa vysporiadať so sociálnymi nerovnosťami v spoločnosti. 

Zameraný na rodiny

Zatiaľ nie je jasné, kedy presne ho španielska vláda zavedie. Zatiaľ sa vie, že to chce urobiť, „čo najskôr“.

Ministerka hospodárstva Nadia Calvino to oznámila v nedeľu večer, španielskej televíznej stanici La Sexta. Zároveň povedala, že sociálne opatrenie je zamerané „najmä na rodiny, ale rozlišuje v akej situácii sa nachádzajú."

Trvalé opatrenie

„Urobíme to čo najskôr,“ povedala. „Môže to byť užitočné nielen v riešení tejto mimoriadnej situácie, ale môže zostať trvalým nástrojom,“ dodala.

Keď sa tento plán prenesie do reality, Španielsko sa stane prvým európskym štátom, ktorý zavedie univerzálny základný príjem.

Druhý najväčší počet nakazených ľudí

Zdravotníci mávajú ľuďom, ktorí z okien bytoviek tlieskajú na počesť lekárom, zdravotným sestrám a zdravotníckemu personálu, ktorí pracujú počas pandémie koronavírusu, pred nemocnicou v Madride 1. apríla 2020.
Zdravotníci mávajú ľuďom, ktorí z okien bytoviek tlieskajú na počesť lekárom, zdravotným sestrám a zdravotníckemu personálu, ktorí pracujú počas pandémie koronavírusu, pred nemocnicou v Madride 1. apríla 2020. Foto: TASR/AP

Krajina na juhozápade Európy k dnešnému dňu hlási viac ako 136 000 potvrdených prípadov nákazy koronvírusom. Čo je po USA, ktoré majú viac, ako 368 000 prípadov, druhý najvyšší počet na svete. 

Fínsky experiment

Prvý európsky štát, ktorý vyskúšal nepodmienený základný príjem, bolo Fínsko. V teoretickej rovine by mali po zavedení univerzálneho príjmu všetci občania štátom zaistený príjem na základné potreby.

Fínsky prípad bol odlišný, pretože sa zameriaval len na nezamestnaných ľudí. Každý z nich dostával mesačne 560 eur. Vedci, ktorí experiment viedli, zistili, že príjemcovia boli šťastnejší a zdravší, ale neukázala sa vyššia pravdepodobnosť toho, že si nájdu zamestnanie. 

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…