Dobré noviny
Na obrane sa počas Galka plytvalo, tvrdí minister Glváč
SITA
SITA

Na obrane sa počas Galka plytvalo, tvrdí minister Glváč

Pred voľbami predstavitelia ministerstva uzavreli zmluvu o povinnom zmluvnom poistení na štyri roky vo výške deväť miliónov eur.

BRATISLAVA 9. júla - Bývalé vedenie ministerstva obrany podľa terajšieho šéfa rezortu Martina Glváča poistilo autá dvojnásobne drahšie.

Koncom minulého volebného obdobia predstavitelia ministerstva uzavreli zmluvu o povinnom zmluvnom poistení pre vozový park MO SR na štyri roky vo výške deväť miliónov eur.

Glváč tvrdí, že podľa prieskumu trhu mala hodnota zákazky dosahovať iba päť miliónov eur.

Rámcovú zmluvu považuje minister za jednoznačne nevýhodnú pre nadhodnotené sadzby poistného, druhý uchádzač podľa jeho slov ponúkol nižšiu cenu, nepočíta sa s bonusmi a malusmi, nedá sa rokovať o znížení poistného a kritériá tendra nie sú zapracované do zmluvy.

Glváč zároveň hovorí, že predchádzajúce vedenie vo viacerých prípadoch porušilo zákon o verejnom obstarávaní. "Neboli dodržané princípy rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie, transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti," konštatoval.

"Nemôžeme hovoriť o morálke a etike, nová zmluva bola podpísaná 19. marca 2012, deväť dní po voľbách," doplnil. Zdôraznil, že vo výberovom konaní boli stanovené neprimerané podmienky účasti, nesprávne boli tiež zvolené kritériá na vyhodnotenie ponúk aj nejasnosti pri revíznych postupoch.

Zmluvu, ktorá je uzavretá na obdobie od 1. apríla 2012 do 31. marca 2016, minister obrany plniť nebude.

"Budem robiť všetky kroky, aby k plneniu zmluvy tak, ako je podpísaná, neprišlo," konštatoval. S víťazom chce Glváč podpísať dohodu o neplatnosti zmluvy a vypísať nové transparentné obstarávanie, kde jediným kritériom bude najnižšia cena.

Proces obstarávania sa začal koncom júla 2011 za ministrovania Ľubomíra Galka (SaS), uzavrel sa v druhej polovici marca 2012, keď rezort viedla bývalá premiérka Iveta Radičová.

Už ste čítali?