Dobré noviny
Slováci nakupovali lieky aj vlani, utratili milióny eur
SITA
SITA

Slováci nakupovali lieky aj vlani, utratili milióny eur

Slováci spotrebovali lieky v hodnote 1, 2 miliardy eur, pričom poisťovne sa na ich úhrade podieľali sumou 897 milióna eur, pacienti si doplatili ďalších 175 miliónov eur.

BRATISLAVA 10. júla - V minulom roku sa na Slovensku spotrebovalo viac ako 126 miliónov balení liekov v celkovej hodnote takmer 1,2 miliardy eur. Informoval o tom v utorok riaditeľ Komunikačného odboru Národného centra zdravotníckych informácií Peter Bubla.

Na recept bolo vlani vydaných takmer 91 miliónov balení liekov, pričom poisťovne sa na ich úhrade podieľali sumou 897 milióna eur, pacienti si doplatili ďalších 175 miliónov eur.

V desiatkach miliónov sa pohybovali aj balenia voľnopredajných liekov. V uplynulom roku ľudia zaplatili za 36 miliónov balení liekov bez receptu dohromady 120 miliónov eur. Najčastejšie predpisované lieky boli v minulom roku na žilové ochorenia, tlmenie bolesti, znižovanie teploty, na zníženie krvného tlaku a lieky povzbudzujúce činnosť srdca.

Z kategórie voľnopredajných liekov ľudia najčastejšie siahali po tabletkách na tlmenie bolesti, znižovanie teploty, na poruchy trávenia a proti nádche.

Už ste čítali?