Dobré noviny
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu: Na tieto príbehy sa nikdy nemôže zabudnúť
Dobré noviny
Dobré noviny

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu: Na tieto príbehy sa nikdy nemôže zabudnúť

Post Bellum zaznamenáva príbehy tých, na ktorých nemôžeme zabudnúť.
Post Bellum zaznamenáva príbehy tých, na ktorých nemôžeme zabudnúť. — Foto: Archív Post Bellum

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, pretože v tento deň bol oslobodený koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau.

Nie je dosť slov na to, aby sa opísalo, čo bol holokaust. Všetky sú slabé. Omnoho silnejšie sú príbehy. Stretávame sa s nimi, zaznamenávame ich, a pri každom v nich vchádza do človeka peklo; sú veci, na ktoré sa nedá zvyknúť. Svojou temnotou presahujú každú mysliteľnú predstavu, nieto ešte skúsenosť.

Aj to je však naša misia v Post Bellum. Zaznamenávať príbehy a posúvať ich ďalej. Aby sa nezabudlo.

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, pretože v tento deň bol oslobodený koncentračný tábor Auschwitz - Birkenau.

Dnes si pripomíname 75. výročie jeho oslobodenia.

Holokaust, po hebrejsky šoa, znamená zničenie alebo záhubu. Veľmi brutálne zniesol zo sveta 6 miliónov Židov, voči ktorým bol primárne namierený. Mužov, žien, detí, mládencov, dievčatá. Nevinných. K tomu treba prirátať zničené životy rodinných príslušníkov, ktorí prežili, zdeštruované komunity. To množstvo ľudí, ktorí mohli posunúť svet ďalej je nepredstaviteľné.

Namiesto čísel v štatistikách, je nevyhnutné vidieť milióny ľudských osudov. Je iba málo tých, ktorí prežili. S niektorými sa nám podarilo stretnúť a mali sme to šťastie ich príbehy aj zaznamenať.

Zdokumentovali sme časy, kedy sa z civilizácie strácala akákoľvek kultúra, človečenstvo, všetko, čo si spájame s naším bytím.

Nezabudli sme, a ani nezabudneme. Hlavne v časoch, kedy opäť od extrémistických slov k extrémistickým činom nemusí byť ďaleko.

Spomedzi mnohých si pripomeňme napríklad tieto príbehy:

Naftali Fürst prežil Sereď, Osvienčim, Buchenwald aj pochod smrti. Hovorí, že sa nedá opísať, čo je to strach, hlad, zima, ani pocit dieťaťa po všetkých útrapách stretnúť rodičov. Jeho život by bol téma na veľmi dobrý film. Zatiaľ si ho môžete prečítať opísaný v príbehu, ktorý sme zaznamenali.

Život Naftali Fursta by bol námetom na výborný film. Prežil Sereď, Osvienčim aj Buchenwald.
Život Naftali Fürsta by bol námetom na výborný film. Prežil Sereď, Osvienčim aj Buchenwald. Foto: Archív Post Bellum

Valéria Slamová prežila Auschwitz aj pochod smrti, pred doktorom Mengelem kľačala na kolenách s prosbou, aby ju nechal žiť. Ďalší dramatický, skutočný príbeh.

Valéria Slamová prežila Auschwitz aj pochod smrti.
Valéria Slamová prežila Auschwitz aj pochod smrti. Foto: Archív Post Bellum

Všetky príbehy, ktoré sme zdokumentovali, môžete nájsť v najväčšej online zbierke www.memoryofnations.eu alebo www.pametnaroda.cz

Pomôžte nám v zachovaní pamäti národa!

Slovensko má svojich skutočných hrdinov a hrdinky, ale aj temné obdobia. Podporte nás a my zdokumentujeme ich príbehy pre ďalšie generácie.

Môžu nám pomôcť poučiť sa z moderných dejín a urobiť všetko preto, aby sa minulosť neopakovala.

Staňte sa členmi Klubu priateľov Príbehov 20. storočia https://www.postbellum.sk/klub/

alebo pošlite jednorazový dar cez https://postbellum.darujme.sk/1779

Ak aj vy máte tip na zaujímavého pamätníka, napíšte na pamatnici@postbellum.sk.

Ďakujeme za vašu podporu.

Už ste čítali?