Projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha nenarodeným deťom a ich mamám, má 12 rokov
TASR
TASR

Projekt Zachráňme životy, ktorý pomáha nenarodeným deťom a ich mamám, má 12 rokov

Za 12 rokov fungovania projektu Zachráňme životy, ktorý sa snaží chrániť nenarodené deti a pomáhať ich mamám, sa narodilo 165 bábätiek. Bolo doň zaradených 178 žien a 522 darcov prispelo spolu sumou 420 870,20 eura.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 6. decembra (TASR) - Za 12 rokov fungovania projektu Zachráňme životy, ktorý sa snaží chrániť nenarodené deti a pomáhať ich mamám, sa narodilo 165 bábätiek. Bolo doň zaradených 178 žien a 522 darcov prispelo spolu sumou 420 870,20 eura. Projekt spustilo občianske združenie Fórum života 6. decembra 2007.

Tento rok združenie každý mesiac pomáhalo priemerne 18 ženám v rôznom veku, často kruto týraným. „Tieto ženy by to veľmi ťažko zvládli bez pomoci ochotných ľudí. Symbolom projektu Zachráňme životy je záchranné koleso, ktoré môže ženám a rodinám v ťažkej životnej situácii podať každý z nás," povedala koordinátorka projektu Mária Demeterová. Projekt Zachráňme životy ženám každý mesiac rozdeľuje priemerne 4500 eur a spolupracuje so 40 pomáhajúcimi organizáciami.

Demeterová poďakovala darcom, spolupracovníkom a dobrovoľníkom, ktorí projektu pomáhajú úspešne fungovať. „Nech je nám všetkým odmenou 19 detí, ktoré sa narodili v roku 2019," pripomenula.

Združenie sa tiež snažilo rozšíriť informácie do regiónov na celom Slovensku, pomáhať ženám a rodinám predovšetkým v domácom prostredí a skvalitniť život detí v rodinách.

Fórum života spolupracuje s poradňou Alexis, Centrami konkrétnej pomoci Femina v Leviciach, Prešove a v Snine. Podľa Demeterovej sa im spoločne podarilo nájsť riešenia pre veľa žien. „Najčastejšie sme riešili problémy tehotných žien v ťažkej sociálnej situácii, bez strechy nad hlavou a podpory rodiny či partnera, pre ktoré bola interrupcia neakceptovateľná alebo z časových dôvodov nemožná," priblížila.

„Aj po skončení projektu sme s rodinami v kontakte. Preto vieme, že ani jedna matka neoľutovala, že sa rozhodla dať život svojmu dieťatku. (...) Nikdy však mamičkám nič nenanucujeme, vždy je to z našej strany len návrh, ako im môžeme konkrétne pomôcť," hovorí o činnosti združenia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…