Dobré noviny
Brnianska firma vyrába revolučné rúška, ktoré by mali koronavírus nielen izolovať, ale aj zabiť
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Brnianska firma vyrába revolučné rúška, ktoré by mali koronavírus nielen izolovať, ale aj zabiť

Ilustračná snímka, na snímke si spolumajiteľka českej nanotechnologickej spoločnosti Respilon Jana Zimová dáva na tvár šatku v Brne. Podľa spoločnosti nanovláknová multifunkčná šatka účinne odfiltruje vírusy a baktérie.
Ilustračná snímka, na snímke si spolumajiteľka českej nanotechnologickej spoločnosti Respilon Jana Zimová dáva na tvár šatku v Brne. Podľa spoločnosti nanovláknová multifunkčná šatka účinne odfiltruje vírusy a baktérie. — Foto: unsplash.com / TASR

Väčšina ochranných pomôcok vírusy nezastaví, no česká firma prišla s myšlienkou rúšok, ktoré prinášajú komfort a bezpečie.

BRNO 13. februára - Nový druh koronavírusu, ktorý sa šíri z Číny, dostal v utorok nové pomenovanie, a to Covid-19. Počet nakazených sa vyšplhal na takmer 60-tisíc, minimálne 1355 ľudí v Číne umrelo na následky nákazy novým typom koronavírusu, informuje agentúra AFP.

Revolučné masky, ktoré by mali zabrániť šíreniu koronavírusu 

Ľudia sú znepokojení a na internete sa objavujú rôzne dezinformácie. Koronavírus vyvolal paniku a ľudia začali kupovať rúška na tvár. Tie však nedokážu chrániť ľudí tak, ako by mali. „Mnohí ľudia veria, že keď si dajú textilné rúško, sú chránení. Patogény však majú miniatúrne rozmery, pre nich textília nepredstavuje žiadnu bariéru“ hovorí v tlačovej správe generálny riaditeľ spoločnosti RESPILON Roman Zima. 

Masky, ktoré vás dokážu chrániť pred koronavírusom.
Masky, ktoré vás dokážu chrániť pred koronavírusom. Foto: Facebook - RESPILON

Práve česká firma Respilon Group pracuje na výrobe revolučných masiek, ktoré sú schopné nielen izolovať, ale aj usmrtiť vírusy. „Náš projekt je založený na kombinácii textilu spolu s časticami oxidu medi a nanovláknami. Vrstva oxidu meďnatého v maske by mala vírus okamžite zabiť,“ uviedol Zima pre Český rozhlas s tým, že druhá vrstva chráni pred prienikom vírusu mechanicky.

Ochrana pred nákazou 

Z portfólia spoločnosti Respilon by mali ľudí primárne chrániť rúška ReSpimask a RespiPro. Ďalšou možnosťou ochrany je šatka R-Shield, ktorú môžete prať.

Viac informácií o revolučných maskách sa dozviete v rozhovore s Romanom Zimom na stránke radio.cz.

Na snímke spolumajiteľka českej nanotechnologickej spoločnosti Respilon Jana Zimová si dáva na tvár šatku 28. januára 2020 v Brne. Podľa spoločnosti nanovláknová multifunkčná šatka účinne odfiltruje vírusy a baktérie.
Na snímke spolumajiteľka českej nanotechnologickej spoločnosti Respilon Jana Zimová si dáva na tvár šatku v Brne. Podľa spoločnosti nanovláknová multifunkčná šatka účinne odfiltruje vírusy a baktérie. Foto: TASR / AP

Už ste čítali?