Dobré noviny
Zsuzsová označila ako možného objednávateľa Kuciakovej vraždy Jaroslava Haščáka
TASR
TASR

Zsuzsová označila ako možného objednávateľa Kuciakovej vraždy Jaroslava Haščáka

Alena Zsuzsová
Alena Zsuzsová — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zsuzsová využila na hlavnom pojednávaní opätovne svoje právo nevypovedať.

V bratislavskom bare sledovali novinárov aj politikov

Sledovacie komando Petra Tótha sa niekoľko mesiacov zameriavalo na bratislavský bar Next Apache. Okrem novinárov tam chodili aj známe osobnosti vrátane politikov. Kriak potvrdil, že sledoval aj advokáta Daniela Lipšica, brata poslanca Petra Pčolinského Vladimíra či poslanca opozičného hnutia Sme rodina Milana Krajniaka.

Tóth zdôvodnil svoj záujem o dianie v bare podozrením, že sa v podniku môžu vyskytovať drogy, a tým, že tam chodia novinári. Prvýkrát tam išli podľa Kriaka v čase odhalenia kauzy Čistý deň, tá rezonovala v médiách v roku 2017. Pripomenul, že na verejnosti sa vtedy objavila aj komunikácia medzi poslancom parlamentu (Borisom Kollárom - pozn. TASR) a chovankyňou zariadenia.

Kriak vo výpovedi uviedol, že v prvom polroku monitorovali bar "pomerne intenzívne", v druhom "„intenzita opadla". Divil sa, že bar navštevujú aj verejne známe osobnosti. „V tom bare sme jednoducho videli aj ľudí, ktorí tam nechodili pre diskusie a čítanie kníh, ale aj pre niečo iné. Opakovane sme tam zaznamenali drogy,“ povedal vo výpovedi. Podľa jeho slov opakovane evidovali užívanie marihuany a raz našli na záchode injekčnú striekačku.

Kriak počas svojej výpovede uviedol sedem mien novinárov, ktorých mali sledovať aj mimo tohto baru. Malo ísť o Jána Kuciaka, Moniku Tódovú, Adama Valčeka, Mareka Vagoviča, Eugena Kordu, Štefana Hríba a Daga Daniša. Dodal, že sa robilo aj tzv. cvičné sledovanie, pri ktorom sa zamerali na Martinu Ruttkayovú, ktorá mala brať od Kočnera peniaze za články.

Svedok po ukončení výpovede uviedol pre médiá, že sledovanie novinárov bolo podľa neho veľmi dobré, pretože z toho vzišiel materiálny dôkaz, ktorý sa nedá zlomiť ani ohnúť. Tento dôkaz označil za „najtvrdší oriešok pre obhajobu“. „Som rád, že to, čo sme vyprodukovali, prispeje k spravodlivosti, ale konečné slovo bude mať súd,“ doplnil.

Časť 4 / 5

Už ste čítali?