Dobré noviny
Štatistický úrad bude mať nový systém za 19 miliónov eur
SITA
SITA

Štatistický úrad bude mať nový systém za 19 miliónov eur

Súčasťou nového informačného systému bude aj nový webový portál, ktorý by mal sprehľadniť informácie poskytované štatistikmi.

BRATISLAVA 10. júla - Nový štatistický a volebný informačný systém Štatistického úradu (ŠÚ) SR v hodnote 19,4 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty odštartuje v apríli budúceho roku.

Jeho súčasťou bude aj nový internetový portál úradu, ktorý by mal sprehľadniť poskytované informácie.

Systém by mal podľa predsedníčky ŠÚ Ľudmily Benkovičovej zjednodušiť a zrýchliť dostupnosť dát, ako aj znížiť administratívnu záťaž pre podnikateľov pri zbere údajov.

Dodávateľmi systému je konzorcium firiem Slovak Telekom a Microcomp-Computersystém.

"Výhody nového informačného systému pocítia všetci, úrad i verejnosť. Na jednej strane dôjde k podstatnému zníženiu administratívnej záťaže, najmä podnikateľov a živnostníkov, vďaka plnej elektronizácii zberu údajov. Na strane druhej, nový systém dokáže generovať štatistické údaje s vyšším užívateľským komfortom, vo voliteľnej štruktúre a zároveň rýchlejšie," uviedla Benkovičová.

Aktuálne používaný štatistický systém, ktorý úrad využíva už viac ako 14 rokov, nespĺňa podľa jej slov požadované nároky užívateľov a nezodpovedá ani novým technologickým trendom a riešeniam.

"Výsledkom implementácie moderného informačného systému úradu budú pozitívne zmeny vo všetkých fázach štatistického zisťovania - vo fáze prípravy, zberu údajov, spracovania analýz, ako aj pri šírení výsledného produktu," konštatovala predsedníčka ŠÚ.

Nový webový portál úradu by mal sprehľadniť informácie poskytované štatistikmi, keďže viacero užívateľov sa podľa generálneho riaditeľa sekcie informatiky ŠÚ Štefana Tótha sťažovalo na ťažkú dostupnosť údajov.

"Spustenie nového webového portálu je súčasťou spustenia celého projektu," vysvetlil Tóth. Prechod na nový informačný systém, vrátane internetovej stránky, bude podľa neho náročný, keďže bude treba preklopiť všetky údaje z aktuálne používaného systému. "Cieľ je však jasný, máme to urobiť do apríla budúceho roku, kedy spustíme aj webový portál," dodal Tóth.

Už ste čítali?