Projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha nenarodeným deťom a ich mamám, má 12 rokov
TASR
TASR

Projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha nenarodeným deťom a ich mamám, má 12 rokov

Za 12 rokov fungovania projektu Zachráňme životy, ktorý sa snaží chrániť nenarodené deti a pomáhať ich mamám, sa narodilo 165 bábätiek. Bolo doň zaradených 178 žien a 522 darcov prispelo spolu sumou 420 870,20 eura.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 6. decembra (TASR) - Za 12 rokov fungovania projektu Zachráňme životy, ktorý sa snaží chrániť nenarodené deti a pomáhať ich mamám, sa narodilo 165 bábätiek. Bolo doň zaradených 178 žien a 522 darcov prispelo spolu sumou 420 870,20 eura. Projekt spustilo občianske združenie Fórum života 6. decembra 2007.

Tento rok združenie každý mesiac pomáhalo priemerne 18 ženám v rôznom veku, často kruto týraným. „Tieto ženy by to veľmi ťažko zvládli bez pomoci ochotných ľudí. Symbolom projektu Zachráňme životy je záchranné koleso, ktoré môže ženám a rodinám v ťažkej životnej situácii podať každý z nás," povedala koordinátorka projektu Mária Demeterová. Projekt Zachráňme životy ženám každý mesiac rozdeľuje priemerne 4500 eur a spolupracuje so 40 pomáhajúcimi organizáciami.

Demeterová poďakovala darcom, spolupracovníkom a dobrovoľníkom, ktorí projektu pomáhajú úspešne fungovať. „Nech je nám všetkým odmenou 19 detí, ktoré sa narodili v roku 2019," pripomenula.

Združenie sa tiež snažilo rozšíriť informácie do regiónov na celom Slovensku, pomáhať ženám a rodinám predovšetkým v domácom prostredí a skvalitniť život detí v rodinách.

Fórum života spolupracuje s poradňou Alexis, Centrami konkrétnej pomoci Femina v Leviciach, Prešove a v Snine. Podľa Demeterovej sa im spoločne podarilo nájsť riešenia pre veľa žien. „Najčastejšie sme riešili problémy tehotných žien v ťažkej sociálnej situácii, bez strechy nad hlavou a podpory rodiny či partnera, pre ktoré bola interrupcia neakceptovateľná alebo z časových dôvodov nemožná," priblížila.

„Aj po skončení projektu sme s rodinami v kontakte. Preto vieme, že ani jedna matka neoľutovala, že sa rozhodla dať život svojmu dieťatku. (...) Nikdy však mamičkám nič nenanucujeme, vždy je to z našej strany len návrh, ako im môžeme konkrétne pomôcť," hovorí o činnosti združenia.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…